دوشنبه 21st ژانویه 2013 , ساعت: 01:01کد مطلب : 34801 نسخه قابل چاپ

بهمن احمدی امویی و مهسا امر‌آبادی به مرخصی آمدند

بهمن احمدی امویی، روزنامه نگار زندانی ، به مرخصی آمد. به گزارش سایت ملی-مذهبی حمدی امویی، برنده جایزه جهانی هلمن-همت در سال۲۰۱۱ است که به اتهام «نگارش مقالات انتقادی درباره عملکرد اقتصادی دولت احمدی نژاد» در روزنامه «سرمایه» و وب سایت شخصی اش و همچنین سردبیری وب سایت «خرداد نو» در حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ بازداشت شد و از آن زمان در زندان به سر می برد.وی تا دو و ماه و نیم پیش در بند ۳۵۰ اوین زندانی بود و سپس به زندان رجایی شهر منتقل شد. با این حال همسر وی ژیلا بنی یعقوب همچنان در زندان است.

در عین حال مهسا امرآبادی روزنامه نگار محبوس در بند زنان زندان اوین، نیز به مرخصی آمده است .به گزارش کلمه، مهسا امرآبادی روزنامه نگار محبوس در بند زنان زندان اوین، که به همراه همسر خود مسعود باستانی دوران حبس خود را می گذراند، دقایقی پیش به مرخصی آمد.

مسعود باستانی همسر این زندانی سیاسی که خود نیز روزنامه نگار است از سه سال پیش در زندان رجایی شهر نگهداری می شود، وی تاکنون تنها یک بار توانست به مرخصی بیاید که در آن ایام مهسا در زندان بود و نتوانست از حق مرخصی بهره مند شود. حال باید دید در این روزها که مهسا امرآبادی توانسته به مرخصی بیاید مسئولان تدبیر کرده و همسر جوانش را نیز به مرخصی می فرستند یا خیر.

مسعود باستانی و مهسا امر آبادی دو زوج روزنامه نگاری هستند که، یکی در زندان رجایی شهر کرج و دیگری در زندان اوین دوران محکومیت را سپری می کند. باستانی از تاریخ ۱۴ تیر ماه ۱۳۸۸ بازداشت و به اتهام تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی برای ایجاد اغتشاش به شش سال زندان محکوم شده است. او تا بهمن ماه ۱۳۸۸ در زندان اوین به سر می‌برد، اما در تاریخ پنجم بهمن ماه ۱۳۸۸ در اقدامی خلاف قانون و بر خلاف اصل تفکیک و طبقه‌بندی زندانیان از زندان اوین به زندان رجایی‌شهر که محل نگهداری مجرمین خطرناک است، منتقل شده و اکنون در این زندان نگهداری می شود. مهسا امر آبادی نیز نخستین بار در خرداد سال ۸۸ بازداشت و حدود سه ماه را در بند انفرادی ۲۰۹ سپری کرد. پس از حضور مسعود باستانی در دادگاه های نمایشی و فرمایشی، مهسا از زندان آزاد شد اما در نهایت توسط شعبه ۲۸ داداگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی مقیسه به یک سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدید نظر نیز تایید گردید.امرآبادی دومین بار در اسفند ۸۹ به بهانه حضور در تجمعات اعتراضی به حصر مهندس موسوی و مهدی کروبی توسط حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازداشت و به یک سال حبس تعزیری و ۴ سال حبس تعلیقی محکوم شد و اکنون نیز دوران محکومیت خود را سپری می کند. مهسا امر آبادی از جمله زندانیان زنی بود که هفته گذشته در پی رفتار توهین آمیز صورت گرفته ماموران زندان در هنگام تفتیش و جست و جوی بند زنان دست به اعتصاب غذا زد.

با این اوصاف هم‌اکنون از دو زوج روزنامه‌نگار زندانی در ایران، دو نفر آزاد و دو نفر دربند هستند.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.