یکشنبه 1st مارس 2015 , ساعت: 05:03کد مطلب : 74866 نسخه قابل چاپ

معلمان معترض در تهران، خوزستان و چند استان دیگر تجمع کردند

شماری از معلمان ایران در اعتراض به “تبعیض بین کارکنان دولت و کمی بودجه آموزش و پرورش” در تهران، خراسان رضوی، خوزستان و چند استان دیگر تجمع کردند.
به گزارش بی بی سی معلمان معترض، خواستار اجرای کامل نظام و حقوق هماهنگ کارکنان دولت هستند، به این صورت که معلمان دارای مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به اندازه سایر کارمندان دولت با مدرک مشابه حقوق بگیرند.
آنان می‌گویند که در مقایسه با سایر کارمندان دولت، حقوق معلمان با مدارک تحصیلی مشابه، کمتر است.
یکی از معلمان در حاشیه تجمع کرمانشاه به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران گفته است که با وجود داشتن مدرک دکترا، حقوق او ماهانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و به گفته او بسیار کمتر از حقوق سایر کارمندان دولت با مدرک مشابه است.
یکی از شعارهای اصلی معلمان معترض این بود: “ما از فرق می‌نالیم نه از فقر”.

بعضی از معلمان هم به بودجه اختصاص داده شده به وزارت آموزش و پرورش در سال ۱۳۹۴ اعتراض دارند.
ایلنا، خبرگزاری کار ایران می‌گوید که به اعتقاد این معلمان در شرایطی که وزارت آموزش و پرورش با ۵ هزار میلیارد تومان کسری بودجه مواجه است، نمی‌تواند به نیازهای کارکنان این وزارتخانه پاسخ دهد.
محمود بهشتی لنگرودی، سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران پیش‌تر به ایرنا گفته بود که فرهنگیان از مجلس انتظار دارند بودجه آموزش و پرورش هم مشابه بخش سلامت و بهداشت که افزایش ۷۰ درصدی داشته، امسال افزایش یابد.
به گفته آقای لنگرودی، گرچه دولت با مشکل کاهش قیمت نفت مواجه است، اما افزایش ۱۴ درصدی حقوق فرهنگیان با تورم همخوانی ندارد و “دولت باید با جابه‌جایی، بخش‌هایی از ردیف‌های بودجه‌ای موجود را به آموزش و پرورش تزریق کند.”

علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش ایران هم در واکنش به این خواسته‌‎ها چند روز پیش به ایرنا گفته بود “بر اساس وعده و قولی که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برای پرداخت بودجه داده است، این وزارتخانه به معلمان اعلام کرده که معوقات آنان را پرداخت خواهد کرد.”
او در عین حال گفته است که اگر قولی که داده شده عملی شود، وزارت آموزش و پرورش سعی می‌کند بخش عمده مطالبات را تا پایان امسال پرداخت کند.
امروز، علاوه بر تهران و خراسان رضوی و خوزستان، معلمان در شهرهای چند استان دیگر از جمله استان‌های فارس، لرستان، هرمزگان، کردستان و قزوین هم تجمع کرده‌اند.


برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.