شنبه ۵ام بهمن ۱۳۹۲ , ساعت: ۰۴:۱۱کد مطلب : 58580 نسخه قابل چاپ
اخضر ابراهیمی:

مخالفان پذیرفتند رو در روی نمایندگان دولت سوریه قرار بگیرند

اخصر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب جمعه ۴ بهمن ماه اعلام کرد مخالفان سوری قبول کرده‌اند که رو در روی نمایندگان دولت سوریه در کنفرانس سوریه حاضر شوند.

به گزارش رادیو فردا  در همین باره، انس العبده عضو هیئت نمایندگی اپوزیسیون سوریه به خبرگزاری رویترز گفت که این دیدار ساعت ۹ صبح شنبه صورت خواهد گرفت.

ابراهیمی که پس از دیدار با هیات نمایندگان ائتلاف ملی اپوزیسیون سوریه در کنفرانسی خبری در ژنو سخن می‌گفت، با اشاره به روند آغاز شده، گفت: «هنگامی که از سال ۲۰۱۲ تلاش برای برگزاری این مذاکرات را آغاز کردیم، می‌دانستیم که این روند سخت و پیچیده خواهد بود.»

او در عین حال خاطرنشان کرد که گام‌های مثبتی در اقدام‌های دو طرف مشاهده می‌شود.

درباره محور گفت‌و‌گو‌ها، ابراهیمی گفت که مذاکرات بر پایه توافقات کنفرانس ژنو۱ برگزار می‌شود که توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد، تصویب شده است.

او با بیان اینکه «اکنون ما برای اجرای مصوبات شورای امنیت بر اساس تفاهم دو طرف تلاش می‌کنیم» اظهار داشت که دو طرف پذیرفته‌اند ژنو۱ پایه مذاکرات باشد و می‌دانند چه انتظاری از آنها وجود دارد.

درباره سخنان ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه که گفته می‌شد در صورت «آغاز نشدن مذاکرات جدی تا روز شنبه» تهدید به ترک ژنو کرده بود، ابراهیمی گفت: «هیچ کدام از دو طرف نه فردا و نه پس فردا ژنو را ترک نخواهند کرد چرا که وارد روند مذاکرات شده‌اند و قرار است فردا با یکدیگر دیدار کنند.»

در همین زمینه، انس العبده عضو هیئت نمایندگی اپوزیسیون سوریه به خبرگزاری رویترز گفت که دو طرف ساعت ۹ صبح به وقت گرینویچ برای نخستین بار جلسه‌ای کوتاه خواهند داشت که ریاست آن بر عهده اخضر ابراهیمی خواهد بود.

او با بیان اینکه «سخنان ابراهیمی در روز جمعه راضی‌کننده بود زیرا نظام ژنو۱ را پذیرفته است» افزود: «بر همین پایه با هیات نمایندگی بشار اسد صبح شنبه تشکیل جلسه خواهیم داد.»

پیش از این هیِثم المالح یکی دیگر از اعضای هیات نمایندگی ائتلاف ملی اپوزیسیون سوریه به خبرگزاری رویترز گفته بود در صورتی که هیات نمایندگی دولت تعهد مکتوب به پذیرش توافقات ژنو۱ ندهد، «در مذاکرات مستقیم شرکت نخواهیم کرد.»

در کنفرانس بین‌المللی ژنو ۱ که در سال ۲۰۱۲ میلادی برگزار شد، بر سر تشکیل دولت یا شورای حاکمیت انتقالی در سوریه با اختیارات کامل توافق شد.

خروج ارتش از شهر‌ها، خروج نیروهای مسلح خارجی از سوریه، پایان کمک تسلیحاتی به طرف‌های درگیر در سوریه، آزادی زندانیان و رساندن کمک‌های انسانی به نیازمندان، از دیگر توافقات ژنو۱ است.

دلیل لغو دعوت از ایران برای حضور در کنفرانس که ۲۴ ساعت پس از اعلام آن صورت گرفت، تاکید بر نپذیرفتن توافقات ژنو۱ از سوی مقام‌های ایرانی عنوان شده است.

 

به گزارش تلویزیون دولتی سوریه ولید المعلم وزیر امور خارجه این کشور در دیدار با اخضر ابراهیمی، هیات نمایندگی اپوزیسیون سوریه را به جدی نبودن در مذاکرات متهم کرد.

المعلم رئیس هیات نمایندگی دولت سوریه در مذاکرات ژنو است.

 

از سوی دیگر، عمران الزعبی وزیر اطلاع‌رسانی سوریه در جمع خبرنگاران در ژنو گفت که دولت کشورش با خواست مخالفان مبنی بر تشکیل دولتی انتقالی، موافقت نمی‌کند.

 

بثینه شعبان مشاور سیاسی بشار اسد هم در کنفرانسی خبری گفت هیات نمایندگی دولت سوریه «برای تحویل قدرت به ژنو نیامده است».


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.