جمعه 10th آوریل 2015 , ساعت: 02:04کد مطلب : 76639 نسخه قابل چاپ
احمد خاتمی:

مخالفان و موافقان از مذاکرات در انتخابات سو استفاده نکنند

احمد خاتمی خطیب نماز جمعه این هفته تهران با بیان اینکه رهبر جمهوری اسلامی  گفتند به تیم مذاکره کننده اعتماد دارم و صالح هستند٬ گفت: جا دارد در صحبتمان به گفتار آن‌ها استناد کنیم٬ نه اینکه گفتار دشمنان را محور قرار دهیم.

به گزارش  ایلنا، سیداحمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران گفت: در این خطبه می‌خواهم به سه مسئله هسته‌ای، حمله عربستان به یمن٬ و رفتار زشت سعودی‌ها در فرودگاه جده بپردازم. در مسئله هسته‌ای رهنمودهای دیروز مقام معظم رهبری بسیار روشنگرانه بود و موضع نظام به صورت شفاف توسط ایشان بیان گردید. لذا باید خدا را شاکر باشیم که امر امت به دست چنین فقیهی اداره می‌شود و کشور امروز با حکمت و دین در حال اداره می‌باشد.

خاتمی تصریح کرد: نکته اول در رابطه با این مسئله که باید آن را عرض کنم که رهبری گفتند من نسبت به بیانیه اخیر هیچ گونه موضوع مخالف و موافقی ندارم زیرا هنوز چیزی اتفاق نیفتاده و این تبلیغ‌ها را درست نمی‌دانم و تیم مذاکره کننده باید مواظب باشند که این مسائل به ادامه مذاکرات ضربه نزد. نکته دومی که باید بگویم و رهبری برای چندمین بار به آن تاکید کردند٬ این است که ایشان گفتند به تیم مذاکره کننده اعتماد دارم و آن‌ها صالح هستند و جا دارد که ما در صحبت‌هایمان به گفتار و رفتار آن‌ها استناد کنیم٬ نه گفتار و رفتار دشمنان را محور قرار دهیم چراکه محور قرار دادن گفتار دشمنان کار نادرستی است.

وی گفت: نکته سوم آن است که در مسئله هسته‌ای مقام معظم رهبری فقط خطوط کلان را مشخص می‌کند و در جریان ریزه کاری‌ها نیستند و آن را به مسئولان و اگذار کردند بنابراین این صحبت درستی نیست که بگوییم رهبری در جزئیات مسائل هستند بلکه آقا فقط کلیاتی را مشخص کرده‌اند.

سید احمد خاتمی درباره نکته چهارم گفت: موضوع بسیار مهمی که در اینجا قرار دارد این است که نباید این بیانیه دستمایه توافق‌های بعدی قرار گیرد و ما بابد به این مسئله بسیار مهم توجه کنیم و اجازه اظهار نظر منصفانه و منطقی را به منتقدان بدهیم و جا دارد منتقدان نیز واقعیات را در این مسئله مد نظر قرار دهند.

وی افزود: در این رابطه مسئولان نیز باید منطقی جواب منتقدان را بدهند و از هر گونه تحقیر و فحش اینچنینی که منتقدان همسو با اسرائیل هستند دوری کنند که این مسئله خلاف حکمت است و در این فضا جا دارد مطالب روشن شود٬ شاید تاثیری در مذاکرات داشته باشد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران به مخالفان و موافقان گفت: در صحبت های خود طبقه بندی را رعایت کنید. گاهی دیده می‌شود طبقه بندی مسائل رعایت نمی‌شود٬ هر چند مردم ما محرم هستند٬ ولی ممکن است ما صحبت هایی را برای محرمان بکنیم اما به گوش نامحرمان برسد و منافع ملی به خطر بیفتد.

سید احمد خاتمی خاطر نشان کرد: رهبری در صحبت‌های خود همیشه یک دغدغه را بیان کرده‌اند که ما به طرف مقابل خود به هیچ وجه اعتماد نداریم٬ زیرا هنوز جوهر بیانیه خشک نشده٬ اتحادیه اروپا صحبت از تحریم‌های جدید می‌کنند. زیرا آن‌ها به کمترین قرار اخلاقی نیز پایبند نیستند.

وی افزود: اینها دشمن هستند و مطلقا قابل اعتماد نیستند و بعد از سی و شش سال ملت ما با قدرت می‌گوید مرگ بر آمریکا.

خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: نکته بعد آن است که مقام معظم رهبری بار‌ها گفته‌اند؛ در هر گونه توافق٬ همان روز اول باید همه تحریم‌ها یکجا لغو شود و حرف‌هایی که صحبت از شش ماه و یکسال و راست آزمایی می‌کنند٬ به هیچ وجه مورد قبول نیست و مذاکره کنندگان و ملت ما زیر بار این حرف‌ها نخواهند رفت.

خاتمی در نکته بعد تاکید کرد: مذاکره با آمریکا فقط در موضوع هسته‌ای است و به هیچ وجه موضوع نظامی ما جز مذاکره نیست و قدرت وتوسعه نظامی ما هیچ‌گاه کاسته نخواهد شد و سلاح‌های نظامی ما در جهت بازدارندگی است و ما آن را حق خود می‌دانیم.

خاتمی گفت: نکته بعد که باید به آن اشاره کنم؛ این است که تیم مذاکره کننده مواظب واژه‌ها باشد٬ نکند واژه‌های کش‌دار یا تاویل دار استفاده شود٬ همه چیز باید شفاف وروشن باشد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: نکته دیگر در مسئله هسته‌ای این است که مذاکرات ما نباید باعث ا ختلاف در کشور باشد و همه باید بدانند این مسئله٬ مسئله همه قواست و موضوعی فراقوایی است و سیاسی و جناحی نیست و نباید مایه اختلاف باشد.

وی تصریح کرد: در این رابطه هیچ کس حق ندارد از این مسائل سوء‌استفاده جناحی و فردی بکند و با توجه به نزدیک شدن انتخابات٬ موافقان و مخالفان نباید این مسئله را دستمایه سوء استفاده قرار دهند.

خاتمی در ادامه درباره مذاکرات هسته‌ای تاکید کرد این مذاکرات صرفا درباره مسائل هسته‌ای است و در هیچ عرصه دیگری نیست. مسئله رابطه با آمریکا در این مذاکرات مطرح نیست و هنوز آمریکا شیطان بزرگ است. البته ممکن است بعد از این مذاکرات و مشاهده رفتار آمریکا تصمیم دیگری گرفته شود٬ اما آنچه که تا کنون در مذاکرات از آمریکا شاهد بودیم، آن بود که این کشور نمره خوبی نکرده است.

خطیب نماز جمعه تهران در ادامه به مسائل فرودگاه جده اشاره کرد و این حادثه را اتفاقی تلخ برای غیرت اسرانی و اسلامی و لکه‌ای ننگ برای عربستان سعودی خواند و گفت افرادی که خود را خادمین حرمین شریفین می‌دانند٬ بگویند این چه خادمی است که چنین رفتار رذیلانه‌ای را با زائران خانه خدا انجام می‌دهد.

خاتمی افزود: منتظر مجازات این افراد از سوی مقامات سعودی هستیم و در صورتی که برخورد مناسب با این افراد صورت نگیرد٬ از مجلس و دولت اسلامی درخواست داریم برخورد قاطع با این دولت سرکش انجام دهد.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.