سه‌شنبه 21st آگوست 2012 , ساعت: 10:08کد مطلب : 20769 نسخه قابل چاپ
عراق تکذیب کرد:

ما در دور زدن تحریم‌ها، به ایران کمک نمی‌کنیم

دولت عراق فروش نفت ایران توسط عراق را یک دروغ بزرگ خواند

دولت عراق می گوید که مبادلاتش با ایران علنی است و گزارش هایی که حاکی از کمک آن به ایران برای دور زدن تحریم ها از طریق قاچاق نفت و انتقال مخفیانه نقدینه است را رد کرد.

علی موسوی سخنگوی نوری مالکی نخست وزیر عراق روز دوشنبه اصرار ورزید گفت که تجارت و معاملات بغداد با تهران کمتر از حد مجازبرای دو کشور همسایه است و ادعاها دایر بر اینکه عراق نفت ایران را برای این کشور می فروشد یک دروغ بزرگخواند.

به گزارش بی‌بی‌سی، او به خبرگزاری فرانسه گفت: “ما به صورتی علنی و شفاف با ایران معامله می کنیم، و هیچ معامله مخفیانه ای انجام نداده ایم. ما احساس می کنیم که کمتر از حد مجاز با ایران معامله داشته ایم.”

روزنامه نیویورک تایمز یکشنبه گزارش داده بود که عراق درحال انجام کارهایی در داخل شبکه ای از موسسات مالی و عملیات قاچاق نفت است که همزمان با افزایش فشار تحریم ها بر اقتصاد ایران، به انتقال نقدینه به این کشور کمک کرده است.

با این حال آقای موسوی اصرار ورزید که بانک مرکزی عراق یک موسسه مستقل است و از دفتر آقای مالکی دستور نمی گیرد و در مورد ادعاهای نیویورک تایمز دایر بر اینکه عراق برای ایران نفت می فروشد گفت: “این یک دروغ بزرگ است.”

اما او افزود که مقداری نفت از طریق منطقه کردنشین خودمختار شمال عراق قاچاق می شود که نه فقط ناقض تحریم هاست بلکه حاکمیت ملی عراق را نقض می کند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته یک بانک عراقی به نام بانک اسلامی ایلاف را از هرگونه معامله با نظام بانکی آمریکا محروم کرد که به نقض تحریم ها علیه ایران به خاطر برنامه اتمی آن کشور مربوط می شد.

نیویورک تایمز نوشته بود که دولت اوباما مایل به یک رویارویی علنی با دولت نخست وزیر نوری مالکی بر سر ایران نیست.

با این حال بنابه این گزارش مقام های دولت آمریکا دیدارهایی خصوصی با مقام های عراقی داشته اند تا از موارد خاص از همکاری اقتصادی و لجستیکی میان ایران و عراق شکایت کنند.

در این گزارش همچنین آمده است که مقام های آمریکایی متوجه شده اند که اخیرا دولت عراق به هواپیماهای ایرانی اجازه داده است از فضای این کشور برای رساندن تدارکات به سوریه استفاده کنند.

به نوشته نیویورک تایمز پس از شکایت آقای اوباما به آقای مالکی، هواپیماهای ایرانی از مسیر دیگری پرواز کردند.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.