سه شنبه ۲۹ام اردیبهشت ۱۳۹۴ , ساعت: ۰۱:۰۲کد مطلب : 78536 نسخه قابل چاپ
نماینده شیراز

مؤسسات مالی غیرمجاز، لابی‌های قدرت را نمک‌گیر کرده‌اند

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه موسسات غیرمجاز وابسته به لابی‌های قدرت هستند، گفت: اگر این موسسات افرادی را نمک گیر نکرده بودند، نمی توانستند در فعالیت‌های وسیع و گسترده حضور یابند.

جعفر قادری در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به صحبت‌های وزیر اقتصاد که اعلام کرده دولت تعهدی در بازپرداخت اصل دارایی مردم درموسسات غیرمجاز ندارد، گفت: این صحبت‌ها کاملا صحیح است،اما نباید فراموش کرد که دولت، مسئولیت عمومی داشته و باید از ایجاد موسسات مالی غیرمجاز جلوگیری کند.

نماینده شیراز در مجلس افزود: شکی نیست که برای سپرده‌گذاری در موسسات،باید در مورد مجوز آن استعلام گرفت، اما بانک مرکزی هم وظیفه دارد که جلودار فعالیت موسسات غیرمجاز باشد.

وی تصریح کرد: اگر جلوگیری از فعالیت موسسات غیرمجاز نیازمند قانون است، باید بانک مرکزی و دولت لایحه آن را به مجلس ارایه دهند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد: به هرحال اینکه هیچ مجموعه ای تعهدی را در مقابل فعالیت برخی موسسات مالی در کشور قبول نکند، پذیرفتنی نیست.

قادری درپاسخ به این سوال که چطور موسسات مالی می توانند بدون اخذ مجوزبه فعالیت بپردازند، گفت: این موضوع نتیجه به هم ریختگی قوانین است و دولت در این زمینه بسیار ضعیف عمل می کند.

به گفته این نماینده مردم در مجلس نهم، دولت باید وزارتخانه‌ها را به منظورجلوگیری از سواستفاده‌ها مکلف کند، اما اکنون شاهد آن هستیم که به جای دولت،نمایندگان به دنبال رفع خلاهای قانونی از طریق ارتباط با مجموعه ها هستند، در حالی که این اقدامات از جمله وظایف دولت است.

نماینده شیراز گفت: بر اساس تصویب شورای نگهبان، نمایندگان نمی توانند ارایه لایحه را به دولت تکلیف کنند و شورای نگهبان آن را مغایر با قانون اساسی اعلام کرده است.

وی در ادامه صاحبان موسسات غیرمجاز را وابسته به لابی‌های قدرت دانست و گفت: بطور مثال مجموعه “پدیده” مبالغ کلانی را صرف تبلیغات کرد و مردم نیز به همین تبلیغات اعتماد کردند، در حالی که مراجع ذی ربط نباید اجازه تبیلغات به این مجموعه ها را بدهند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی به جای پیشگیری به دنبال پیگیری تخلفات است، گفت: براساس وظایف قانونی این ستاد باید جلودار وقوع تخلفات باشد و به جای برخورد با معلول به دنبال رفع علت باشد.

این نماینده مجلس نهم افزود: قطعا اگر موسسات غیرمجاز به لابی‌های قدرت وابسته نبودند و افرادی را نمک گیر نکرده بودند، نمی توانستند در فعالیت های وسیع و گسترده حضور یابند.

نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مطمئنا پشت این قضایا برخی وزارتخانه‌ها، افراد موثر و اشخاص با نفوذ در دستگاهها حضور دارند چراکه مردم عادی توان چنین فعالیت‌هایی را ندارند.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.