شنبه 9th فوریه 2013 , ساعت: 10:02کد مطلب : 36521 نسخه قابل چاپ
پر افتخارترین ورزش کشور پول سفر به کشور همسایه شمالی را ندارد

لغو سفر تیم ملی کشتی ایران به خاطر مشکلات مالی

تیم منتخب کشتی آزاد ایران به دلیل مشکلات مالی از شرکت در تورنمنت معتبر یاشار دوغو بازماند. این مسابقات روزهای شنبه و یکشنبه در آنکارا برگزار خواهد شد.

به گزارش رادیوفردا،ایران در حالی از سفر به ترکیه بازماند که همیشه در فهرست جامهای بین المللی، کم هزینه ترین مسافرت برای کشتی گیران ایران، سفر به ترکیه و حضور در جام یاشار دوغو بوده.

ایران قبل و بعد از انقلاب از تیم های همیشه حاضر در این تورنمنت قدیمی بوده، متقابلاً ترکیه نیز در جام تختی حضور پر رنگی داشته. کشتی آزاد ایران حتی در سالهای جنگ هشت ساله با عراق نیز در جام یاشار دوغو غیبت نکرد. در آن مقطع از تیم منتخب ایران تا تیم استان کرمانشاه و تیم استان تهران، همه ساله یک تیم کامل در جام یاشار دوغو حضور پیدا میکرد.

امسال نیز قرار بود تیمی متشکل از ترکیب زیر به ترکیه اعزام شود. تیمی که حتی اردو و تمرینات تدارکاتی خود را نیز در خانه کشتی ایران واقع در مجموعه ورزشی آزادی برپا کرده بود.

 

۵۵ کیلوگرم: فرزاد جعفری، مهران شیخی

۶۰ کیلوگرم: سیداحمد محمدی، بهنام احسانپور

۶۶ کیلوگرم: ابراهیم نصیری، میثم نصیری

۷۴ کیلوگرم: امیر شریعتی عدل، رضا افضلی

۸۴ کیلوگرم: علیرضا گودرزی، جمال میرزایی، میثم جوکار

۹۶ کیلوگرم: علی اصغر عبدالملکی، حامد زرینکمر

۱۲۰ کیلوگرم: محمدرضا آذرشکیب، جابر صادقزاده

 

علیرضا رضایی به اتفاق محمد طلایی، عقیل حیدری، علی بابا جعفری و محمدعلی گنجابی نیز مربیان اعزامی این مسافرت نافرجام بودند. سفری که در آستانه اعزام، خبر لغو آن به دلیل بحران مالی در فدراسیون کشتی منتشر شد.

پیش از این هم فدراسیون کشتی در تامین هزینه سفر تیم کشتی آزاد ایران به روسیه برای شرکت در تورنمنت علییف ناموفق بود و رسول خادم مدیر این تیم برای جلوگیری از لغو سفر، برای تیمش حامی مالی پیدا کرد.

وضعیت در کشتی فرنگی حتی بغرنج تر از کشتی آزاد است و در آستانه آغاز رقابتهای جام جهانی ۲۰۱۳ به میزبانی تهران، فرنگی کاران تهدید به تعطیلی اردوی تیم ملی کرده اند. محمد بنا سرمربی مستعفی تیم ملی کشتی فرنگی پیش از کناره گیری، از عدم رسیدگی مسئولین ورزش به این مشکلات انتقاد کرده بود.

بشیر باباجانزاده ملی پوش وزن ۱۲۰ کیلو با اشاره به حضور شبانه روزی در پنج مرحله از اردو بدون دریافت حقوق، به خبرگزاری ایپنا گفته: انگیزهای برای ادامه حضور در اردو نداریم. به خطیب سرپرست فدراسیون و رنگرز نایب رییس نیز گفته ایم اگر حقوق معوقه واریز نشود اردو را ترک خواهیم کرد.

باباجانزاده که برنده تنها مدال تاریخ کشتی فرنگی ایران در دسته فوق سنگین مسابقات جهانی است و در المپیک لندن هم به روی تشک رفت، می گوید: «اگر برای کشتی پول نیست چرا برای فوتبال وجود دارد؟ کشتی فرنگی در المپیک بهترین نتیجه را گرفته اما بعد از پایان مسابقات حتی یک تشکر خشک و خالی هم وجود نداشت. بعد از المپیک همه چیز برای کشتی تمام شد و آن همه هیاهو به تاریخ پیوست

این مشکلات مالی در حالی گریبان ورزش کشتی را گرفته که طبق الزام فدراسیون جهانی کشتی، ایران موظف شده چهارصدهزار دلار جایزه نقدی برای جام جهانی ۲۰۱۳ اختصاص دهد. حتی درصدی از چنین بودجه ای در فدراسیون کشتی موجود نیست. دولت برای جلوگیری از لغو میزبانی ایران، باشگاه سپاهان اصفهان را به عنوان حامی جام جهانی کشتی آزاد و فرنگی تهران معرفی کرده است.

در ویژه برنامه ای با حضور حجت الله خطیب سرپرست فدراسیون کشتی در شبکه تلویزیونی ورزش صداوسیما، کارشناسان کشتی پذیرش میزبانی جام جهانی از سوی ایران را غیر منطقی، هزینه ساز و بی فایده ارزیابی کردند.

خطیب انتقادات مطروحه در برنامه را نپذیرفت و سرانجام نیز در پی ایجاد درگیری لفظی بین او با یکی از کارشناسان حاضر، برنامه زنده را نیمه تمام گذاشت و استودیو را ترک کرد.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.