پنج‌شنبه 20th دسامبر 2012 , ساعت: 09:12کد مطلب : 32435 نسخه قابل چاپ
محمدعلی امانی٬ قائم مقام دبیرکل حزب موتلفه:

لاجوردی با نظر خود سعادتی را زود‌تر اعدام کرد

محمدعلی امانی٬ قائم مقام دبیرکل حزب موتلفه ۳۰ سال پس از اعدام محمدرضا سعادتی عضو سازمان مجاهدین خلق٬ اعلام کرد اجرای حکم اعدام وی بر اساس تحلیل اسد‌الله لاجوردی صورت گرفته بود.

آقای امانی این مطلب را در گفتگو با مجله «اشارت» وابسته به «مرکز مقابله با جبهه معارض انقلاب اسلامی بیان کرده است.

محمدرضا سعادتی سال ۱۳۵۸ به اتهام «جاسوسی» دستگیر شد و تیر ماه سال ۱۳۶۰ به همین اتهام و اتهامی دیگر مبنی بر تلاش برای ترور محمد کچویی٬ رئیس وقت زندان اوین اعدام شد.

به گزارش دیگربان اعدام این عضو سازمان مجاهدین خلق یکی از جنجالی‌ترین اعدام‌ها در تاریخ جمهوری اسلامی محسوب می‌شود.

با گذشت بیش از ۳۰ سال از زمان اجرای این اعدام٬ آقای امانی که زمانی معاون سیاسی لاجوردی بود برخی گزارش‌ها درباره اعدام عجولانه سعادتی را تائید کرده است.

وی گفته لاجوردی زمانی که با خواست محمدعلی رجایی٬ رئیس جمهور وقت مبنی بر دیدار بهزاد نبوی با سعادتی آگاه شد دستور داد حکم اعدام وی زود‌تر از موعد مقرر اجرا شود.

امانی افزوده پس از اجرای حکم٬ لاجوردی به رجایی گفته بود: «دیر گفتید٬ اگر زود‌تر می‌گفتید من کار را انجام {ترتیب ملاقات} می‌دادم.»

قائم مقام دبیرکل حزب موتلفه علت اجرای زود‌تر از موعد مقرر حکم اعدام این عضو سازمان مجاهدین خلق را تحلیلی از سوی اسد‌الله لاجوردی اعلام کرده است.

به گفته وی لاجوردی «تحلیلش این بود که این‌ها {نبوی و سازمان مجاهدین} با هم همدستند و در حال برنامه‌ریزی برای آینده هستند» و براساس همین تحلیل٬ حکم اعدام را اجرا و مانع از انجام این ملاقات شد.

اسدالله لاجوردی٬ رئیس پیشین زندان اوین و دادستان انقلاب در دهه ۶۰ بود که در اعدام و شکنجه های بی پایان بسیاری از زندانیان سیاسی نقش مستقیمی داشت. لاجوردی که از اعضای شورای مرکزی جمعیت مؤتلفه بود در سال ۱۳۷۷ در بازار تهران ترور شد.


  1. ناظر

    به جرم ، برنامه ریزی برای آینده . چقدر این جلادان سیتره یافته بر ایران نگران آینده بوده و هستند ، از همان روزهای اول . دلیلش هم اعتقاد به حقانیت خود است . نه اینکه ولی فقیه منصوب از طرف خداوند است !!!!

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.