شنبه 19th دسامبر 2015 , ساعت: 06:12کد مطلب : 89203 نسخه قابل چاپ

قطعنامه مهم سوریه در شورای امنیت تصویب شد

شورای امنیت سازمان ملل متحد پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در خصوص سوریه تصویب کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به قطعنامه‌ای که گفته شده هدفش برقراری صلح در سوریه است، رأی مثبت دادند.

شبکه خبری بی.بی.سی در این باره گزارش داد، این قطعنامه در مقایسه با طرح‌های قبلی حاوی پیشنهادهای مشخص و ملموس‌تری است و حامیان دولت سوریه و همچنین کشورهای حامی مخالفان از آن حمایت کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، ۱۹ کشور حاضر در مذاکرات برای تدوین پیش‌نویس این قطعنامه که ایران هم در بین آنها است، روز اول سال نوی میلادی را به عنوان روز آغاز مذاکرات دولت و مخالفان در نظر گرفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره سوریه از سازمان ملل درخواست شده است ظرف مدت یک ماه از زمان تصویب قطعنامه، گزینه‌هایی برای ساز و کار نظارت بر آتش‌بس ارائه کند.

به گزارش ایسنا، در ابتدای متن این قطعنامه ضمن اشاره به برخی از قطعنامه‌های مصوب قبلی، بر اهمیت استقلال، یکپارچگی و تمامیت ارضی سوریه تأکید شده است.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در سخنانی پس از تصویب قطعنامه سوریه در شورای امنیت، این قطعنامه را نتیجه عزم بین‌المللی برای پایان دادن به ناآرامی‌های این کشور خواند.

وی ضمن استقبال از ابتکار عمل در تدوین نخستین قطعنامه‌ای که بر فرآیند سیاسی در سوریه تاکید دارد، حمایت جامعه بین‌المللی را از این روند سیاسی خواستار شد.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا که ریاست جلسه شورای امنیت را بر عهده داشت، بعد از تصویب قطعنامه گفت: این تصمیم پیام مشخصی برای همه طرف‌های درگیر در سوریه می‌فرستد که زمان پایان دادن به کشتارها فرا رسیده است. این قطعنامه ستون زیربنایی خواهد بود؛ چرا که هم اهداف را مشخص و هم زمان‌بندی برای حصول آنها را تعیین می‌کند.

وزیر امور خارجه آمریکا قطعنامه شورای امنیت را نقطه‌ عطفی خواند که از مخالفان مسئولیت‌پذیر و دولت سوریه می‌خواهد برای تشکیل دولتی مقتدر و دارای حاکمیت ملی اقدام و همکاری کنند.

کری گفته است که بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه دیگر توان و اعتبار لازم را برای حکومت در این کشور ندارد و باید از مقام خود کنار برود. اظهارات کری مشابه اظهاراتی است که اوباما نیز اخیرا در کنفرانس مطبوعاتی خود مطرح کرد.

از سوی دیگر، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه پس از تصویب قطعنامه سوریه اعلام کرد: روند وین تنها چارچوبی است که طرف‌های خارجی مرتبط به بحران سوریه درباره آن به توافق رسیدند.

وی افزود: تروریست‌ها هیچ جایگاهی در گفت‌وگو میان سوری‌ها ندارند. این قطعنامه از یکپارچگی اراضی سوریه حمایت می‌کند و بر کمک به طرفی که با تروریست‌ها در سوریه می جنگد، تاکید دارد.

 

وزیر خارجه روسیه گفت: باید کمک‌های بشردوستانه در اختیار مردم سوریه قرار گیرد. جامعه بین‌المللی در حمایت از راه حل سیاسی بحران سوریه یکپارچه است.

0

حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.