جمعه 15th فوریه 2013 , ساعت: 01:02کد مطلب : 37029 نسخه قابل چاپ

قانونگذاران آمریکایی خواستار آزادی کشیش ایرانی‌-آمریکایی شدند

بیش از ۸۰ نماینده کنگره آمریکا از جان کری وزیر خارجه ایالات متحده خواسته‌اند که برای آزادی کشیش ایرانی-آمریکایی از هیچ تلاشی دریغ نکند.

این قانونگذاران آمریکایی که از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه هستند، در نامه‌ای سرگشاده به جان کری، وزیر خارجه ایالت متحده، از او خواسته‌اند به هر تلاشی برای آزادی فوری سعید عابدینی متوسل شود.

آقای عابدینی که یک نوکیش مسیحی است و علاوه بر تابعیت ایرانی، تابعیت آمریکایی نیز دارد مهرماه گذشته در جریان سفری که «برای بازدید از خانواده و پیگیری تاسیس یک پرورشگاه» به ایران داشت، بدون اعلام اتهام علیه خود بازداشت شد.

به گزارش رادیوفردا،در این مدت اخباری حاکی از ضرب و شتم او در زندان منتشر شده است. درخواست‌های بین‌المللی برای آزادی سعید عابدینی، ازجمله توسط وزارت خارجه آمریکا، تاکنون نتیجه‌ای نداده است.

سعید عابدینی ۳۴ ساله و دارای دو فرزند است. او اتهام تبلیغ مسیحیت در ایران را رد کرده و گفته است که تنها برای راه‌اندازی یک یتیم‌خانه به ایران سفر کرده است.

وکیل مدافع سعید عابدینی، هشتم بهمن ماه خبر داد که موکلش به اتهام تشکیل و راه‌اندازی کلیساهای خانگی به قصد برهم زدن امنیت ملی به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شده است.ناصر سربازی گفته است که در مهلت قانونی نسبت به رای صادره اعتراض خواهد کرد.

او در مورد آزادی موکلش نیز گفت: «وثیقه ارائه‌شده برای آزادی موکلم فعلا مورد پذیرش قرار نگرفته و هم‌چنان پیگیر آزادی‌اش هستم

خبرگزاری دولتی ایرنا در هفته پیش از این ابلاغ حکم گزارش داده بود که سعید عابدینی «به زودی آزاد خواهد شد

در همین حال نغمه عابدینی، همسر این کشیش ایرانیآمریکایی، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته بود که مقام‌های قضایی ایران تا به حال «بارها قول آزادی او به قید وثیقه را داده‌اند، اما به قول خود عمل نکرده‌اند».

نغمه عابدینی گفته بود که «این بار نیز پس از آن که قاضی به وکیل عابدینی گفت که گزینه وثیقه دوباره پذیرفته می‌شود، خانواده آقای عابدینی در تهران با تلاش زیاد همه مقدمات این کار را فراهم کردند، اما بار دیگر مسئول دریافت وثیقه از پذیرفتن وثیقه خودداری کرد

به گفته نغمه عابدینی، اظهارات وکیل مدافع در مورد آزادی قریب‌الوقوع این کشیش «پیش از امتناع مسئول مربوطه از پذیرش وثیقه» بیان شده است.

پس از این اظهارات وکیل سعید عابدینی، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای محکومیت «سعید عابدینی» به هشت سال زندان را تقبیح کرد و با انتقاد از آنچه «نقض مداوم آزادی‌های مذهبی در ایران» خواند، خواستار آزادی سعید عابدینی شد.

مرکز آمریکایی «قانون و عدالت» که بر قوانین مرتبط با حقوق قانونی و حقوق بشر در آمریکا کار می‌کند، از این درخواست نمایندگان دو حزب در کنگره آمریکا استقبال کرده است.

مدیر این نهاد حقوق بشری، جوردن سکولاو، درباره این درخواست قانونگذاران آمریکایی از جان کری آورده است: «این درخواست، یک تلاش معنادار فراحزبی برای تامین آزادی یک شهروند آمریکایی است که در یکی از بدنام‌ترین زندان‌های ایران صرفا به خاطر اعتقادات مسیحی‌اش با شکنجه‌های باورنکردنی و تنبیهاتی روبه‌روست که زندگی‌اش را تهدید می‌کند»

در کنار محدودیت‌های اعمال‌شده بر اقلیت‌های مذهبی در ایران، افراد نوکیش که از اسلام به دین دیگری تغییر دین دهند نیز با آزار و اذیت روبه‌رو می‌شوند.

در همین رابطه در بخشی از سومین گزارش آقای شهید در مورد ایران که سه ماه پیش در شهریورماه منتشر شد، آمده بود که از خرداد ۱۳۸۹ تا زمان انتشار آن گزارش، ۳۰۰ مسیحی در کشور بازداشت شده‌اند و ۴۱ نفر از آنها بدون اتهام از یک ماه تا یک سال در زندان به سر برده‌اند.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.