چهارشنبه 26th سپتامبر 2012 , ساعت: 08:09کد مطلب : 24600 نسخه قابل چاپ
اعتراض علي معلم به عدم معرفی یه حبه قند به آکادمی اسکار

فیلم ضد اسلامی ربطی به صنعت سینمای ایران ندارد

پس از انتخاب یه حبه قند برای معرفی از سوی ایران به آکادمی اسکار، جواد شمقدری به حوزه هنری تهیه کننده این فیلم، گفت که با توجه به تولید فیلم ضد اسلامی، اسکار را تحریم کنند. این گفته واکنش‌هایی را از سوی علی معلم به عنوان یکی از اعضای هیات انتخاب در پی داشت.

علی معلم در پی اعلام رییس سازمان سینمایی مبنی بر تحریم اسکار، گفت: «نظری که آقای شمقدری داده‌اند با توجه به متن نامه‌شان یک پیشنهاد است و دستور نیست، ضمن اینکه ایشان انتخاب «یک حبه قند» را تبریک گفته‌اند. بحثی که ایشان مطرح کردند در جلسات انتخاب فیلم هم مطرح شد اما تعبیر ما این بود فیلم ساخته شده یک کار جعلی و خارج از حوزه سینما است مانند اینکه بچه‌ای در گوشه‌ای از دنیا کاری بسازد و آن را بزرگ کند که این ربطی به صنعت سینمای آمریکا ندارد.»

به گزارش ایسنا  معلم مخلوط کردن این دو موضوع با هم را بی‌معنا دانست و گفت: «می‌توان طی نامه‌ی جداگانه‌ای پیشنهاد داد که صنعت سینمای آمریکا موضع‌گیری کند، کاری که بعضی از فیلمسازان این کشور انجام دادند.»

عضو هیات انتخاب نماینده سینمای ایران برای شرکت در اسکار، جا خالی دادن را کار نادرستی دانست و تاکید کرد: «سال‌های گذشته هم صحبت‌هایی مبنی بر تحریم بعضی از جشنواره‌ها مطرح بوده است که با هوشمندی خود مسئولین منتفی شده به هرحال نباید صحنه مسابقه‌ای را ترک کرد چون این موضوع بیشتر باعث خوشحالی‌شان می‌شود.»

وی با اشاره به صحبت‌های امیر اسفندیاری پس از معرفی «یه حبه قند» اظهار کرد: «ایشان کامل توضیح داده‌اند که باید آن مقوله را از صنعت سینمای آمریکا جدا بدانیم و عدم معرفی فیلم در این هیات، مورد نظر نبوده و اصرار بود حتما باید نماینده سینمای ایران معرفی شود.»

معلم همچنین با اشاره به انتخاب «یه حبه قند» گفت: «انتخاب یک فیلم براساس ظرفیت‌ها و امکانات یک فیلم است که از نظر هیات «یه حبه قند» حائز شرایط بهتری نسبت به فیلم‌های دیگر بود و خروجی صورت گرفته بر اساس نظریه کارشناسی است. درباره هر فیلم می‌توان نظرات متفاوتی مطرح کرد اما باید یاد بگیریم در مورد مسایل ملی با هوشمندی بیشتری نظر بدهیم و این سطح از دعواها را در سطح یک اقدام ملی نکشیم.»

این کارشناس سینمایی درباره پیش‌بینی‌اش از رقابت «یه حبه قند» با دیگر آثار گفت:« در میان اسامی فیلم‌های معرفی شده، می‌دیدم حدود ۱۰ فیلم بسیار مهم هستند و قطعا انتخاب کاندیداهای نهایی بسیار سخت خواهد بود بنابراین امیدوارم شرایط خوبی برای نماینده سینمای ایران فراهم شود تا فیلم دیده شود.»

معلم بار دیگر تاکید کرد: شرکت کردن در هر مسابقه‌ای اعلام آمادگی است حتی اگر در آن مسابقه شرایط بُرد وجود نداشته باشد مانند حضوری که در المپیک داشتیم و جالب آنکه این دوره در انگلیس برگزار شد، در حالی که با این کشور قطع رابطه کرده‌ایم اما این مسایل از هم جداست و هر جا که نام ایران مطرح شود به نفع کشورمان است که حضور داشته باشیم.

میرکریمی کارگردان یک حبه قند از تصمیم وزارت ارشاد برای تحریم اسکار ابراز نارضایتی کرده بود. وی اعلام کرده بود این تصمیم نمی تواند بدون کینه و تظاهر اتخاذ شده باشد.

 


برچسب ها :
  1. احمد

    فیلم کذایی حتی نسبتی با صنعت سینما ندارد ، به گفته کارشناسان غربی که حرفشان برای کیهان حجت است . شاید دوستان سفارش دهنده اش را میشناسند که به ایران ربطش میدهند .

  2. حماسه ایرانی

    همیشه در یک جنایت (البته اگر ساختن یک فیلم احمقانه و بی ارزش را یک جنایت بدانیم ولی پی آمدهای آن جنایتکارانه بودن این عمل را نشان می دهد)، اولین تحقیق از آنجا شروع می شود که این جنایت به نفع چه کسی تمام شده است. با این پیش زمینه، کار برادران ( و نه دوستان این کلمه هنوز حرمتی دارد) به عنوان سفارش دهندگان این فیلم، از شک و تردید جلوتر می رود.

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.