جمعه 6th مارس 2015 , ساعت: 02:03کد مطلب : 75111 نسخه قابل چاپ
وزیر خارجه چین

فکر می کنیم این آخرین مرحله مذاکرات هسته‌ای است

چین می‌گوید به توافق هسته‌ای ایران با غرب امیدوار است.

وانگ چون، نماینده چین در مذاکرات هسته‌ای ایران، روز پنج‌شنبه ۱۴ اسفند، پنجم مارس گفت: “ما فکر می کنیم این آخرین مرحله مذاکرات هسته‌ای است و امیدواریم که بتوانیم به توافق برسیم.”

وانگ که مدیرکل اداره کنترل تسلیحاتی وزارت خارجه چین هم هست، در شهر مونترو در سویس با خبرنگاران صحبت می‌کرد که در سه روز گذشته محل مذاکرات جان کری و محمد جواد ظریف وزرای امور خارجه آمریکا و ایران بود.

وی  همچنین به امیر پایور خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی که در محل مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، آلمان و بریتانیا) در مونترو حضور دارد گفت دوره تعلیق غنی‌سازی ایران نهایی نشده است.

این در حالی است که باراک اوباما رییس جمهور آمریکا، دوره تعلیق را حداقل ۱۰ ساله دانسته بود.

ایران و کشورهای ۱+۵ در آذرماه سال ۹۲ به توافق اولیه رسیدند که ایران بخشی از فعالیت‌های هسته‌ایش را متوقف یا کُند، کند و در عوض تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور سبک‌تر شوند.

اما از آن زمان دو بار مهلت رسیدن به توافق نهایی تمدید شده است و مهلت فعلی نهم تیر (سی ژوئن) به پایان می‌رسد.

 تیم مذاکر کننده ایران در مونترو

آقای وانگ همچنین گفت: “در اصل دو موضوع مطرح است؛ یکی اینکه چگونه نگرانی درباره عدم گسترش سلاح اتمی برطرف می شود و دوم اینکه چگونه ایرانی‌ها از اینکه حقشان در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای تضمین می‌شود.

اظهارات  وانگ در حالی عنوان شد که به گفته امیر پایور، جان کری وزیر خارجه آمریکا به خبرنگاران آمریکایی همراهش گفته هنوز در راه رسیدن به توافق “اختلافهای جدی” وجود دارد و “انتخابهای سختی” در پیش است.

محمد جواد ظریف هم دیروز در مصاحبه با شبکه خبری سی ان ان گفته بود: “ما فکر می‌کنیم به توافق بسیار نزدیک هستیم، بسیار نزدیک، اما در عین حال می‌توانیم بسیار هم با آن فاصله داشته باشیم.”

آقای کری امروز (پنجشنبه) محل مذاکرات را به مقصد عربستان سعودی ترک کرد اما مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، آلمان و بریتانیا) ادامه پیدا خواهد کرد.

آقای کری ۱۰ روز دیگر به مذاکرات باز خواهد گشت.

0

حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.