چهارشنبه 10th آگوست 2016 , ساعت: 04:08کد مطلب : 96503 نسخه قابل چاپ
احمد منتظری:

فایل صوتی، سند مخالفت آیت الله منتظری با اعدام های ۶۷ است

تنها چند ماه پس از پایان جنگ بین ایران و عراق ، در مرداد ماه سال ۶۷ ، زندانیان بسیاری در زندان‌های ایران از مجاهدین خلق تا گروه‌های چپ و مارکسیست اعدام شدند که از آن تحت عنوان کشتار سال ۶۷ یاد می کنند . آیت‌الله حسینعلی منتظری پس از اطلاع از این اعدام‌ها و در جهت توقف آن، دست به نگارش دو نامه به آیت الله خمینی زد.

پس از ان و برای جلوگیری از ادامه اعدام‌ها در تاریخ ۲۴ مرداد ماه آیت الله منتظری با آقایان: حسینعلی نیری (حاکم شرع)، مرتضی اشراقی (دادستان تهران )، ابراهیم رئیسی (معاون دادستان) ومصطفی پورمحمدی (نماینده اطلاعات در اوین)دیداری مهم داشت، دیداری که روز سه شنبه ۱۹‌ مرداد ماه سال جاری، سایت رسمی آیت الله منتظری فایل صوتی آن را منتشر کرد. آیت الله منتظری از کشتار سال ۶۷ تحت عنوان جنایت تاریخی یاد می کند :

«پسر من را همین‌ها کشتند . اینها را همه را من می دانم. من یک آدم صریح اللهجه هستم . همیشه آن چیزی که در دلم هست نگه نمی دارم بر خلاف آقایونکه با سیاست رفتار می کنند . به نظر من بزرگترین جنایتی که در جمهوری اسلامی شده از اول انقلاب تا حالا بدست شما انجام شده است.در آینده شما جزو جنایتکاران تاریخ از شما یاد خواهد شد.»

احمد منتظری ، فرزند آیت الله منتظری در گفت و گو با رادیو فردا از دلایل انتشار این نسخه صوتی پس از ۲۸ سال در سالگرد کشتار ۶۷می گوید :

«این فایل صوتی تایید صحبت‌های آیت الله منتظری است که در سالهای قبل منتشر شده است . گفته می شود که این اسناد واقعی نیست یا اسناد درست نیست . این فایل تایید آن اسناد را می کند . مشخصا آقای حمید روحانی در نشریه ۱۵ خرداد گفته است که این خاطرات منسوب به آقای منتظری است و اقای منتظری اینها را نگفته است و آنها را مخدوش اعلام کرده است. این فایل صدای آقای منتظری است . شاید این فایل اگر زودتر منتشر می شد میان اسناد گم می شد و به این شکل مورد توجه قرار نمی گرفت .الان با گسترش فضای مجازی اثر بیشتری خواهد داشت . در حال حاضر در فضای مجازی دائما بحث بر سر این موضوع است و این فایل دلیلی متقن است که این شرایط وجود داشته و منظور آیت الله منتظری از مخالفت چه بوده .»

در بخشی از دیدار آیت الله منتظری با کسانی که در جریان این اعدام‌ها هستند و از مجریان آن محسوب می شوند ، آیت الله منتظری از نقش احمد خمینی و وزارت اطلاعات برای برنامه ریزی این اعدام‌ها از سالها قبل می گوید.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.