پنج‌شنبه 23rd اکتبر 2014 , ساعت: 04:10کد مطلب : 68684 نسخه قابل چاپ
ادعای نماینده آیت الله خامنه‌ای در نیروی انتظامی:

عوامل اسیدپاشی شناسایی و ارتباطی با بی حجابی نداشتند

عبدالله محمودزاده، مسئول دفتر جانشینی فرمانده کل قوا در نیروی انتظامی امروز، پنج‌شنبه اول آبان ماه، گفت: “عوامل اسیدپاشی در اصفهان شناسایی شدند و هیچگونه ارتباطی با موضوع بی حجابی نداشتند.”
به گزارش بی بی سی ، آقای محمودزاده با تاکید بر عملکرد مثبت نیروی انتظامی در مورد این پرونده گفت: “فرد مظنون حساب شده عمل می کرد، اما به زودی دستگیر خواهد شد.”
پیشتر، حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی وزارت کشور ایران در اصفهان گفت که اسیدپاشی‌های اخیر این شهر به صورت فردی بوده و سازمان‌یافته نیست.
آقای ذوالفقاری که برای شرکت در جلسه شورای تامین استان اصفهان به این شهر سفر کرده، شمار قربانیان اسیدپاشی را چهار نفر اعلام کرد و گفت که آخرین مورد اسیدپاشی در تاریخ ۲۳ مهرماه انجام شده است.
این در حالی است که سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده پلیس ایران، وقوع “هفت یا هشت مورد” اسیدپاشی در اصفهان در ماه‌های اخیر را تأیید کرده است.
حسین ذوالفقاری گفت: “با توجه به مجموعه بررسی های صورت گرفته، تا این لحظه به طور قطع اعلام می‌کنیم که این اقدام سازمان یافته نیست، کار گروهی نیست و تحقیقات ما نشان می‌دهد که کار یک نفر است اگرچه ممکن است در روند رسیدگی احتمال اینکه وی همکاری داشته باشد نیز می‌رود.”
وی این موضوع را که اسیدپاشی‌ها توسط افراد مذهبی و یا با انگیزه مقابله با ‘بدحجابی’ صورت گرفته باشد، نادرست خوانده است.
معاون امنیتی وزارت کشور ایران از تشکیل ستاد ویژه‌ای در دادگستری استان اصفهان برای بررسی مسائل قضایی این پرونده خبر داد.
وی همچنین گفت که موارد مشابه در دیگر نقاط کشور شایعه است.
در همین حال غلامحسین اسماعیلی، رییس کل دادگستری استان تهران، اسیدپاشی در اصفهان را جنایتی فجیع و اقدامی بسیار زننده دانست و گفت: “برخورد دستگاه قضایی نیز در برابر این اقدام، بطور قطع بسیار قاطع خواهد بود.”
آقای اسماعیلی اسیدپاشی را اقدامی زشت خواند اما افزود که نسبت دادن آن به گروه‌های امر به معروف و نهی از منکر اقدامی زشت‌تر است.
این اسیدپاشی‌ها در بسیاری از رسانه‌ها با تلاش برای ارعاب و محدود کردن شکل پوشش زنان مرتبط دانسته شده است. به گزارش فارس در تجمع دیروز مقابل مجلس بر یکی از پلاکاردها نوشته شده بود: “مرگ بر داعشی‌های ایران”.
دیروز، چهارشنبه ۳۰ مهر، شماری از فعالان حقوق زنان و فعالان سیاسی برای نشان دادن اعتراض خود به اسیدپاشی‌های اخیر اصفهان، در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی در تهران جمع شدند و در اصفهان نیز شماری از فعالان و شهروندان در مقابل دادگستری اصفهان تجمع کردند.
براساس فیلم‌های ارسالی از تجمع روز گذشته اصفهان در اعتراض به اسیدپاشی‌های اخیر در این شهر، ماموران نیروی انتظامی با حمله به معترضان آنها را متفرق کردند.

وزیر بهداشت: چشمان سهیلا عمل شد

در همین حال حسن قاضی زاده هاشمی،وزیر بهداشت ایران امروز در مورد آخرین وضعیت سهیلا جورکش یکی از قربانیان اسیدپاشی اصفهان گفت: چشم راست او بطور جدی آسیب دیده و چشم چپ وی نیز ۵۰ درصد آسیب دیده است.
آقای قاضی زاده هاشمی همچنین عنوان کرد که دو چشم سهیلا جورکش قربانی اسیدپاشی عمل شده و “البته کار درمانی او بسیار طولانی است که امیدواریم با موفقیت به پایان برسد.”
وزیر بهداشت همچنین با تاکید مجدد بر آمار ۴ نفر قربانی اسیدپاشی در اصفهان گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون ۹ نفر مورد اسیدپاشی قرار گرفته‌اند.
این مقام مسئول در خصوص اقدامات اولیه برای مواجه با قربانیان اسیدپاشی گفت: “در سوختگی های شیمیایی بویژه با اسید، نکته مهم و حیاتی همان شست وشوی فراوان با آب در لحظات اولیه است. لباس فرد مصدوم باید کنده شده و با آب زیاد شست وشو داده شود، اگر این مساله رعایت می شد، خیلی از مشکلات کنونی برای قربانی اسیدپاشی اتفاق نمی افتاد.”


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.