سه‌شنبه 26th می 2015 , ساعت: 10:05کد مطلب : 78845 نسخه قابل چاپ
ارتش عراق با همکاری شبه نظامیان شیعه و سنی

عملیات بازپس‌گیری استان انبار را آغاز کرد

تلویزیون دولتی عراق اعلام کرد که ارتش این کشور با پشتیبانی شبه‌نظامیان شیعه و قبایل سنی عملیات بازپس گرفتن استان غربی انبار را از دست نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) آغاز کرده است.
به گزارش بی بی سی شبه نظامیان شیعه تحت حمایت ایران می گویند که رهبری این عملیات را به عهده دارند و مواضعی را در حوالی رمادی تصرف کرده اند.
بعضی گزارش ها حکایت از آن دارد که نیروهای عراقی از استان صلاح الدین در شمال شهر رمادی در تلاش هستند که مسیر ارتباطی نیروهای داعش در این شهر را با سایر نیروهای این گروه در سوریه قطع کنند.
بخش های گسترده ای از استان انبار در سال ۲۰۱۴ به تصرف نیروهای داعش در آمده بود و شهر رمادی، مرکز این استان هم ۱۰ روز پیش به دست داعش افتاد.
از دست دادن رمادی در فاصله حدود ۱۰۰ کیلومتر بغداد ضربه ای جدی به روحیه ارتش عراق وارد کرد و انتقادهای گسترده ای را برانگیخت.
در یکی از جدی ترین انتقادها، اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا گفت که ارتش عراق اراده جنگیدن با داعش را ندارد.
مقامات عراقی اظهارات آقای کارتر را رد کردند و گفتند که او اطلاعات غلط داشته است.
از طرف دیگر سرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، به شدت از عملکرد آمریکا در مقابله با داعش انتقاد کرد و آمریکایی ها را متهم کرد که عملا با داعش همدست هستند.
او مشخصا از تعلل نیروی هوایی آمریکا در دفاع از رمادی به شدت خشمگین بود و گفت که تنها ایران و همپیمانانش هستند که به راستی با داعش می جنگند.
مقامات نظامی آمریکا می گویند که تنها در شرایطی می توانند در نبرد با داعش موثر عمل کنند که نیروهای عراقی روی زمین اراده جنگیدن داشته باشند.


برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.