پنج شنبه ۲۱ام تیر ۱۳۹۷ , ساعت: ۱۲:۰۴کد مطلب : 108507 نسخه قابل چاپ

عباس امیرانتظام سخنگوی دولت بازرگان و قدیمی ترین زندانی سیاسی پس از انقلاب دارفانی را وداع گفت

عباس امیرانتظام سخنگوی دولت مهندس بازرگان پس از سالها تحمل رنج و زندان، دارفانی را وداع گفت.

به گزارش سایت ملی مذهبی امیرانتظام که در سالهای اخیر در مرخصی به سر می برد در اوایل انقلاب، قربانی برنامه ریزی تندروها برای ساقط کردن دولت بازرگان شد و بعد از تسخیر سفارت آمریکا به اتهام جاسوسی بازداشت و در دادگاهی به قضاوت آیت الله محمدی  گیلانی ابتدا به اعدام اما با تلاش های مهندس بازرگان حکم او  به حبس ابد تقلیل یافت.

عباس امیرانتظام علاوه بر سخنگویی دولت، معاون نخست وزیر هم بود و  مسئولیت سفارت ایران در کشور سوئد را بر عهده داشت که بعد از تسخیر سفارت برای ارائه توضیحاتی احضار شد که در نهایت بازداشت ومحاکمه شد. او در طول سالهای زندان، بارها اتهام جاسوسی را رد و بر حقانیّت مواضع خود تاکید کرد؛ اتّهامی که هیچ سندی درباره آن ارائه نشد.

امیرانتظام قدیمی ترین  زندانی سیاسی بعد از انقلاب به شمار می رود. وی عضو جبهه ملی و  یکی از رهروان ثابت قدم راه مصدق و از علاقه مندان مهندس بازرگان بود که در طول سالهای زندان و مرخصی مدافع حقوق مردم نیز بود.

عباس امیرانتظام به رغم ظلم های فراوانی که تحمل کرده بود به عیادت قاضی خود وقتی در بستر بیماری افتاده بود رفت تا روحیه مداراگر و دور از هر گونه کینه و انتقام خود را نشان دهد.

امیرانتظام در سالهای اخیر از بیماری  هم رنج می برد و به گفته خود او در مرخصی به سر می برد.

مراسم تشییع عباس امیرانتظام  قرار است روز جمعه در  الهیه، خیابان گلنار، خیابان ماهرو، بن بست فروردین، مجتمع لاله ساعت ٩ صبح  آغاز شود.

سایت ملی مذهبی سالها پیش به پاس تقدیر از ایستادگی این چهره ملی و  آزدیخواه ویژه نامه ای را تدارک دید.

فقدان این چهره زجر کشیده و آزادیخواه را از طرف سایت ملی مذهبی به خانواده به خصوص همسر صبورش، اعضای جبهه ملی و  همه آزادیخواهان ایران تسلیت می گوییم و از خداوند بزرگ برای روح آن سفرکرده علوّ درجات را خواهانیم.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.