دوشنبه 2nd سپتامبر 2013 , ساعت: 06:09کد مطلب : 50881 نسخه قابل چاپ

صرفه‌جویی ۸.۵ میلیارد دلاری هند با افزایش خرید نفت ایران

 وزیر دارایی هند خواستار افزایش واردات نفت کشورش از ایران شده است. چیدامبارام در این باره اظهار کرد: در چارچوب تحریم های سازمان ملل و با پایبندی کامل به تحریم ها باید گفت امکان افزایش واردات نفت از ایران وجود دارد.

به گزارش روزنامه دنیای اقتصاد به دلیل تحریم های آمریکا،‌ ایران کل پول نفت صادراتی خود به هند را به روپیه دریافت می کند و این مبلغ در حساب متعلق به ایران در یکی از بانک های هندی اندخته می شود و حتی تهران اجازه انتقال این مبلغ به خارج از هند را ندارد.

ورپا مویلی در نامه ای به نخست وزیر هند با برشمردن استراتژی مهار خروج ارز از هند و مقابله با کاهش ارزش روپیه نوشت هند می تواند در سال مالی جاری حدود ۱۳ میلیون تن نفت از ایران وارد کند.

هند تاکنون در سال مالی جاری خود که ۵ ماه از آن می گذرد فقط ۲ میلیون تن نفت از ایران وارد کرده است.

مویلی در ادامه نامه خود نوشته است:«واردات ۱۱ میلیون تن نفت از ایران در سال جاری با احتساب قیمت ۱۰۵ دلاری برای نفت از خروج ۸٫۴۷ میلیارد دلار ارز از هند جلوگیری می کند.

وی وعده داده است با افزایش واردات نفت از ایران و انجام یک سری اقدامات دیگر در بخش انرژی ۲۰ میلیارد دلار صرفه جویی ارزی برای هند به ارمغان بیاورد.

روپیه هند طی ماه های اخیر بیش از ۲۰ درصد ارزش خود را از دست داده است. روپیه هند در ماه اوت بیشترین افت ارزش خود طی ۱۸ ماه گذشته را تجربه کرده است.

وزیر دارایی هند نیز خواستار افزایش واردات نفت کشورش از ایران شده است. چیدامبارام در این باره گفت: در چارچوب تحریم های سازمان ملل و با پایبندی کامل به تحریم ها باید گفت امکان افزایش واردات نفت از ایران وجود دارد.

واردات نفت هند از ایران در ۷ ماه نخست ۲۰۱۳ با کاهش ۴۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۱۸۵ هزار و ۷۰۰ بشکه در روز رسیده است.

خاطرنشان می شود تحریم نفت ایران نه تنها برای ملت ایران مصایب فراوانی داشته است بلکه منافع کلانی را نصیب هند،چین و فروشندگان عمده نفت مانند عربستان و عراق کرده است.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.