شنبه 3rd ژانویه 2015 , ساعت: 04:01کد مطلب : 71926 نسخه قابل چاپ

شورای نگهبان طرح امر به معروف مجلس را رد کرد

شورای نگهبان قانون اساسی در ایران طرح “حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر” را که در مجلس تصویب شده بود خلاف قانون اساسی دانسته و با رد کردنش آن را به مجلس برگرداند.
به گزارش بی بی سی نجات‌الله ابراهیمیان، سخنگوی شورای نگهبان، امروز (شنبه ۱۳ دی) در نشست خبری گفت که شورای نگهبان در نامه‌ای ۱۴ مورد از ایرادات طرح را برای مجلس فرستاده است.
این طرح مهر ماه در مجلس به تصویب رسید.
در صورت تایید این طرح، ممانعت از “امر به معروف و نهی از منکر” برای همه افراد و نهادها غیرقانونی می‌شد. همچنین مطابق آن در صورت بروز درگیری در این زمینه، کسانی که علیه امر به معروف‌کنندگان اقدامی کنند باید به اشد مجازات می‌رسیدند.
به سازمان بسیج هم این وظیفه داده می‌شد که افرادی را برای انجام امر به معروف و نهی از منکر سازماندهی کند.
همچنین مطابق بخشی از این طرح، این اختیار به ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر داده می‌شد که برای تجمع‌ علیه “منکرهای موجود در جامعه” مجوز صادر کند.
به هنگام بحث مجلس درباره این طرح برخی از مقام‌ها با آن مخالفت کردند. این انتقاد مطرح بود که با اجرای این طرح تداخل وظایف بین نهادهای مختلف به وجود می‌آید.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.