شنبه 20th جولای 2013 , ساعت: 07:07کد مطلب : 48018 نسخه قابل چاپ
جمعی از فعالان ملی-مذهبی به عیادت سعید مدنی رفتند

سید محمد خاتمی: امیدوارم وضعیت آقای مدنی و سایر زندانیان سیاسی تغییر یابد

سیدمحمد خاتمی ضمن حضور در بیمارستان محل بستری سعید مدنی با این فعال ملی ـ مذهبی و زندانی سیاسی حامی جنبش سبز که تحت عمل جراحی قرار گرفته، ملاقات کرد.

به گزارش ندای سبز آزادی، سیدمحمد خاتمی با آرزوی بهبودی برای سعید مدنی، ابراز امیدواری کرد که وضع وی و دیگر زندانیان سیاسی به زودی تغییر یابد.

گفتنی است افزون بر رییس جمهور اصلاحات، شماری از فعالان ملی ـ مذهبی و کنشگران مدنی نیز با سعید مدنی در بیمارستان ملاقات کرده اند.

دکتر سعید مدنی، پژوهشگر ارشد علوم اجتماعی که از چند ماه پیش به علت عارضه ی سنگ کیسه صفرا، در ناراحتی و درد بسر می برد، سرانجام با تاکید پزشکان متخصص، در بیمارستانی خارج از زندان اوین، بستری شد و مورد عمل جراحی قرار گرفت.

این فعال ملی مذهبی، که ازجمله حامیان جنبش سبز است، در بند ۳۵۰ اوین محبوس بوده و محکومیت مربوط به پرونده مشهور به «ملی ـ مذهبی ها» (بازداشت گروهی یال ۱۳۷۹ و ۱۳۸۰) را می گذراند. وی چندی پیش با صدور حکم جدیدی توسط دادگاه انقلاب به تحمل ۶ سال حبس در تبعید و ۱۰ سال تبعید به بندر عباس محکوم شد.

عضو شورای سردبیری نشریه ایران فردا، به مدیرمسئولی مهندس عزت الله سحابی، در دیماه سال ۱۳۹۰ از سوی وزارت اطلاعات بازداشت و نزدیک به یکسال در بند ۲۰۹ زندان اوین تحت بازجویی های مکرر قرار گرفت. وی در این مدت به اتهام عضویت در شورای فعالان ملی -مذهبی، عضویت و همکاری با کانون مدافعان حقوق بشر، عضویت در کمیته دفاع از انتخابات آزاد، عادلانه و منصفانه، تاسیس و همکاری با کمیته پیگیری بازداشت های خودسرانه، و نیز همکاری با شورای هماهنگی سبز امید، و همچنین انتشار مقالات تحلیلی درباره جنبش سبز و در حمایت از جنبش اعتراضی مردم ایران در سایت ها و نشریات مختلف مکررا تحت بازجویی قرار گرفت.

او در روزهای نخستین بازجویی مورد شکنجه و بدرفتاری غیرانسانی واقع شد. مدنی همچنین بارها توسط بازجویان خود (به ویژه سربازجویی به نام فرهانی) به صدور حکم سنگین زندان و تبعید به نقاط بد آب و هوا تهدید شد تا به این ترتیب وادار به بیان اعترافات دروغ علیه خود و دوستانش، و نیز مجبور به انجام مصاحبه تلویزیونی گردد. مقاومت وی، موجب حبس وی برای ماه ها در سلول های انفرادی و گروهی بند امنیتی ۲۰۹، و درنهایت صدور حکم کم سابقه توسط دادگاه انقلاب (۶ سال حبس در تبعید و ۱۰ سال تبعید) شد.

مدنی در زمینه مسایل اجتماعی پژوهش های متعددی انجام داده که حاصل آنها انتشار چندین جلد کتاب و مقاله های متعدد در زمینه ی فقر، اعتیاد، کودک آزاری، و ناهنجاریهای اجتماعی است.

این پژوهشگر و نویسنده علوم اجتماعی، سردبیر فصلنامه علمی ـ تخصصی رفاه اجتماعی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی بود. وی پس از کودتای انتخاباتی ۱۳۸۸، با فشار نهادهای امنیتی و اطلاعاتی از ادامه ی کار در هر دوی این امکان ها، محروم و ممنوع شد.


  1. حامد

    نکند برادران گمنام رفته اند گل بچینند !؟

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.