سه‌شنبه 18th سپتامبر 2012 , ساعت: 10:09کد مطلب : 23663 نسخه قابل چاپ

سفارت ایتالیا، حافظ منافع کانادا در ایران معرفی شد

نزدیک به ۱۰ روز پس از قطع رابطه کامل دیپلماتیک کانادا با ایران، وزیر خارجه این کشور، ایتالیا را حافظ منافع خود در ایران معرفی کرده و گفت دولت ایتالیا، مسئولیت حفاظت منافع شهروندان کانادایی در ایران را پذیرفته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جان بـرد، وزیر خارجه کانادا، روز دوشنبه گفت: «دولت ایتالیا پذیرفته است که در موارد اضطراری مربوط به شهروندان کانادا که در ایران نیاز به خدمات کنسولی پیدا می‌کنند، و همچنین در امور دیگر، از آنها پشتیبانی کند.»

به گزارش رادیوفردا، ایران و کاناد در سه دهه گذشته راوبط پر فراز و نشیبی داشته اند. اما به نظر می رسد جرقه اختلاف اخیر میان دو کشور زمانی زده شد که حمید محمدی، کنسول و فرستاده فرهنگی سفارت ایران در اتاوا در گفت و گو با نشریه فارسی زبان «ایرانیان خارج از کشور» چاپ تهران گفته بود که ایرانی تباران مقیم کانادا «مقام های کلیدی و بلندپایه را اشغال کنند» و «در برابر ذوب شدن در فرهنگ غالب کانادایی مقاومت کنند.»

به نوشته سایت «ایرانیان خارج از کشور»، آقای محمدی گفته بود باید ««رشد جمعیت ایرانی کانادایی ناشی از زاد و ولد، ضرورت یک برنامه ریزی منسجم‌تر فرهنگی برای گسترش ارتباط و تقویت هویت فرهنگی این جمعیت رو به رشد را آشکارتر می‌سازد. بدیهی است جمعیت بزرگ مهاجرین ایرانی صرفا در صورت برنامه‌ریزی جامع می‌تواند به عنوان یک مزیت در خدمت منافع ایران عزیز باشد.»

این اظهارات با واکنش تند جان بیرد، وزیر امور خارجه کانادا، روبرو شد که اوایل ژوئیه به خبرنگاران گفت: «ایرانی تباران مقیم کانادا برای یک زندگی بهتر ایران را ترک و به کانادا کوچ کرده اند. مداخله سفارت ایران در آزادی هایی که ایرانیان در کانادا از آن ها بهره مند می شوند، کاملاً با ماموریت دیپلماتیک سفارت مغایرت دارد.»

این واکنش با پاسخ مطبوعاتی سفارت ایران در اتاوا روبرو شد و کامبیز شیخ حسینی، کاردار ایران، در بیانیه ای اعلام کرد که این مصاحبه مطبوعاتی مربوط به «سپتامبر سال ۲۰۱۱» است و تاکید کرد که در هیچ جای مصاحبه گفته نشده که ایران اقدام به «استخدام اقلیت ایرانی های مقیم کانادا» کند.

دولت کانادا در زمان قطع رابطه با ایران، اعلام کرد که به دلیل تهدیدهای ایران برای صلح و امنیت بین المللی و همچنین نقض حقوق بشر، روابط خود را با تهران قطع کرده است. اتاوا به دیپلمات های ایرانی پنج روز فرصت داد تا خاک این کشور را ترک کنند.

ژان برونو، سخنگوی وزارت خارجه کانادا، در گفت و گو با رادیو فردا دلایل قطع رابطه با ایران را چنین عنوان کرده است: حمایت از دولت بشار اسد در سوریه؛ ابعاد احتمالا نظامی برنامه هسته ای ایران؛ اقدامات تبعیض نژادی دولت ایران علیه اسرائیل؛ سابقه وحشتناک دولت ایران در نقض حقوق بشر که یکی از بدترین ها در جهان به شمار می رود؛ پناه دادن به گروههای تروریستی؛ نادیده انگاشتن آشکار تعهد خود به کنوانسیون ژنو که موجب نگرانی نسبت به امنیت و سلامتی دیپلمات های کانادا در ایران شده بود.»

آقای برونو گفته بود: «دولتی که سفارت خود را به طور دائم یا موقت می بندد  می تواند با تایید کشور میزبان یک دفتر حافظ منافع معین کند. برای این کار یک کشور سوم بخشی از ملک و امکانات خود را می تواند در اختیار آن قرار دهد. ما به سفارت ایران در کانادا قبلا گفته ایم تا یک دفتر حافظ منافع به جای سفارت پیدا کند.»


  1. shirazi

    رژیم جور و ظلم ولی فقیه هم دارد میگردد تا بتواند بنگلادشی یا بورکینا فاسو یا …….. زا پیدا کند تا حافظ منافع ایران باشد

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.