جمعه 19th آوریل 2013 , ساعت: 06:04کد مطلب : 41953 نسخه قابل چاپ
در گذشت تنها بازمانده‌ی سیاه‌بازی ایران و پیشکسوت تئاتر «تخت حوضی»

سعدی افشار هم رفت

سعدی افشار (سعدالله رحمت خواه) ساعت ۱۲ ظهر جمعه ۳۰ فروردین در سن ۷۹ سالگی به دلیل کهولت سن و بیماری مزمن ریوی دار فانی را وداع گفت.

به گزارش خبر آنلاین این هنرمند که تنها بازمانده دوران طلایی نمایش‌های سیاه بازی و تخت حوضی بود، سال گذشته به دلیل شکستگی استخوان لگن و عوارض ناشی از آن در بستر بیماری قرار داشت و بار‌ها در بیمارستان بستری شد.

سعدی افشار متولد سال ۱۳۱۳ خورشیدی بود و نخستین بار در ۱۷ سالگی روی صحنه رفت و به مدت ۶۲ سال در نمایش‌های شادی آور ظاهر شد.

همچنین ایسنا نیز  در گزارشی از این هنرمند آورده است:«سعدالله زحمت‌خواه معروف به «سعدی افشار» در ۱۳سالگی با دوده‌ی لوله‌ی بخاری خودش را سیاه کرد و اولین تجربه‌ی سیاه‌بازی‌اش را داشت.

او به عنوان بازمانده‌ی سیاه‌بازی ایران و پیشکسوت تئاتر «تخت حوضی» شناخته می‌شد که این اواخر با بیماری پوکی استخوان دست به گریبان بود و از دو سال پیش هم با شکستن کمرش، مشکلاتش بیش‌تر شد.

این هنرمند باسابقه‌ی سیاه‌باز، نوروز امسال به دلیل عفونت ریه در بیمارستان بستری شده بود‌ و بعد از ترخیص چند روزه بار دیگر به بیمارستان «سینا» منتقل شد.

بهمن ماه سال گذشته محمود دولت‌آبادی به دیدار این هنرمند رفت و به مرور خاطراتی پرداختند.

دولت‌آبادی که در سال‌های آغازین انقلاب به عنوان دبیر سندیکای تئاتری‌ها انتخاب شده بود، در دیدارش با سعدی افشار از فستیوالی گفت که آن سال‌ها به همراهی دیگر هنرمندان برگزار کرد.

او گفت که می‌خواسته آن را با قدیمی‌ترین و شاد‌ترین تئاتر ایران شروع کند و به این ترتیب، اجرای نخست به سعدی افشار می‌رسد در تئاتر نصر.

این نویسنده همچنین از خاطره‌ای دورتر گفت که بلیت ۱۵زاری تئاتر سعدی افشار در تئاتر مولوی را خریده، ولی بعد یادش افتاده که دیگر پولی برای شب ندارد و رفته بلیت را پس داده است. هنوز با حسرت و افسوس از آن روز یاد می‌کرد که آن اجرا را از دست داده است.

سعدی افشار هم در این دیدار با حسرت و دلتنگی از تئاتر «تخت حوضی» یاد ‌کرد و گفت، «خانه‌های قدیمی خراب شده و دیگر حوضی وجود ندارد. دیگر چه تئاتر تخت حوضی؟ بریم روی پشت بام تئاتر تخت حوضی اجرا کنیم؟!»

وی به آخرین اجرایش در دو سال پیش هم اشاره کرد که با ویلچر روی صحنه رفته بود. در عین حال با اشاره به جشنواره‌ای که دولت‌آبادی در سال‌های دور برگزار کرده بود، گفت، «من خیلی فستیوال دیده‌ام، ولی آن فستیوال در قلب من مانده است.»

گله‌های زیادی از عدم توجه و حمایت از این هنرمند قدیمی مطرح می‌شد و در آخر در روزهای پایانی سال گذشته جمعی از هنرمندان تئاتر و سینما با حضور در برج میلاد کمک‌های مردمی را برای حمایت از سعدی افشار گردآوری کردند.


  1. شیرازی

    خدایش رحمت و روحش شاد
    دست راستش زیر سر خامنه ای و جنتی و غیره

  2. ناظر

    دوران طلایی سیاه بازی و دوران طلایی زندگی ملت ایران . اگر انصاف به خرج دهیم ، باید اذعان کنیم که رسیدن به دورانی شبیه ده سال آخر رژیم گذشته ، برای ملت ایران آرزویی دور از دسترس است . دورانی توام با رفاه نسبی و ارامش برای توده مردم. البته توام با سانسور شدید و حبس و شکنجه ساواک . اما ساواک چه کسانی را تعقیب میکرد ؟داعیه داران حکومت اسلامی و چامعه بی طبقه توحیدی و مارکسیستی .
    روشنفکران خواهان ازادی بیان بدون حصر و استثنا هم ، چه گلی به سر ملت ایران زدند بعد از سقوط نظام سابق ؟ در دو سال ازادی بی حصر اول انقلاب و ازادی نسبی بعدی در داخل و آزادی در خارج از کشور . عزت و کرامت ایرانی در دنیا هم حکایتی دارد نگفتنی .

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.