جمعه 6th جولای 2012 , ساعت: 07:07کد مطلب : 15290 نسخه قابل چاپ
تداوم روند جدایی ژنرال‌ها از بشار اسد

سرتیپ مناف طلاس به مخالفان پیوست

براساس برخی گزارش ها، سرتیپ مناف طلاس، از فرماندهان گارد ریاست جمهوری سوریه و از افراد نزدیک به بشار اسد،  عازم پاریس شده  است.

به گزارش بی بی سی سرتیپ طلاس یکی از فرزندان مصطفی طلاس است که در دوران ریاست جمهوری حافظ اسد، پدر بشار اسد، سال ها سمت وزارت دفاع را برعهده داشت و از او به عنوان یکی از حامیان و دوستان نزدیک خانواده اسد نام برده شده است.

دلیل خروج مناف طلاس از سوریه مشخص نیست اما گفته می شود که وی با برخورد خشونت آمیز بشار اسد با حرکت اعتراضی مردم مخالف بوده است.

اکثر افراد نزدیک به خانواده اسد و کسانی که مواضع اصلی قدرت را در این کشور در دست دارند، از اقلیت علوی مذهب هستند، اما خانواده طلاس مانند اکثر مردم سوریه، سنی هستند.

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه نیز تایید کرده که مناف طلاس در فرانسه مستقر خواهد شد. گفته می شود پدر او، مصطفی طلاس نیز در فرانسه سکونت دارد.

خانواده مناف طلاس گفته اند که او از مرز سوریه با ترکیه از کشور خود خارج شده است.

دولت ترکیه پیشتر صرفا گفته بود دو افسر ارشد از حکومت بشار اسد جدا شده اند اما از نام بردن آنها خودداری کرده بود.

یک سایت اینترنتی نزدیک به دولت سوریه نیز از “فرار” سرتیپ طلاس خبر داده و نوشته است که ‘فرار’ او از سوریه موضوعی کم اهمیت است.

قبلا در ماه مارس به غلط شایعه شده بود که مناف طلاس از سوریه خارج شده است.

اگر خروج سرتیپ طلاس از سوریه قطعا تایید شود، او بالا رتبه ترین مقام سوری خواهد بود که از دولت بشار اسد جدا شده و به مخالفان پیوسته است.

عامر الصادق یکی از مخالفان حکومت بشار اسد به بی بی سی گفته است که تحولات اخیر “نشانه خوبی هستند.” او گفته است خروج افسران ارشد، حکومت را ضعیفتر خواهد کرد.

مناف طلاس در جوانی همراه با بشار اسد دوره آموزش نظامی دیده بود و بر خلاف او در ارتش سوریه ماند.

او اولین مقام دولتی بود که سال گذشته میلادی با مخالفان دولت دیدار کرد تا به یک راه حل سیاسی برای بحران سوریه دست یابد، اما به دلیل مخالفتش با سیاست سرکوب دولت، از ماه مه سال گذشته تحت نظر بوده است.

برخی ناظران می گویند که پیوستن سرتیپ طلاس به مخالفان می تواند دیگر افسران سنی مذهب ارتش سوریه را نیز تشویق به خروج از حاکمیت کند.

خاطرنشان می شود ارتش آزاد سوریه اخیرا مدعی شده نزدیک به ۴۰ درصد از خاک سوریه را تحت کنترل دارد.


برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.