پنج شنبه ۲۸ام بهمن ۱۳۹۵ , ساعت: ۰۸:۱۱کد مطلب : 101679 نسخه قابل چاپ

سازمان ملل متحد در مورد تغییر موضع آمریکا در قبال بحران خاورمیانه به ترامپ هشدار داد

 

سازمان ملل متحد به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در مورد کنار گذاشتن ایده تشکیل دو کشور مستقل برای حل مناقشه اسرائیل و فلسطینیان هشدار داده است.

به گزارش بی بی سی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل از جامعه بین المللی خواسته است تا هر اقدام لازم برای عملی شدن راه حل تشکیل دو کشور مستقل را انجام دهند.

 

به گفته سازمان ملل متحد “هیچ جایگزین” دیگری برای حل این بحران وجود ندارد.

این واکنش سازمان ملل متحد پس از آن اعلام شد که آقای ترامپ در جریان دیدارش با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، موضعی برخلاف سیاست آمریکا در چندین دهه گذشته در مورد ایجاد دو کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل اتخاذ کرد.

اما در جریان کنفرانس خبری روز گذشته چهارشنبه ۱۵ فوریه (۲۷ بهمن) آقای ترامپ صریحا نسبت به ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در آینده تعهدی نشان نداد.

فلسطینی ‌ها در مقابل نسبت به احتمال عدم حمایت آمریکا از طرح ایجاد دولت مستقل فلسطینی هشدار دادند.

براساس سیاست معروف به “ایجاد دو کشور” که رهبران دو طرف و جامعه بین المللی بر آن تاکید کرده‌اند مناقشه خاورمیانه با ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در داخل مر‌زهای پیش از ۱۹۶۷ در کرانه غربی، نوار غزه و بیت المقدس شرقی ایجاد خواهد شد.

سازمان ملل، اتحادیه عرب، اتحادیه اروپا، روسیه و تاکنون آمریکا بر تعهد خود نسبت به ایجاد دو کشور مستقل تاکید کرده‌اند.

بنیامین نتانیاهو در کنفرانس خبری روز گذشته در مورد راه حل ایجاد دو کشور مستقل گفت که او ترجیح می دهد که بیشتر “بر محتوا متمرکز باشد نه برچسب‌ها”. محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفته است که به تعهداتش درباره ایجاد دو کشور مستقل پایبند می‌ماند.

آخرین دور مذاکرات صلح بین اسرائیل و فلسطینیان بدون دستیابی به راه حلی در سال ۲۰۱۴ میلادی انجام شد.

دولت اسرائیل امیدوار است در پی هشت سال مناسبات نه چندان گرم با دولت باراک اوباما، اکنون رابطه بهتری با دولت ترامپ برقرار کند.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.