شنبه 15th فوریه 2014 , ساعت: 12:02کد مطلب : 59869 نسخه قابل چاپ

سازمان عفو بین الملل خواستار آزادی فوری کروبی، موسوی و رهنورد شد

سازمان عفو بین الملل روز جمعه چهاردهم فوریه (۲۵ بهمن) در بیانیه ای در سومین سال حصر زهرا رهنورد،‌میرحسین موسوی و مهدی کروبی،‌خواستار آزادی فوری آنها شده است.

این نهاد بین المللی مدافع حقوق بشر در بیانیه خود «هشدار» داده است که کاهش محدویت های اعمال شده در حصر زهرا رهنورد،‌ میرحسین موسوی و مهدی کروبی کافی نیست.

به گزارش رادیو فردا  سازمان عفو بین الملل تصریح کرده است: مهدی کروبی و میرحسین موسوی، رهبران معترضان به انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ به بدون محاکمه و ایراد اتهامی اکنون سه سال است که در حصر به سر می برند و از حق اعتراض قانونی علیه بازداشت خود برخوردار نیستند.

این نهاد بین المللی از مقام های جمهوری اسلامی خواسته است تا فورا به بازداشت خودسرانه رهبران معترضان پایان داده و آزار و اذیت خانواده های آنها را متوقف کند.

مهدی کروبی، میرحسین موسوی و همسر او زهرا رهنورد از بهمن سال ۱۳۸۹ بدون محاکمه و برگزاری دادگاه در حصر خانگی به‌سرمی‌برند که این مسئله اعتراض گسترده فعالان حقوق بشر و گروه‌ها و چهره‌های مختلف سیاسی را در پی داشته است.

با این حال عفو بین الملل از وضعیت حقوقی حصر رهبران معترضان انتقاد کرده و می گوید هیچ نهاد امنیتی مسئولیت حصر را برعهده نمی گیرد.

در همین زمینه، مسئول امورحقوق بشر در دولت آلمان ، نیز دربیانیه ای از خواستار آزادی بیدرنگ زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهد کروبی شده است.

مصطفی پور محمدی،‌وزیر دادگستری ایران، روز شنبه ۱۹ بهمن در خصوص وضعیت «حصر» میرحسین موسوی و مهدی کروبی،‌ دو نامزد معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، گفته بود که «نظام» جمهوری اسلامی در حال ارزیابی و «سبک و سنگین» در این زمینه است.

وزیر دادگستری ایران در مورد «تعیین تکلیف» پرونده میرحسین موسوی و مهدی کروبی گفته بود: «در این زمینه در نظام در حال تدبیر و ارزیابی و سبک و سنگین شدن است و فکر می کنم باید عوامل داخلی و فضای بیرونی دست به دست هم بدهد تا نظام یک تصمیم با منفعت بیشتر را بگیرد.»


حوزه :
 1. emad beh avar ra ham azad konid

  پس از ۳۵ سال زمان آن فرا رسیده است که به روح دموکراتیک انقلاب ایران باز گردیم

  سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۲ – ۱۱ فوریه ۲۰۱۴

  ابوالحسن بنی صدر

  http://asre-nou.net/php/view.php?objnr=29865

  این دقیقترین و صحیح ترین تحلیل از انقلاب ۵٧ و کودتای ولایت فقیه علیه ان و منحرف کردن ان به جایی است که امروز میبینیم
  چپ روسی به همین دلیل هماهنگ با روحانیت حاکم و نوکیسه های شکل گرفته از حکومت فراقانونی آنها زیر پرچم روس مداری و امریکا ستیزی در سپاه , نیروهای امنیتی و رسانه ها , بنی صدر را بایکوت کرده . آنها با کمک عوامل نفوذی خود در رسانه های فارسی زبان کشور های غربی از توبره و آخور ج ا و کشورهای غربی میخورند اما به هیچ کدام آنها خدمت نمی کنند . چون آنها هدف مشخصی دارند و فرمان از جای مشخصی میگیرند
  نگاهی به سانسوری که آنها در مورد اوکراین , ونزوئلا , کودتا چیان مصری , سوریه روا میدارند به خوبی نشان میدهد که آنها به کجا خدمت میکنند و از کجا فرمان میگیرند
  برخورد آنها با اصلاحات , جنبش سبز , و خاتمی و کروبی و روحانی در مقایسه با علی لاریجانی , بهزاد نبوی , موسوی نیز, کانون نویسندگان دو نفره , فدایی , توده ای به خوبی روشنگر همین استراتژی و تاکتیک روسی است

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.