سه‌شنبه 17th مارس 2015 , ساعت: 04:03کد مطلب : 75646 نسخه قابل چاپ
موانع توافق هسته ای از نگاه نیویورک تایمز

زمان رفع تحریم های سازمان ملل و چگونگی انجام بازرسی ها

نیویورک تایمز گزارش داده بود که آمریکا و ایران در آستانه رسیدن به تفاهم، به یک رشته موانع جدی برخورده اند.

به گزارش بی بی سی مقام های آمریکایی و اروپایی به این روزنامه گفتند که این موانع شامل زمان برداشته شدن تحریم های سازمان ملل علیه ایران و چگونگی انجام بازرسی ها از برنامه اتمی ایران است.

به نوشته نیویورک تایمز جان کری و محمد جواد ظریف هنوز بر سر درخواست تهران دایر بر اینکه همه تحریم های سازمان ملل باید بلافاصله پس از رسیدن به توافق معلق شود کلنجار می روند.

بنابه این گزارش واشنگتن در مقابل اصرار دارد که بازرسان بین المللی فورا امکان دسترسی به همه تاسیسات اتمی ایران از جمله تاسیسات نظامی را پیدا کنند.

به نوشته این روزنامه همچنین اختلافاتی در مورد تحقیقات و توسعه سانتریفوژهای پیشرفته در ایران وجود دارد.

این روزنامه همچنین به مواردی اشاره کرد که به نظر می رسد دو طرف بر سر آنها همگرایی پیدا کرده اند. اینها شامل یک آرایش پیچیده برای انتقال بخش بزرگی از اورانیوم غنی شده ایران به خارج از کشور – به احتمال زیاد به روسیه – است.

در مقابل آمریکا و دیگر اعضای گروه پنج به علاوه یک اجازه خواهند داد ایران حدود ۶۵۰۰ سانتریفوژ را فعال نگه دارد. این درحالی است که آمریکا تا یک سال پیش بر فعال ماندن چند صد سانتریفوژ در ایران تاکید می کرد.

نیویورک تایمز نوشت که تعلیق و در نهایت لغو کامل تحریم ها بر صنعت نفت و بخش های مالی ایران برای حسن روحانی رئیس جمهور ایران و آقای ظریف بسیار مهم است، تا بتوانند محدودیتی ده ساله یا طولانی تر بر برنامه اتمی ایران را به روحانیان و نظامیان حاکم بر ایران بقبولانند.

اما این روزنامه نوشت که در داخل سالن های مذاکره، هنوز بحث جدی در مورد چگونگی از کاهش تحریم های سازمان ملل، آمریکا و اروپا همزمان با پایبندی ایران به توافق در جریان است.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.