شنبه 22nd ژوئن 2019 , ساعت: 11:06کد مطلب : 113088 نسخه قابل چاپ
یرواند آبراهامیان

“رویارویی نظامی آمریکا و ایران اجتناب‌ناپذیر است”

یرواند آبراهامیان، پژوهشگر تاریخ معاصر ایران، به وب‌سایت آمریکایی Democracy Now گفت:

کسانی که در کاخ سفید مستقر‌ند اساسا به دنبال نابودی جمهوری اسلامی یا شاید به‌ دنبال نابودی ایران هستند.

از نظر من، برنامه درازمدت کاخ سفید، شاید نه خود ترامپ اما با حضور بولتون و پمپئو این است که آنها اساسا خواستار نابودی جمهوری اسلامی یا خواستار نابودی دولت یا شاید خواستار نابودی ایران هستند. این موضوع تاریخ طولانی دارد، آنها اساسا در حال به اجرا گذاشتن این برنامه‌اند.

البته ترامپ اساسا برنامه کارزار ریاست‌جمهوری‌اش را با این نیت خوب آغاز کرد و در کارزار انتخاباتی او موضوع جنگ کم‌اهمیت‌ترین نقش ممکن را داشت.

من تعجب کردم که چند روز پیش او آمد و گفت که یک برنامه سری دارد که با آن مسائل و اختلافات با ایران را حل خواهد کرد. او این برنامه سری را بعد از انتخابات رو می‌کند؛ درحالیکه ما هنوز از این برنامه سری چیزی نشنیده‌ایم.

ما نمی‌دانیم که ترامپ شخصا جنگ می‌خواهد یا نه؛ اما من فکر نمی‌کنم این موضوع اهمیتی داشته باشد. بخاطر اینکه کسانی که به سیاست‌های کاخ سفید جهت می‌دهند یا تصمیم‌گیران سیاسی، در واقع خیلی مصمم هستند که اختلافاتشان را با ایران حل کنند.

الان زیاد درباره بحران نفکتش‌ها و پهپاد می‌شنویم؛ ولی اختلاف میان آمریکا و ایران از زمانی آغاز شد که ترامپ برجام را نه‌تنها توافقی بد که بدترین توافق توصیف کرد و از آن خارج شد تا توافق بهتری با ایران امضا کند.

اما اگر شما توافق جدیدی می‌خواهید؛ معمولا باید درهای مذاکره را برای توافق تازه باز بگذارید. اما پمپئو با مطرح کردن ۱۲دستور برای ایران در اصل درهای مذاکره را بست.

این ۱۲تقاضا کاملا بی‌معنی هستند؛ زیرا هیچ راهی وجود ندارد که ایران این ۱۲تقاضا را اجرا کند. شروط آمریکایی‌ها معادل این است که رهبر ایران به ترامپ بگوید اگر می‌خواهی مذاکره کنیم، باید این مثلا ۱۲شرط را انجام دهید اول اینکه باید بنشینید و بطور جدی با جنبش “زندگی سیاهان اهمیت دارد” مذاکره کنی و اگر به توافق رسیدی بعد ما می‌توانیم گفتگو کنیم. یا دموکراسی شما نقص دارد و درست کار نمی‌کند زیرا درصد مشارکت‌کنندگان در انتخابات آمریکا پایین است و باید کاری انجام دهی که مشارکت انتخاباتی بیشتر شود تا بعد با هم مذاکره کنیم. این نوع تقاضاها بی‌معنی‌اند.

شروطی که پمپئو از ایران تقاضا می‌کند، بی‌معنی است و شروطی برای مذاکره نیست؛ بلکه آنها اساسا می‌خواهند ایران تسلیم شود و به تقاضاهای پمپئو گردن نهد و در اصل دست به خودکشی بزند.

این خواسته به‌سادگی برای هر رژیمی غیرقابل پذیرش است؛ زیرا هر رژیمی می‌خواهد باقی بماند.

بر این اساس می‌خواهم بگویم برخی اشکال رویارویی نظامی میان آمریکا و ایران غیرقابل اجتناب است؛ حال ممکن است هفته بعد اتفاق بیافتد یا هفته بعدش یا حتی بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا (اگر ترامپ دوباره انتخاب شود).

به نظر من، این رویارویی در برنامه آمریکایی‌هاست و راهی وجود ندارد که از رویارویی نظامی میان دو طرف اجتناب شود.
@javadrooh


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.