سه‌شنبه 18th سپتامبر 2018 , ساعت: 05:09کد مطلب : 109373 نسخه قابل چاپ
ظریف:

تصویب لوایح FATF منافع کشور را تقویت می کند

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه روز سه شنبه در حاشیه افتتاح نمایشگاه «نقش وزارت امور خارجه در دفاع مقدس» در جمع خبرنگاران درباره تصویب سه لایحه باقی مانده از FATF گفت: سه لایحه ای که باقی مانده را برای منافع کشور و شفاف سازی و مقابله با ایران هراسی های دروغین در دنیا انجام شده مفید می دانیم. این لوایح در تمامی سطوح از جمله دبیرخانه شورای امنیت ملی به طور ریز بررسی شده و منافع اش برای ایران قابل توجه است و تصویب این لوایح یکی از مهمترین بهانه های دشمنان ایران را برای مقابله با ما در عملیات بانکی وهمکاری ها خواهد گرفت
وی اظهار داشت: اینکه فکر کنیم با تصویب این لوایح همه مشکلات ما حل می شود تصور اشتباهی است؛بدخواهی ها علیه ایران از سوی سلطه طلب ها ادامه خواهد داشت اما یکی از بهانه های مهم از آنها گرفته می شود ؛ضمن اینکه منافع کشور حفظ خواهد شد و از دید دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی که مسوول این کار است منافع کشور تقویت می شود.
وزیر امور خارجه گفت: ما اعتقاد داریم مقام معظم رهبری هم این موضوع را به مجلس واگذار کردند و امیدواریم در این فاصله مجلس با این اقدام مهم و اساسی یک بهانه بی دلیل را از آمریکا و کشورهایی که خودشان بزرگترین حامیان تروریسم هستند بگیرند.
ظریف یادآورشد: امروز خبرها را ببینید که اسرائیلی ها بیشترین حمایت را از گروه های تروریستی در سوریه کرده اند، قبلا می گفتند فقط بیماران خود را برای مداوا به آنجا می برند اما الان معلوم شده هم حمایت مالی ، هم تسلیحاتی و لجستیکی داشته اند و حالا مدعی شدند جمهوری اسلامی با شفافیت در مقابله با تروریسم عمل می کند، آنها خودشان تروریسم و حامیان بزرگ آن هستند و جمهوری اسلامی این بهانه را نیز از آنها خواهد گرفت.

ظریف همچنبن ادامه داد اتحادیه اروپا تعهداتی را اعلام کرده و ما منتظر اجرایی شدن اقدامات عملی اتحادیه اروپا هستیم.
وی در خصوص سفر آتی برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک نیز افزود: جلسه مجمع عمومی فرصت بسیار خوبی برای دیپلماسی کشور است که در بالاترین سطح ریاست جمهوری ، دیدگاه های ایران مطرح شود. همچنین جلسه مجمع عمومی فرصت بسیار خوبی در این زمینه است و آقای روحانی در آن صحبت خواهند کرد و جلسات دو جانبه و چند جانبه دیگر هم خواهند داشت.
ظریف تصریح کرد: حضور در مجمع عمومی یک فرصت منحصر به فرد است که همه کشورها از آن استفاده می کنند. اگر امسال به لیست حضور در مجمع عمومی نگاه کنید ۹۵ رئیس کشور در سطح رئیس جمهوری و یا پادشاه و ۳۸ نخست وزیر که رئیس دولت هستند یعنی بیش از دو سوم کشورهای عضو ملل متحد در مجمع حضور پیدا می کنند.
وی درباره حضورش در نشست شورای امنیت خاطرنشان کرد: از مقالاتی که منتشر شده به نظر می‌رسد که آمریکایی ها در برنامه‌ریزی اولیه‌ای که داشتند تجدید نظر کرده اند، چون می‌دانستند اگر چنین کاری بخواهند انجام دهند و اگر جلسه‌ای در آن شورا در خصوص ایران بگذارند، علاوه بر اینکه این جلسه خلاف همه نُرم‌های بین المللی است، آن جلسه به جلسه محاکمه آمریکا تبدیل می‌شود چراکه تنها قطعنامه شورای امنیت در مورد ایران ۲۲۳۱ است و آمریکا نه تنها خودش این قطعنامه را نقض کرده بلکه سایر کشورها را هم مجبور می‌کند که آن را نقض کند.
وزیر امور خارجه گفت: همانطور که می‌بینید این سر و صداهایی که از آمریکا می‌آید به خاطر مقاومت دیگر کشورها است. مردم ما توجه داشته باشند شلوغ بازی این روزهای آمریکا و وزارت خارجه آمریکا این است که هر روز این و آن را تهدید می‌کند و می‌گوید حواستان باشد اگر با ایران روابط داشته باشید چنین و چنان می‌کنیم، اینها نشانه قدرت آمریکا نیست بلکه نشانه ضعف آنها است به این دلیل که کسی به حرف آنها گوش نکرده و کشورها در برابر حرفشان مقاومت کرده‌اند.
ظریف خاطرنشان کرد: درست است که برخی شرکت‌ها موقتا از ایران خارج شدند ولی این واقعیت وجود دارد که این تکرار مستمر تهدیدات توسط آمریکا به خاطر مشکلاتی است که در برابر جامعه بین الملل پیدا کردند و این مشکل را هم برای برگزاری جلسه شورای امنیت داشتند.
وی اظهارداشت: آنچه که من امروز در برخی نشریات خواندم که در اعلام نمایندگی آمریکا اخیرا دیدیم جلسه را تبدیل کردند به جلسه ای که محدود به اعضای شورا و موضوع آن هم ایران نخواهد بود و موضوعات دیگر خواهد بود. البته آمریکایی‌ها از هر فرصتی برای حرف های نامربوط و اتهاماتی که فقط خودشان مستحق آن هستند علیه جمهوری اسلامی ایران استفاده کردند، از این جلسه هم استفاده خواهند کرد اما از خیال خامی که داشتند مجبور به عقب‌نشینی شدند. کما اینکه یک بار این کار را در دی ماه کردند و دیدند که اکثر اعضای شورای امنیت در آن جلسه از برجام حمایت کردند و این نشان دهنده انزوای سهمگین آمریکا است.
ظریف در مورد ادعای جان کری درباره دیدارهایش با وی گفت: دیدارهای من با آقای کری علنی بوده و اعلام نشده نبوده، زمانی که من به نیویورک می‌روم از صدر تا ذیل می‌آیند دیدار می‌کنند. از آقای کسینجر تا کری و نمایندگان دیدار می‌کنند و این یک واقعیت عادی است و نشان دهنده میزان تاثیرگذاری جمهوری اسلامی است.
وی درباره جنجال میان دولت و وزیر خارجه پیشین آمریکا اظهار کرد: یک دعوای زرگری در آنجا درست شده که بیشتر اهداف انتخاباتی را دنبال می کنند.
رییس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به پرسشی دیگر درباره توییت اعتراضی خود مبنی بر بسته شدن حساب های فیک کاربری برخی ایرانیان گفت: ثابت شده که گروه‌هایی از توئیتر برای ایجاد جنجال و آشوب استفاده می‌کنند و توئیتر هم باید نسبت به آن‌ها عکس‌العمل نشان دهد ولی متاسفانه روش دیگری را استفاده کرد. این حرکت را با حضور گسترده‌تری که می‌شود به پویش عمومی در فضای مجازی تبدیل کرد، می‌توان دنبال کرد.
ظریف در خصوص تعهدات برجامی اتحادیه اروپا اظهارداشت: در اجلاسی که در وین داشتیم نه فقط اتحادیه اروپا، بلکه چهار به علاوه یک تعهداتی را اعلام کردند و ما گفتیم این تعهدات باید به اقدامات عملی تبدیل شود.
وی گفت: در خبرهای روزهای اخیر هم دیدید که اروپا اقدامات عملی را شروع کرده و ما منتظر اجرایی شدن این اقدامات عملی هستیم. اروپایی‌ها هم می‌دانند بر اساس این اقدامات عملی ما تصمیم‌گیری می‌کنیم. هفته آینده جلسه مجدد چهار به علاوه یک را هم خواهیم داشت که انشالله در آن جلسه مجموعه اقداماتی که تا آن زمان انجام شده را بررسی و نتیجه جلسه را به هیات نظارت در تهران گزارش خواهیم داد و بر اساس آن مقامات عالی تصمیم‌گیری می‌کنند.
وزیر امور خارجه درباره توافق روسیه و ترکیه درباره ادلب هم گفت: تمام تلاش ما از ابتدا این بود جنگ صورت نگیرد و پاکسازی تروریستها بدون تلفات انسانی صورت گیرد.

ما همیشه در مرکز مشورت‌ها قرار داشتیم

وی همچنین درباره توافق روسیه و ترکیه درباره ادلب با تاکید بر این که تمام تلاش ما از ابتدا این بود که در ادلب جنگ صورت نگیرد،گفت: جمهوری اسلامی ایران همیشه در مرکز مشورت ها برای موضوع سوریه قرار دارد.
رییس دستگاه دیپلماسی یادآور شد: تمام تلاش ما در مورد ادلب از همان ابتدا این بود که جنگی صورت نگیرد و مبارزه با تروریست و پاکسازی سوریه از تروریست ها بدون درگیری و تلفات انجام شود و این کار را در سفر در آنکارا و بعد در دمشق نیز دنبال کردم.
ظریف با یادآوری مذاکرات در اجلاس سه جانبه تهران و حاشیه آن ادامه داد: محورهایی که دیروز نیز مورد توافق اولیه روسیه و ترکیه قرار گرفت همان محورهایی بود که قبلا بحث و دنبال کردیم یعنی این که بتوانیم ادلب را از حضور تروریست ها خارج کنیم بدون این که در واقع تاثیری بر زندگی مردم بگذارد.
وی همچنین گفت: امیدواریم با مذاکرات بیشتر به شکلی بتوانیم – این توافق را -اجرا کنیم که نتیجه آن حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه ،مقابله با تروریست ها و حفظ جان غیر نظامیان و مردم سوریه باشد .
وی تصریح کرد: ما همیشه در مرکز مشورت‌ها قرار داشتیم.


برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.