چهارشنبه 2nd اکتبر 2019 , ساعت: 04:10کد مطلب : 114463 نسخه قابل چاپ
به گزارش رسانه های آمریکایی

روحانی، انتظار ترامپ برای گفتگوی محرمانه ی تلفنی را بی پاسخ گذاشته است

رسانه های آمریکایی از جمله « نیویورک تایمز » گزارش داده است که روحانی، انتظار ریس جمهور آمریکا و فرانسه برای شرکت در یک گفتگوی تلفنی محرمانه سه جانبه را بی پاسخ گذاشته است.
بنابر این گزارش،‌ در جریان گردهمایی رهبران جهان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در هفته ی گذشته در نیویورک، رئیس جمهوری فرانسه یک خط تلفن امن در محل اقامت ریاست جمهوری ایران و ریاست جمهوری آمریکا ایجاد کرده است. در حالی که ترامپ در انتظار دریافت تلفن روحانی و مکرون بوده است، روحانی از حضور در اتاق امنی که در کنار اتاق او تدارک دیده شده بوده و برای شرکت در این گفتگوی هماهنگ شده امتناع میکند. نیویورک تایمز در گزارش خود می افزاید که رئیس جمهور مکرون به صورت سرزده و بدون هماهنگی قبلی به محل اقامت روحانی رفته است تا روحانی را برای شرکت در این گفتگوی تلفنی محرمانه تشویق کند، در حالی که ترامپ در انتظار دریافت این تلفن بوده است. اما در پایان روحانی هرگونه گفتگوی تلفنی میان خود و ترامپ را تا مادامی که تحریم های آمریکا وجود دارد را رد کرده است. رسانه های غربی، دلیل اصلی عدم تمایل روحانی به تکرار گفتگوی تلفنی میان خود و یک رئیس جمهور آمریکا را پیامدهای سیاسی داخلی آن عنوان کرده اند.
نیویورک تایمز اضافه کرده است که کاخ سفید و وزارت امور خارجه هر سه کشور آمریکا، فرانسه و ایران از پاسخ در مورد جزییات این تلاش فرانسه، خودداری کرده اند.

نشریه «پالیتیکو» نیز مدعی شده است که به جزییات یک سند دست یافته که دستور جلسه ی پیشنهادی این گفتگوی سه جانبه بوده است. این نشریه مدعی است که مکرون توانسته بود موافقت ابتدایی ترامپ و روحانی، بر سر دستور این جلسه را قبلا کسب کند. این گزارش می افزاید،‌ روحانی موافقت کرده بود که «ایران هرگز به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نخواهد بود و کاملاً به تعهدات هسته ی خود پایبند است.» همچنین «ایران مذاکره بر سر چارچوبی طولانی‌مدت‌تر درباره فعالیت‌های هسته‌ای خود را می‌پذیرد.». به علاوه «ایران متعهد شده که از طریق مذاکره به دنبال صلح در منطقه خاورمیانه خواهد بود.». در مقابل ترامپ پذیرفته بوده است «که تمامی تحریم های اعمال شده بعد از خروج از برجام را لغو کند. و امکان دسترسی کامل ایران به منابع حاصل از صادرات نفت خود را به آن کشور بازگرداند.»

براساس این گزارش، روحانی پیش شرط گفتگو بیشتر در مورد این سند و آغاز مجدد مذاکره میان ایران و آمریکا را، منوط به لغو تحریم ها از سوی آمریکا دانسته است که این خواست مورد موافقت آمریکا قرار نگرفته است.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.