دوشنبه 23rd جولای 2012 , ساعت: 02:07کد مطلب : 17373 نسخه قابل چاپ
نامه اردشیر امیرارجمند خطاب به احمد شهید:

رفتار مقامات با زندانیان سیاسی بیمار، نقض آشکار تعهدات‌ بین‌المللی و قوانین داخلی ایران است

سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز امید در نامه‌ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر ایران، به وضعیت برخی از زندانیان سیاسی بیمار اشاره کرد و از وی خواست طبق وظیفه‌ای که سازمان ملل متحد بر عهده اش قرار داده است، تدابیر لازم را برای توقف فوری این وضعیت و الزام مقامات حکومتی ایران به رعایت حقوق اولیه زندانیان بیمار اتخاذ کند.

به گزارش کلمهدر این نامه که از سوی اردشیر امیر ارجمند برای احمد شهید ارسال شده، با اشاره به نامه‌های بهزاد نبوی، مصطفی تاجزاده، ابوالفضل قدیانی، محمد صدیق کبودوند، نرگس محمدی، مهدی محمودیان، فریبرز رییس دانا، محمد سیف زاده، حامد روحی نژاد، انور حسین پناهی، حشمت الله طبرزدی و خانم‌ها کبری بنازاده امیرخیزی و زینب جلالیان؛ از وضعیت ویژه این زندانیان سیاسی که سلامتی یا حتی حیات برخی از آنها در خطر جدی است، ابراز نگرانی شده است.

سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز امید، یک سال پیش هم در نامه ای به احمد شهید خواستار رسیدگی او به اعتصاب غذای زندانیان و تشکیل یک کمیته حقیقت یاب درباره شهادت هاله سحابی و هدی صابر شده بود. وی در پاییز سال قبل هم در نامه ای دیگر به گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، فهرستی از آخرین موارد نقض حقوق بشر در ایران را اعلام کرده بود.

امیر ارجمند اکنون در این نامه، رفتار مقامات ذی‌ربط در ایران با زندانیان سیاسی بیمار را مصداق نقض آشکار و مستمر تعهدات بین المللی ایران و همچنین قوانین داخلی کشور دانسته و تاکید کرده که به موجب موازین بین المللی حقوق بشر از جمله قواعد حداقل استاندارد در رفتار با زندانیان و همچنین قوانین و مقررات داخلی ایران، کلیه زندانیان بیمار باید بدون هیچ گونه تمایز مخصوصا از نظر عقیده سیاسی، مذهب، قومیت و جنسیت از خدمات و مراقبت های درمانی و پزشکی مناسب برخوردار باشند.

متن کامل این نامه بدین شرح است:

بسمه تعالی

جناب آقای احمد شهید

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر ایران

در حالی که اقتدارگرایان حاکم بر ایران همچنان بر نقض آشکار و سیستماتیک حقوق بشر و حقوق بنیادین شهروندان ایرانی اصرار می ورزند، لازم می دانم توجه جنابعالی را به وضعیت ویژه برخی از زندانیان سیاسی که سلامتی یا تمامیت جسمانی آنها در خطر جدی است، جلب نمایم.

آقای بهزاد نبوی با هفتاد سال سن یکی از مسن ترین زندانیان سیاسی ایران است. ایشان علیرغم وضعیت جسمانی نامناسب، به خصوص درد شدید کمر که نیازمند معالجات مستمر و خاص است، همچنان در زندان بوده و از خدمات درمانی و پزشکی مناسب و به موقع محروم است. آقایان مصطفی تاجزاده و ابوالفضل قدیانی نیز در شرایط جسمانی نامناسبی قرار دارند. این دو زندانی به جهت پافشاری بر مطالبات و حقوق قانونی مردم با سختگیری مضاعف زندانبانان مواجه شده و از خدمات پزشکی مؤثر محروم هستند.

آقای محمد صدیق کبودوند از ۲۶ می ۲۰۱۲ در اعتراض به وضعیت خود در زندان دست به اعتصاب غذا زده است و اکنون در شرایط جسمانی بسیار وخیمی قرار دارد.

خانم نرگس محمدی دچار بیماری فلج عضلانی است و باید تحت مراقبت پزشکان شخصی خود باشد. در حالی که ایشان در شرایط جسمانی بسیار وخیمی قرار دارد، بیش از یازده روز است که از اجازه ملاقات و حتی تماس تلفنی محروم است.

عده ای دیگر از زندانیان سیاسی از جمله آقایان مهدی محمودیان، فریبرز رییس دانا، محمد سیف زاده، حامد روحی نژاد، انور حسین پناهی، حشمت الله طبرزدی و خانمها کبری بنازاده امیرخیزی و زینب جلالیان محروم از خدمات درمانی و پزشکی ضروزی، مناسب و مؤثر هستند.

به موجب موازین بین المللی حقوق بشر از جمله قواعد حداقل استاندارد در رفتار با زندانیان و همچنین قوانین و مقررات داخلی ایران، کلیه زندانیان بیمار باید بدون هیچ گونه تمایز مخصوصا از نظر عقیده سیاسی، مذهب، قومیت و جنسیت از خدمات و مراقبت های درمانی و پزشکی مناسب برخوردار باشند. رفتار کنونی مقامات ذی ربط در ایران با زندانیان سیاسی بیمار، نقض آشکار و مستمر تعهدات بین المللی ایران و همچنین قوانین داخلی این کشور است. لذا این شورا از جنابعالی درخواست دارد به موجب وظیفه ای که سازمان ملل متحد بر عهده شما قرار داده است، تدابیر لازم را برای توقف فوری وضعیت حاضر و الزام مقامات حکومتی ایران به رعایت حقوق اولیه زندانیان بیمار اتخاذ فرمایید.

اردشیر امیر ارجمند

سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز امید

۲۱ ژوییه ۲۰۱۲


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.