سه‌شنبه 27th نوامبر 2012 , ساعت: 10:11کد مطلب : 30610 نسخه قابل چاپ

ردیابی زنان در عربستان و برده‌داری نوین!

فعالان حقوق بشر در عربستان، این کشور را به بدرفتاری با زنان متهم و از مقامات عربستانی به دلیل دنبال کردن زنان و به نوعی ردیابی آنها انتقاد کردند.

به گزارش ایسنا، عربستان به تازگی سیستم الکترونیکی را طراحی کرده است که در آن اگر زنی بخواهد از کشور خارج شود، به مردی که زن تحت سرپرستی‌اش قرار دارد، پیامکی ارسال خواهد کرد، حتی اگر آنها بخواهند با یکدیگر سفر کنند.

مونا ابوسلیمان، یک پژوهشگر مسائل زنان در عربستان از این ابتکار عمل دولت انتقاد کرد و گفت: این اقدام نشان می‌دهد که مردان تا چه اندازه از استقلال و اتکای زنان به خودشان هراس دارند.

وی در ادامه اظهارکرد: در حالی که قصد داریم قدم‌هایی مثبت در زمینه ارتقای سطح زنان در کشور برداریم چنین حوادثی روی می‌دهد و ما شاهد این هستیم که با یک بزرگسال همانند یک کودک رفتار خواهد شد.

وی در سخنانش هشدار داد که قرار دادن یک زن تحت کنترل همسرش همان برده‌داری است. زنان در عربستان محدودیت‌های زیادی دارند. آنها بدون اجازه کتبی قادر به کار کردن و یا مسافرت نیستند و در این کشور حتی اجازه رانندگی هم ندارند؛ در حالی که هیچ قانون مشخصی که این کار را منع کند در عربستان وجود ندارد.

براساس گزارش پایگاه اینترنتی عربین بیزینس، در عربستان هنوز به نوعی فرهنگ برده‌داری وجود دارد. بسیاری از زنان خارجی که برای کار در منازل به این کشور می‌روند هدف انواع سوءاستفاده‌ها قرار می‌گیرند.

این مساله زمانی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد که آمارها نشان می‌دهد سالانه هزاران زن، بویژه از آفریقا و جنوب شرق آسیا به این کشور می‌روند تا در منازل کار پیدا کنند و بتوانند خانواده‌هایشان را تامین کنند اما حوادث اینچنینی نشان می‌دهد که زنان بیگانه در عربستان با امنیت بسیار پایین چه از لحاظ کاری و چه از لحاظ اخلاقی مواجه‌اند.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.