پنج‌شنبه 24th ژانویه 2013 , ساعت: 12:01کد مطلب : 35173 نسخه قابل چاپ

دیدار و گفت و گوی فعالان سیاسی ایران با هیات های نمایندگی کشورهای اروپایی

در ادامه حضور فعالان جنبش سبز در شهر استراسبورگ فرانسه و سخنرانی در کمیسیون سیاسی و دموکراسی مجمع پارلمانی شورای اروپا، دیدارها و گفتگوها با هیأتهای نمایندگی کشورهای اروپایی روز سه شنبه سوم بهمن ۱۳۹۱ نیز ادامه داشت.

به گزارش جرس، این هیأت با حضور اردشیر امیر ارجمند سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز امید، علی مزروعی نماینده مجلس ششم و رییس انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران، تقی رحمانی عضو شورای فعالان ملی-مذهبی و همچنین مرتضی کاظمیان، روزنامه نگار و عضو شورای فعالان ملی – مذهبی طی روز سه شنبه با هیأت های نمایندگی کشورهای سوئیس، سوئد، اسپانیا، انگلیس، ایتالیا، فرانسه، کرواسی، کانادا ( عضو ناظر در شورای اروپا )، موناکو و لوکزامبورگ نیز دیدار و گفتگو کردند.

سطح نمایندگان کشورهای حاضر در گفتگوها، رییس و نائب رئیسان احزاب سیاسی در مجمع پارلمانی شورای اروپا ونمایندگان مجالس کشورهای اروپایی بود.

هیأت ایرانی در این گفتگوها به تشریح وضعیت رهبران در حصر جنبش سبز آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد و شرایط دشوار اقتصادی و سیاسی جامعه ایران پرداختند. نقض گسترده حقوق بشر و فقدان آزادی مطبوعات و احزاب و نهادهای صنفی و مدنی از دیگر موضوعات مورد تأکید فعالان جنبش سبز در دیدار با هیأتهای نمایندگی کشورهای اروپایی بود.

هیأت ایرانی همچنین در این گفتگوها بر تعامل سازنده با ایران برای حل مناقشات بین المللی ازجمله پرونده هسته ای و پرهیز از هر گونه اقدام نظامی و مخالفت با تحریمهای اقتصادی تأکید نمودند.

هیأت های نمایندگی کشورهای اروپایی ملاقات شده نیز متقابلا حمایت خودشان را از مطالبات مشروع مردم ایران و اقدام برای رفع حصر رهبران جنبش آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد و برگزاری انتخابات آزاد و سالم اعلام کردند و قول دادند که برای رفع حصر ایشان و دیگر زندانیان سیاسی اقدامان مقتضی را بعمل آورند.

نمایندگان کشورهای اروپایی ملاقات شده در شورای اروپا همچنین از فعالان جنبش سبز خواستند تا به گسترش اطلاع رسانی از وضعیت موجود کشور ادامه بدهند.

تضییقات و تنگناهای بر سر راه فعالان جامعه مدنی از دیگر موضوعات مورد تأکید سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز امید و دیگر اعضای هیأت ایرانی در دیدارهای مذکور بود. بازداشت و فشار و سرکوب فعالان حقوق زنان ، فعالان کارگری ، فعالان دانشجویی ، وکلا و سایر فعالان مدنی از جمله بخشهای مورد گزارش هیأت ایرانی بود.

0

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.