جمعه 20th آوریل 2012 , ساعت: 03:04کد مطلب : 6349 نسخه قابل چاپ

دیدار خانواده آیت‌الله منتظری با خانواده‌های زندانیان

خانم طاهره منتظری و همراهانشان در ادامه دیدارهایشان با خانواده‌های زندانیان عقیدتیسیاسی این بار به منزل عیسی سحر خیز،دکتر علیرضا رجایی و مهندس امیر خرم رفتند.

عیسی سحر خیز عضو شورای مرکزی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات و مدیر مسئول روزنامه توقیف شده اخبار اقتصادی و ماهنامه توقیف شده آفتاب بود و در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی مدتی به عنوان مدیر کل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت داشت.

وی درتیرماه سال ۸۸ به شکل غیرقانونی بازداشت و مدتها در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات تحت شرایط بسیار سخت و بازجویی به سر برد نهایتا توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به سه سال حبس تعزیری محکوم شد و در بهار سال ۸۹ بدون هیچگونه حکمی به زندان رجایی شهر تبعید شد. عیسی سحرخیز بارها در نامه‌هایی خطاب به مسئولان قضایی از شرایط بد زندان های جمهوری اسلامی و برخوردهای غیرقانونی و غیر انسانی ماموران امنیتی نوشت، نامه‌هایی که هیچگاه پاسخ داده نشد. مسئولان قضایی در سیزدهم مرداد ماه سال جاری طی حکمی، دو سال دیگر بر دوران محکومیت این روزنامه نگار دربند به خاطر فعالیتهای مطبوعاتی سابقش افزودند ودر مجموع به پنج سال زندان محکوم شد.

عیسی سحرخیزبه دلیل فشارهای مضاعف که برزندانیان سیاسی می رود طی نامه ای خطاب به احمد شهید، نماینده ویژه حقوق بشرنوشت: “آنچه امروز در زندان های جمهوری اسلامی می رود، جنایت علیه بشریت است و چیزی کمتر ازاقدامات ضد انسانی استالین در اردوگاه های کار اجباری سیبری ندارد….اوضاع آن چنان نابسامان است که هر آن می توان انتظار وقوع رویدادهای دلخراش دیگری را داشت. چرا که امروز بر من و دیگر هم بندانم آشکار و بدیهی است که استراتژی این نظام، کشتن بی صدا و تدریجی زندانیان معترض است. آن ها عامدانه تصمیم دارند که ما را نابود کنند و مرگ خاموش ما را تدارک دیده اند، چون از زنده بودن ما، حتی در پشت این دیوارها و میله ها می ترسند .”

این روزنامه نگار و فعال سیاسی به شدت بیمار بوده چندی پیش غده ای دردناک در بدن او مشاهده شد ه بود که اقدام خاصی برای نمونه برداری از آن صورت نگرفت. وی مبتلا به دیسک کمر بوده و دو عدد از مهره های کمرش مشکل جدی دارد و نیاز مند مراقبتهای ویژه پزشکی است که هیچکدام برای او فراهم نیست. وی مدتی هم در بیمارستان قلب تهران بستری بود.

مهندس امیر خرم، ازجمله اعضای نهضت آزادی است که در حوادث پس از انتخابات ۲۲خرداد۸۸ بازداشت و زندانی شدند.

او در سال ۸۰ به همراه اعضای نهضت آزادی ایران به صورت موقت بازداشت شد و مدت ۱۳۵ روز را در سلول انفرادی ۵۹ سپاه گذراند. او بعد از محاکمه غیر علنی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در شورای مرکزی نهضت آزادی به چهار سال و نیم زندان تعزیری محکوم گردید.

بار دیگر پس از عاشورای سال ۸۸ به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات احضار و بازداشت شد و مدت ۵۰ روز را در بند ۲۰۹ زندان اوین به سر برد و نهایتا در مهرماه سال ۸۹ در دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیر عباسی محاکمه و به خاطر حضور در تظاهرات روز عاشورا و عضویت در نهضت آزادی به هفت سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم گردید حکمی که در دادگاه تجدید نظر به شش سال کاهش یافت

گفتنی است، امیر خرم از جانبازان جنگ ایران و عراق است و از سال۱۳۶۵ به عضویت نهضت آزادی ایران درآمد و علاوه بر فعالیت های ارزنده خود در این حزب، مسئولیت شاخه جوانان نهضت آزادی را نیز برعهده داشت

قابل اشاره است که هم اینک، افزون بر خرم، محسن محققی و فرید طاهری دیگر اعضای شورای مرکزی نهضت آزادی ایران، و عماد بهاور مسئول شاخه جوانان این جمعیت سیاسی در بند ۳۵۰ اوین محبوس اند.

. دکتر علیرضا رجایی عضو هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران و مدیر انتشارات گام نو است.او مدیر سیاسی هیئت تحریریه روزنامه جامعه ،توس و نشاط بود که در اسفند ماه ۷۹ همراه با جمعی دیگر از فعالان ملی –مذهبی بازداشت و بعد ا در زمستان ۸۱ در دادگاه انقلاب محاکمه شد.قاضی حداد رئیس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برای تمامی متهمان پرونده احکام زندان از چهار سال تا یازده سال و نیز احکام محرومیت ازحقوق اجتماعی از پنج سال تا ده سال صادر کرد.علیرضا رجایی در انتخابات مجلس ششم سال ۷۸ کاندیدای ائتلاف نیروهای ملی مذهبی در تهران بود و بر اساس نتایج انتخابات در رده بیست و هشتم قرار گرفته به مجلس راه یافت اما پس از باز شماری آراء توسط شورای نگهبان وی از فهرست نامزدهای منتخب خارج شد و جای خود را به غلامعلی حداد داد.پس از انتخابات ریاست جمهوری، وی در اردیبهشت سال ۹۰ به اتهام ارتکاب جرائم امنیتی بازداشت شد وطبق حکم قبلی که اتهام عضویت در ائتلاف نیروهای ملی مذهبی و اقدام علیه امنیت و نیز فعالیت تبلیغی علیه نظام به چهار سال حبس و پنج سال محرومیت از تمامی حقوق اجتماعی و حق عضویت در تشکل های سیاسی و نهادهای مدنی محکوم گردید.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.