جمعه 8th ژوئن 2012 , ساعت: 11:06کد مطلب : 11895 نسخه قابل چاپ

دیدار خانواده آیت‌الله منتظری با تعدادی دیگر از خانواده های زندانیان سیاسی

خانم طاهره منتظری دختر مرحوم آیت ا… العظمی منتظری و تعدادی از همراهان در ادامه دیدارهایشان با خانواده های زندانیان سیاسی، این بار به منزل محمد رضا مقیسه، رضا شهابی،محمد صدیق کبودوند، سیامک فادری، محمد رضا ایزدیارو قاسم شعله سعدی رفتند.

به گزارش جرس رضا شهابی راننده شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و معاون مالی سندیکای این شرکت در ۲۲ خرداد ماه ۸۹ بازداشت و به بند ۲۰۹زندان اوین منتقل شد و در ۲۶فروردین ۹۱ توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به شش سال زندان و همچنین ۵ سال محرومیت از فعالیتهای اجتماعی و سندیکایی محکوم شد.وضعیت سلامتی آقای شهابی در بازداشت رو به وخامت رفته مسئولان زندان امکان رسیدگی کافی پزشکی را دراختیار او قرار نداده اند.در حین انتقال به بند به دلیل ضرب و شتم شدید از ناحیه گردن به شدت آسیب دیده و به علت نگهداری طولانی مدت در زندان و بازجویی های تحت فشار و شکنجه و تهدید به اعدام موجب شد این زندانی برای رسیدگی به وضعیت حقوقی و قضایی دست به اعتصاب غذای طولانی بزند.که در اثر آن به همراه درمان نشدن آسیبهای نخاعی موجب ضعیف شدن بنیه این زندانی سیاسی شده وشرایط بهداشت و تغذیه نامناسب زندان وضعیت بیماری وی را تشدید کرده است.

مادر رضا شهابی در روزهای آغازین فروردین ماه سال جاری در حالی دار فانی را وداع گفت که تا آخرین لحظات انتظار دیدن فرزند دربندش را داشت.او با قلبی آکنده از درد و اندوه برای دیدن فرزندش با تکرار این جمله که “رضا نیامد؟”چشم از جهان فروبست.

شهابی تا کنون در اعتراض به بلاتکلیفی چندین ماهه خود وبی توجهی به وضعیت جسمی اش دوبار دست به اعتصاب غذا زده است. مهره ۳ تا ۷ گردن شهابی از کار افتاده و باید جراحی شود سمت چپ بدن او درد میکند.همین طور ناراحتی معده،کلیه و قلب دارد.او به دنبال تلاش خانواده اش برای انجام معالجات از زندان اوین به بیمارستان منتقل شد.

محمد صدیق کبودوند

فعال حقوق بشر، روزنامه نگار و رئیس سازمان حقوق بشر کردستان محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین که ازتیر ماه سال ۸۶ به خاطر تهیه گزارش در زندانهای ایران و نقض حقوق بشر کردستان در زندان اوین به سرمی برد و در سال ۸۹ به خاطر اقدام علیه امنیت ملی به ۱۱ سال زندان محکوم شده است.

فرزند این روزنامه نگار به بیماری صعب العلاج دچار است که بارها آقای کبودوند به خاطر این مساله درخواست مرخصی داده اما توسط مسئولان پذیرفته نشده است.

وی چندین بار دست به اعتصاب غذا زده است و با وعده مسئولین به آن پایان داد.همسرش می گوید شرط نخست مقامات غذایی برای دادن مرخصی به آقای کبودوند امضای عفو نامه است تا مرخصی شامل حالش شود اما او معتقد است کار خلافی انجام نداده که عفو نامه را امضا کند. اودر بهمن سال گذشته توانست بعد از نزدیک به چهار سال زندان بدون مرخصی،به دیدار فرزندش برود.

آقای کبودوند که به گفته خانواده اش هیچ گونه سابقه بیماری قبل از بازداشت نداشته در جریان نگهداری در شرایط سخت که مدت هفت ماه آن در شرایط زندان انفرادی به بیماریهای ریوی ،کلیوی و پوستی دچار شده است و حتی سکته خفیف مغزی نیز داشته است.

وی در اعتراض به رفتارهای غیر انسانی و غیر قانونی مسئولین قضایی و امنیتی از روز سه شنبه ششم خرداد ماه دست به اعتصاب غذای نامحدود زده و هشدار داد که شخص دادستان تهران مسئول هر گونه پیشامدی برای او و فرزند بیمارش است.در پی وخامت وضعیت جسمانی اش و کاهش شدید فشار خون چند روز پیش به بهداری زندان اوین منتقل شد و مورد معاینه و درمان قرار گرفت.

قاسم شعله سعدی

دکتر قاسم شعله سعدی استاد حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران وکیل دادگستری و نماینده پیشین دوره های سوم و چهارم مجلس شورای اسلامی به اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری به سه سال حبس تعزیری محکوم شد. او که از چهاردهم فروردین ماه سال گذشته در زندان اوین به سر می برد علیرغم وضعیت جسمانی بسیار نامناسب که دارد و باید سریعا تحت درمان و عمل جراحی قرار گیرد اما پیگیری های روزمره همسر وی تا کنون بی پاسخ مانده است. این وکیل در بند هم اکنون از ضایعه نخاعی که شش سال پیش در زندان به آن دچار شده است رنج می برد و بی توجهی به این مساله می تواند خطر جانی برای وی در بر داشته باشد.

آقای شعله سعدی در زندان با از کار افتادن دست چپ و بروز علائم فلج مواجه شده است.وی نماینده شیراز در مجالس سوم و چهارم بود که در سال ۸۱ نامه سرگشاده خطاب به رهبری نوشت و در آن نامه شرایط رهبری بودن از منظر حقوقی به سوال و چالش کشید.

چندی پیش مادر ایشان که مادر شهید هم هست در نامه ای خطاب به رهبر نوشته بود :”… دستور فرمایید مرا هم در اوین زندانی کنند تا به فرزند اسیرم بپیوندم شاید بوی پیراهن یوسفم چشم و دلم را روشن کند.

سیامک قادری

سیامک قادری، روزنامه نگار، مرداد ماه سال ۸۹ بازداشت شد و به اتهام تبلیغ علیه نظام ،تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به چهار سال حبس تعزیری محکوم شده است.یکی از اتهامات اصلی این روزنامه نگار ایجاد وبلاگ” ایرنای ما” بوده است.

وبلاگی که در آن گزارشهای عینی خود را از تظاهرات مردم در جنبش سبز و اخبار و تحولات حرکت اعتراضی مردم منعکس کرده .او پس از هجده سال کار در خبرگزاری ایرنا از آنجا اخراج شده و راهی زندان اوین شد.او دارای یک فرزند ۱۴ ساله است و به جز او و همسرش سایر اعضای خانواده اش در شهرستان زندگی می کنند.

آقای قادری در مدت بازجویی در بند ۲۰۹وزارت اطلاعات بارها توسط بازجویانش شکنجه شده همچنین مسئولان خواسته بودند از ایشان که برای آزادی زودتر از موعد درخواست عفو بنویسد ولی این کار را نکرده و معتقد است جرمی مرتکب نشده که به خاطرش طلب بخشش کند.همچنین ایشان از امضاکنندگان بیانیه معروف به ۳۶ نفر بود که طبق نظر دادستان این افراد برای مرخصی نباید پیگیری کنند چون پاسخ منفی می گیرند.

همسرش می گوید تا الان با مرخصی آقای قادری موافقت نشده است البته از آبان ماه سال گذشته ما از ملاقات حضوری هم محروم هستیم.

همچنین همسر آقای قادری در نامه ای که اخیرا به مراجع نوشته از سکوت آنان نسبت به مظالم موجود و وضعیت فعلی انتقاد می کند در حالیکه ما هر روز شاهد موج تازه ای بر روی زندانیان سیاسی و خانواده هایشان هستیم اما تا کنون هیچ حرکت جدی از آنها در برابر این ظلمها صورت نگرفته است.

محمد رضا مقیسه

عضو هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران،رزمنده دوران جنگ و عضو کمیته پیگیری امور بازداشت شدگان و آسیب دیدگان پس از انتخابات ریاست جمهوری که در تاریخ ۲۲ مهرماه ۸۸ بازداشت و در تاریخ ۱۱ اسفند ۸۸ با قرار وثیقه پانصد میلیون تومانی آزاد شده بود در دادگاه به شش سال زندان محکوم شده است وی بار دیگر در آبان ماه ۸۹ برای اجرای حکم خود به زندان فراخوانده شد.

او سردبیر مجله بیست ساله ها نیز بود.از حلقه اصلی یاران میر حسین موسوی به شمار میرفت.

حمیدرضا ایزدیار

شهروند معترضی که در بهمن ماه ۸۹بازداشت شد و بعد از یکماه با قید وثیقه تا برگزاری دادگاه آزاد گردید و در تیر ماه سال ۹۰ به پنج سال حبس تعزیری به اتهام اجتماع و تبانی و توهین به رهبری محکوم شد که در عید فطر این حکم به دو سال ونیم کاهش پیدا کرد .

حکم پنج سال برای او در حالی صادر شده است که او قبل از شروع اعتراضات مردمی در زمانیکه از منزل خارج شده دستگیر شده است. او هم اکنون در بند ۳۵۰در حال گذراندن حکم دو سال و نیم خود است در حالیکه همسر او بیمار است و یک دختر پنج ساله دارد که بسیار به پدرش وابسته است و نبودن آقای ایزدیار در کنار خانواده بسیار سخت و مشقت بار است.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.