سه‌شنبه 24th جولای 2012 , ساعت: 10:07کد مطلب : 17494 نسخه قابل چاپ
در اولین جلسه دادگاه:

دو ایرانی بازداشتی در کنیا اتهامات علیه خود را رد کردند

 دو ایرانی مظنون به طراحی بمب گذاری در دادگاهی در کنیا کلیه اتهامات مطرح شده علیه خود مبنی بر توطئه بمب گذاری در شهرهای این کشور را رد کرده اند.

اولین جلسه دادگاه این دو متهم ایرانی روز دوشنبه، ۲ مرداد، در نایروبی پایتخت کنیا برگزار شد.

به گزارش رادیو فردا، درست بعد از زمانی که نیروهای نظامی کنیایی اکتبر سال گذشته برای درهم کوبیدن نیروهای ستیزه جوی اسلامی «الشباب» به خاطر ایجاد ناآرامی و آدم ربایی به سومالی حمله کردند، حداقل ۳۲ نفر در یک سلسله بمب گذاری در نایروبی پایتخت کنیا، بندر مومباسا و شهر شمالی گاریسای کنیا کشته شدند.

این گزارش می افزاید که احمد محمد و سید موسوی دو شهروند ایرانی در دادگاه نایروبی متهم به در اختیار داشتن ۱۵ کیلوگرم مواد منفجره، تلاش برای اقدام به عملیات جنایتکارانه و قصد ارتکاب سوء قصد به جان مردم هستند، اما هر دو اذعان داشته‌اند که بی گناه هستند.

پیشتر خبرگزاری‌های بین‌المللی از دو ایرانی که از آنها با نام‌های «احمد ابوالفتحی محمد» و «سید منصور موسوی» یاد کردند، خبرداده بودند که دوم تیرماه توسط پلیس کنیا در حالی بازداشت شدند که به گفته پلیس با خود ۱۵ کیلوگرم ماده منفجره حمل می‌کردند.

کِنِدی موسیوکی، مامور واحد پلیس ضد تروریسم کنیا به پاول بیووت، رئیس دادگاه اظهار داشت که این دو شخص ماه گذشته زمانی که راهی فرودگاه بودند، بازداشت شده اند. یک روز قبل از بازداشت این دو شهروند ایرانی، یک کانتیتر به ظن حمل مواد منفجره در مومباسا توقیف شده بود که مبدا آن کشور عراق بود. هر دو شهروند ایرانی در ازای پرداخت دو میلیون شلینگ وثیقه، معادل ۲۳۸۰۰ دلار، برای هر کدام و تحویل گذرنامه های خود به دادگاه موقتا آزاد شده اند.

رویترز می نویسد در صورتی که این دو شخص گناهگار تشخیص داده شوند، ممکن است با حداکثر مجازات که حبس ابد است مواجه شوند.

چند روز قبل از بازداشت این افراد، کنیا اعلام کرد که قرارداد واردات سالانه ۴ میلیون تن نفت خام با ایران را به‌خاطر تحریم‌های بین المللی لغو می کند.

اتهام شکنجه توسط ماموران اسرائیلی

خبرگزاری آسوشیتدپرس طی گزارشی در هفتم تیرماه، از ادعای یکی از بازداشت شدگان ایرانی مبنی بر مورد بازجویی قرار گرفتن این افراد توسط نیروهای اسرائیل در کنیا و تحت شکنجه قرار گرفتن خبر داده بود. برپایه این گزارش ابولفتحی، هفتم تیرماه، در دادگاهی در کنیا گفته بود که در زمان بازداشت، از سوی مأموران اسرائیلی مورد بازجویی قرار گرفته و این مأموران، برخلاف میلش، داروهایی را به وی تزریق کرده‌اند.

به گفته وی در جریان بازداشت تحت شکنجه قرار گرفته و در این مدت ساعت‌های طولانی را بدون غذا سپری کرده و مجبور بوده تنها با یک ژاکت بر روی زمین سیمانی بخوابد.

آن زمان، نماینده پلیس کنیا در دادگاه اظهارات متهم در خصوص شکنجه را رد کرد، اما رئیس دادگاه این اتهام‌ها را جدی خوانده و خواستار تحقیق در این مورد شده است.

خبرگزاری اسوشیتدپرس با توجه به ادعای ایرانی‌ها مبنی بر بازجویی ماموران اسرائیلی از آنها، نوشته بود که این مساله می‌تواند بدان معنا باشد که دو ایرانی متهم قصد داشتند مراکز اسرائیلی در کنیا را هدف قرار دهند.

در واکنش به بازداشت تبعه‌های ایرانی، رامین مهمان پرست سخنگوی وزارت خارجه ایران ۳ تیرماه در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت که وزارت خارجه از هویت دو فرد بازداشت شده اطلاعی ندارد و در تلاش برای کسب اطلاعات بیشتر و دسترسی کنسولی به افراد بازداشت شده است.

وی در ادامه گفت که «با توجه به روابط بسیار خوب و دوستانه بین جمهوری اسلامی ایران و کنیا به نظر می رسد که برخی از محافل و طرف های رسانه ای خارجی در تلاش هستند تا با طرح، نشر و پردازش اینگونه اخبار و اتهامات به مناسبات مستحکم و احترام آمیز فیمابین خدشه وارد کنند


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.