دوشنبه 21st اکتبر 2013 , ساعت: 12:10کد مطلب : 53456 نسخه قابل چاپ
انتقاد تاجگردون از عدم معرفی توفیقی به مجلس

دولت اشتباه کرد/ رای آوردن توفیقی قطعی بود

تاجگردون در مصاحبه با روزنامه شرق از اقدام دولت در کنارگذاشتن توفیقی انتقاد کرده و معتقد است که رای آوردن توفیقی قطعی بود.

به گزارش این روزنامه اصلاح طلب «غلامرضا تاجگردون» از جمله نمایندگانی است که در مدت معرفی توفیقی به مجلس برای برطرف‌کردن سوءتفاهم‌ها علیه توفیقی بسیار تلاش کرده و حالا نمی‌داند کدام منطق، دولت را به سمت حذف نام سرپرست وزارت علوم کشانده. او این اقدام دولت را اقدامی اشتباه می‌داند که حتی در رای نمایندگان موافق به دو وزیر دیگر هم تاثیرگذار خواهد بود. تاجگردون در کنار ده‌ها نماینده دیگر معترض به تصمیم اخیر دولت، تاکید دارد که رای‌آوری توفیقی در مجلس قطعی بوده. تحلیل تاجگردون این است که شاید دولت از افراد خاصی مشورت می‏گیرد که البته آن افراد چندان هم خیرخواه دولت نیستند، یا اینکه گروه‌های قدرتی خارج از مجلس به دولت فشار می‌آورند که این مساله هم امر پسندیده‌ای نیست.

متن کامل این مصاحبه به شرح زیر است:

فکر می‌کنید چرا دولت یک‌شبه از توفیقی به «فرجی‌دانا» رسید؟ ترس از رای‌نیاوردن بود؟

دکتر توفیقی بدون تردید رای می‌آورد، به‌جز گروه خاصی که هر فردی را به عنوان وزیر علوم معرفی کنید، به او رای نخواهند داد. اما رای دکتر توفیقی در مجموع خوب و روبه بهبود بود.

 تحلیل شما از این تصمیم چیست؟

دولت اشتباه کرد. نمی‌دانم تصمیم دقیقه ۹۰ دولت بر چه مبنایی بوده.

 حدس خاصی هم نمی‌زنید؟

تحلیلم این است که دولت یا مشاوران خوبی در مجلس نداشته یا از افراد خاصی مشورت می‌گیرند که آنها خیرخواه دولت نیستند. این تصمیم دولت تلاش بی‌وقفه و کار سه‌ماهه توفیقی و تیم مشورتی‌اش را هیچ کرد. دکتر توفیقی شخصیتی نیست که بتوان به این سادگی چنین برنامه‌ای برای او پیاده کرد. او شخصیت معتدل، برجسته و وارسته‌ای دارد و فکر می‌کنم دولت با این تصمیم، بسیار اشتباه کرده.

 برخی هم می‌گویند که فشارهایی از بیرون در کار بوده؟

هرچه باشد، روش، روش اشتباهی است. نمی‌گویم آقای روحانی به فضای عمومی جامعه نگاه نکنند اما تنها فضای روبه‌روی دولت، مجلس بود و دانشگاه. توفیقی بدون تردید در مجلس رای داشت و از سوی دیگر، اکثریت جامعه دانشگاهی با حضور او در وزارت علوم موافق بودند. بنابراین چرا باید دولت چنین تصمیمی بگیرد؟ حتی اگر مجلس مخالف هم باشد، مذاکره برای همین مواقع است، البته این فشارهای بیرونی که می‌گویید را نمی‌دانم. به تعبیر من یک مجلس هست و یک دولت. البته اگر نیروهایی در بیرون شکل گرفته و سطحی از تاثیرگذاری بر دولت داشته باشد که اصولا کار اشتباهی است. اینکه آقایی یا مداحی جایی صحبت کند کار اشتباهی است. در دستور کار کمیسیون‌ها نوشته‌اند جلسه با دکتر توفیقی، وزیر پیشنهادی و اینها یعنی معرفی توفیقی برای مجلس قطعی بوده و این بار خود دولت مسیر را اشتباهی رفته.

 یعنی فکر می‌کنید کار دولت، رای فرجی دانا را هم تحت‌تاثیر قرار خواهد داد؟

خیلی از نماینده‌های طرفدار دکتر توفیقی از این کار دولت دل‌گیرند و تردیدی نیست که رای‌شان به دو وزیر دیگر هم به همین خاطر با چالش مواجه است. فرجی‌دانا، کاندیدای مطلوب همه ماست و اتفاقی برای مخالفان توفیقی نیفتاده. ایشان انسان برجسته‌ای بوده و نخستین کاندیدای دولت در حوزه وزارت علوم بود، اصولا در معرفی فرجی‌دانا به مجلس هیچ بحثی نیست، مساله ما روشی است که دولت در پیش گرفته، اینکه گروهی به شکل منظم برای رای‌آوری وزیر، وقت می‌گذارند و ما یک‌شبه نام دیگری را به مجلس می‌فرستیم.

 آیا چنین تصمیمی سابقه داشته؟

تا حالا سابقه نداشته، دست‌کم تا جایی که من دنبال کرده‌ام. ببینید من به عنوان نماینده موافق دولت، هنوز محل مذاکره دولت در مجلس را نمی‌دانم، یعنی اینکه این جمع‌بندی از کجا به ذهن دولت رسیده و اینکه اتاق فکر و محل مشورت مجلس به دولت از کجا سرمنشا می‌گیرد؟ امروز هر چه تلاش کردم، به اطلاعاتی نرسیدم.


حوزه :
برچسب ها :
 1. احمد

  علت این است خواستاران اصلاح وضع موجود وعده های روحانی را بیش از اندازه جدی گرفته اند . روحانی خواسته انها را از توهم بیرون بیاورد .

 2. دادار

  درنظام جاکمیت ولایت مطلقه فقیه رئیس جمهوربگفته اقای خاتمی کارگزاراست نه رئیس جمهوری که ولایت جمهورمردم رانمایندگی کندلذا انتظاری نبایدداشت .این بحثهاهم فقط برای گمراه کردن مردم است که پنداری قراراست تغییری بسودمردم صورت گیرد زهی خیال باطل.

 3. ناصر

  این تغییر باعث شد که تصور ی که :دولت روحانی فقط نگاه به بیرون از مرزها دارد و در داخل در به همان پاشنه میچرحد در اذهان قوت بیشتری گیرد-تشدید فشار به زندانیان/حفظ مدیران و معاونان دولت احمدی نژاد خصوصا در وزارت کشور/سرکوب اعتراضات کارگری/مداخله نیروی انتظامی حتی در طرح های عمرانی/تهدید روز افزون کمسیون های مجلس/تهدیدات روزنامه های اصولگرا/تهدید هاشمی و تخریب خانواده امام و نهایتا سکوت دکتر روحانی در مقابل اینهمه هجوم و تحقیر انسان وارسته ای چون دکتر توفیقی -خجالت اور است- احمدی نژاد هر که بود لااقل تا نهایت از اختیارات خود ودولت خود در مقابل مجلس و گروه های فشار حمایت میکرد(حتما ماجرای رحیمی/ کردان/مرتضوی/وزیر کار/حذف پور مخمدی/ازه ای /متکی /نوار برادر لاریجانی و برادران قاچاق چی که یاد اقای روحانی هست

 4. ناشناس

  موضوع کاملا واضح است. خامنه‌ای با وزارت توفیقی به جرم دفاع از حق ملت در ٨٨ مخالف است. خلاص!

 5. محمدی

  وقتی ولی فقیه حق وتو دارد ودر نصب وعزل وزرا ء دخالت می کند ومجلس شورای اسلامی هم پیروخط ولی امرمیباشد دیگر مجلس ودولت معنی ومفهومی ندارد.شما هم وقت خودرا تلف می کنید. اگر دولت جناب روحانی
  نتواند به و عده هایش جامه عمل بپوشاند. نطفه امید دردل مردم می میرد.ودر انتخابهای بعدی عروسک کوکی ها صنوق های انتخابات را به فرموه! پر می کنندچون هدف هفظ نظام (میراث خوران انقلاب) است.

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.