جمعه 28th نوامبر 2014 , ساعت: 03:11کد مطلب : 70136 نسخه قابل چاپ
به دنبال عدم توافق هسته‌ای

دلار ۳۳۰۰ تومان شد

قیمت دلار به بالاترین میزان خود در ۶ ماه گذشته رسید. به گفته ناظران اقتصادی دلیلی موجه برای افزایش دلار وجود ندارد، اما برخی سفته‌بازان و صرافان برای کسب سود، دست به شایعه‌پراکنی و ایجاد نوسان در بازار زده‌اند.
به گزارش دویچه وله، در روز چهارشنبه (۵ آذر/۲۶ نوامبر) بهای دلار در تهران از مرز ۳۲۹۰ تومان عبور کرد و در برخی ساعات تا مرز ۳۳۰۰ تومان نیز رسید.
بهای دلار در صرافی‌های تهران در آغاز روز پنج‌شنبه با ۳۲۷۰ تومان شروع شد و در پایان روز افزایشی جهشی داشت و به مرز ۳۳۰۰ تومان رسید. نرخ حواله ارز نیز از ۳۲۹۵ تومان به ۳۳۱۰ تومان صعود کرد. قیمت یورو نیز از مرز ۴۱۵۰ تومان گذشت.
در سه روز گذشته بهای دلار افزایشی متوالی داشته است که بدون ارتباط به تمدید مذاکرات هسته‌ای نیست. قیمت دلار در روز گذشته بالاترین بهای این ارز در ۶ ماه گذشته محسوب می‌شود.
با افزایش بهای دلار، بهای سکه طلا نیز افزایش محسوسی داشت. بهای هر سکه طلای بهار آزادی از مرز ۹۳۵ هزار تومان عبور کرد که حدود ۸ هزار تومان نسبت به روز پیش از آن افزایش داشت.

افزایش احتمالی بهای دلار تا پایان سال
به گفته ناظران اقتصادی، دلیلی موجه برای افزایش قیمت دلار در ایران وجود ندارد، زیرا تمدید مذاکرات به معنای “عدم تغییر شرایط” ارزیابی می‌شود.
اداره گمرک ایران نیز اعلام کرد که میزان میانگین صادرات غیرنفتی در طی چند ماه گذشته حدود ۳ میلیارد دلار و میزان واردات نیز حدود ۴ میلیارد دلار بوده است. بدین ترتیب تنها یک میلیارد دلار تراز منفی دیده می‌شود که با توجه به صادارت نفت این تراز منفی به راحتی قابل جبران است.
سایت “فرارو” به نقل یک موسسه پژوهشی می‌نویسد: «در بدترین سناریوی ممکن، قیمت دلار در پایان سال ۱۳۹۳ به میزان ۳۳۶۰ تومان خواهد رسید.»


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.