جمعه 9th می 2014 , ساعت: 06:05کد مطلب : 62882 نسخه قابل چاپ
مولانا عبدالحمید با انتقاد از اصولگرایان تندرو

دست افراط گرایان باید کوتاه شود

مولانا عبدالحمید ضمن انتقاد شدید از تندروی و افراط‌گرایی و تاکید بر رعایت عدالت و اعتدال در تمام زمینه‌ها، خاطرنشان کرد: “دست افراط‌گرایان، ‌در هر قشر و گروهی که هستند، باید کوتاه شود.”

به گزارش سایت عبدالحمید امام جمعه اهل‌سنت زاهدان در بخشی از خطبه‌های نماز جمعه  (۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۳) ضمن انتقاد از برخی اصولگرایان تندرو،‌ خاطرنشان کرد: اصول‌گرایان معتدل در نزد ما بسیار حرمت دارند. اصول‌گرایی، به معنای کسی که به مبادی و معتقدات و اصول اسلامی پایند است، وقتی در مسیر اعتدال قرار داشته باشد، بسیار مهم و مفید است. اما بعضی از افراد هستند که خود را به اصول‌گرایان منتسب می‌کنند، ولی دیگران را تحمل نکرده و در رسانه‌ها به تهمت و افترا به دیگران مبادرت می‌ورزند، درحالی‌که این نوع اقدامات،‌ با اصول‌گرایی موافق نبوده، بلکه بسیار فاصله دارد. این قبیل اقدامات به اصول‌گرایان ضربه می‌زند. در هر قشر و گروه و گرایشی که افراد تندرو وارد شوند، به آن قشر و گروه ضرر وارد می‌کنند. همان‌طور که اسلام از ناحیه مسلمانان افراطی و تندرو ضربه خورده و دشمنان در جهت تخریب اسلام از این ناحیه سوءاستفاده می‌کنند.
وی “تقوا و خداترسی” را مهمترین عامل پیروزی و موفقیت هر قشر و گروه دانست و گفت: وقتی تقوا و خداترسی نباشد، ‌انسان به دیگران تهمت و افترا می‌بندد و کارهای خوب دیگران را نیز بد جلوه می‌دهد، درحالی‌که این افعال خارج از عدالت و اعتدال است. توصیه اسلام به مسلمانان این است که «وَلاَ یَجْرِمَنَّکُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَى أَلاَّ تَعْدِلُواْ اعْدِلُواْ هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَى» عداوت و دشمنی یک قوم و گرایش شما را وادار به بی‌عدالتی نکند، بلکه در مقابل مخالفین و دشمنان خود نیز باید عدالت و اعتدال را رعایت نمایید.
مدیر دارالعلوم زاهدان “کشتن افراد از روی تعصبات مذهبی، قومی، حزبی و گرایشی” را “خارج از مسیر اعتدال” اعلام کرد و گفت: اینکه برخی افراد، مردم را از روی تعصبات قومی، مذهبی و گرایشی می‌کشند، این خارج از مسیر اعتدال بوده و اینها افراد تندرو هستند، ‌حال فرقی نمی‌کند که خود را سنی بنامند یا شیعه. وقتی انسانی را به خاطر اینکه او شیعه یا سنی، سیستانی یا بلوچ، معلم یا کارمند و… می‌کشند یا گروگان می‌برند، جواب خدا را چگونه خواهند داد؟ مال و آبرو و خون و حقوق انسان‏ها محفوظ بوده و کسی حق تجاوز به آنها را ندارد.
مولانا عبدالحمید در ادامه تاکید کرد کسانی که در رسانه‌ها اخلاق اسلامی را رعایت نکرده و به افراد تهمت و افترا می‌زنند، روز قیامت چه جوابی خواهند داشت و چگونه خود را از غضب الهی نجات خواهند داد؟ مسلمان باید در همه حالات الله تعالی را در نظر بگیرد. حتی اگر افرادی هستند که اعتقاد اسلامی ندارند، حداقل اخلاق و آزادی و حریت داشته باشند و حقوق دیگران را ضایع نکنند. همان‌طور که امام حسین- رضی الله عنه- خطاب به مخالفان خودش فرمود که اگر اسلام را قبول ندارید، حداقل آزاده باشید. لذا همه انسان‏ها، فارغ از هر قومیت و مذهب و گرایش و اعتقادی، دارای حرمت و کرامت و حقوق‌اند.

مردم استان،‌ اعم از شیعه و سنی، برای توسعه استان با یکدیگر متحد شوند
امام جمعه اهل‌سنت زاهدان خطاب به مردم استان یادآور شدند: همه مردم استان، ‌اعم از شیعه و سنی، سیستانی و بلوچ و هر قومیتی که در استان زندگی می‌کنند، برای ما عزیز و محترم هستند. همه آنها بنده الله، امت رسول‌الله و ملت ایران هستند و باید با یکدیگر متحد باشند. اگر شما با یکدیگر متحد باشید استان شما به امنیت و آبادانی می‌رسد. بسیاری از سرمایه‌داران بعد از سفر ریاست محترم جمهور و هیئت دولت به استان، آماده سرمایه‌گذاری در استان هستند. استان سیستان و بلوچستان دارای استعدادهای بالایی از قبیل بندر چابهار و صنعت و معدن و مرزهای موجود می‌باشد که دولت فعلی با کارشناسی و دقت‌نظر در جهت ایجاد کار و اشتغال برنامه‌ریزی می‌کند.
وی در ادامه به وجود ‌”دست‌های متعدد برای ممانعت از سرمایه‌گذاری در استان” اشاره کرده و گفتند: ‌دست‌های متعددی در استان وجود دارد که می‌خواهند استان را طوری جلوه دهند که موجب ترس و وحشت تجار و سرمایه‌گذاران شود و در نتیجه استان بر وضعیت گذشته خود باقی بماند. این‌ها دشمن استان،‌ منطقه و قومیت‌ها و مذاهب استان هستند. استان باید در زمینه صنعت و تجارت و انواع استعداهای موجود توسعه حاصل کند و فقر و تنگدستی از استان برچیده شود.
مولانا عبدالحمید بر مقابله با افراط و تندروی تاکید کرد و گفت: دست افراد افراطی و تندرو در هر گروه و جناحی که هستند باید کوتاه شود. اکثریت مردم استان خواستار وحدت،‌ اخوت، همدلی، هم‌گرایی و توسعه استان هستند. اگر یک قطره خون از بینی شیعه یا سنی بچکد، یا آبروی کسی زیر سؤال برود برای ما تفاوتی ندارد. اگر کسی در استان احساس ناامنی کند، ما احساس می‌کنیم که این ناامنی برای همه ماست. ما با یکدیگر برادر بوده و در بسیاری چیزها از جمله اسلام و ایران با یکدیگر شریک هستیم. ما باید به امنیت و اخوت ملی در سطح کشور برسیم و تفاوتی در بین ملت ایران وجود نداشته باشد. کسانی که قائل به تفاوت هستند، در هر لباسی که باشند، در مسیر افراط قرار دارند. افراط‌گرایی بسیار مضر است. لذا همه ارگان‌ها، ‌نهادها، ادارات، علما و حوزه‌ها و همه مردم باید در مسیر اعتدال حرکت نمایند و مواظب افراطیون باشند.

خداوند متعال بینی کسانی که علیه اسلام‌گرایان توطئه کنند را به خاک خواهد مالید
امام جمعه اهل‌سنت زاهدان در بخش پایانی سخنانشان با اشاره به سخنی از “عبدالفتاح السیسی”، نامزد ریاست جمهوری مصر، در خصوص نابودی جنبش اخوان‌المسلمین، ضمن انتقاد شدید از این سخن خاطرنشان کرد: عبدالفتاح السیسی که با کودتا علیه یک حکومت دموکراسی روی کار آمده است و اکنون نامزد ریاست جمهوری مصر است، اخیرا اعلام کرده بود که اگر روی کار بیاید جنبش اخوان‌المسلمین، ‌که یک جنبش اسلامی و اسلام‌گراست، را ریشه‌کن خواهد کرد. بنده بسیار متعجب شدم که او با چه جرأتی چنین سخنی را به زبان آورده است. معلوم می‌شود که هنوز فرعون در مصر موجود بوده و این افراد از نسل فرعون‌اند که در مقابل حضرت موسی- علیه السلام- ایستاد.
مولانا عبدالحمید “السیسی” و افرادی از این قبیل را «سرسپرده اسرائیل و غرب» توصیف کرد و گفت: این افراد که مسلمانان و کسانی که کلمه می‌خوانند را تهدید می‌کنند، سرسپرده غرب هستند و خداوند متعال بینی چنین افرادی را به خاک خواهد مالید. اعتقاد ما آن‌ست که هر کسی که علیه اسلام و اسلام‌گریان توطئه نماید خداوند متعال او را به عذاب خودش گرفتار خواهد کرد.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.