شنبه 7th سپتامبر 2013 , ساعت: 11:09کد مطلب : 51144 نسخه قابل چاپ
پاسخ هاشمی رفسنجانی به هجمه های اخیر در مورد سوریه؟

در عمل به مصلحت نباید سکوت کرد/ امام جام زهر را انتخاب کرد تا بنوشد

هاشمی رفسنجانی در مصاحبه ای مهم با پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی تاکید کرده :”عمل به مصلحت همیشه مشکل است، گاهی خلاف جریان عادی سخن گفتن است و بدیهی که در آن زمان خیلی ها را هم ناراحت می کند ولی باید دانست که امام فرمودند غفلت از مصلحت موجب خدای نکرده لطمات جبران ناپذیری به اسلام عزیز می شود پس در تشخیص مصلحت و عمل به آن هرگز نباید تردید کرد.”

این مصاحبه در شرایطی انجام شده که سخنان هاشمی رفسنجانی در مورد سوریه با واکنش های فراوانی نه تنها در افکار عمومی که در میان مسئولان نظام مواجه شده است. محافظه کاران هاشمی را برای تکذیب اظهارات منتسب به خود تحت فشار گذاشته اند.

هاشمی در این فایل پر سر و صدا حکومت اسد را عامل بمباران شیمیایی مردمش دانسته است.  این سخنان همچنین می تواند نشان دهنده تمایل صریح هاشمی برای  حل مسئله هسته ای و نوشیدن جام زهر از سوی رهبر جمهوری اسلامی باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی در این مصاحبه  درباره ابعاد بزرگترین پیروزی سیاسی تاریخ نظام جمهوری اسلامی در پایان ۸ سال جنگ تحمیلی  در بیان جایگاه و نقش بی بدیل “کشف مصلحت” و عمل به آن در همین ارتباط تاکید کرد: مسئله مصلحت همیشه اینگونه است . یعنی وقتی که انسان به خاطر مصلحت یک کار خلاف مسیر عادی انجام می دهد یا سخنی مخالف نظرات غالب می گوید ، در آن لحظه حتما مشکلاتی دارد،خیلی ها را هم ناراحت می کند،ولی این دلیل آن نمی شود که انسان وقتی مصلحت مردم و نظام و کشور را تشخیص داد در گفتنش تردید کند، هرگز در اینباره تردید جایز نیست، غفلت از مصلحت بسیار عوارض سخت و جبران ناپذیری دارد. توجه امام(ره) را به این موضوع ببینید. چقدر به جایگاه رفیع مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید دارند و می فرمایند غفلت از مصلحت موجب خسارت جبران ناپذیری به اسلام عزیز می شود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه با اشاره به اینکه به صرف احتمال مخالفتها و حتی تهمتها و انگها و برچسبها هرگز تردید در بیان و عمل به مصلحت نباید سکوت کرد و منتظر وقایع احتمالی ماند، تاکید کرد: این آموزه بزرگ امام راحل(ره) به ما در زمان پذیرش قطعنامه ۵۹۸ بود که چگونه حتی لحظه ای در تامین مصلحت مردم و نظام اسلامی تردید نکردند و در حالی که تا ۲۰ روز قبل شعار جنگ جنگ تا رفع فتنه می فرمودند وقتی به “کشف مصلحت مردم” رسیدند بدون آنکه یک لحظه به آبروی خویش فکر کنند بدان عمل کردند و با آن هوشی که داشتند جمله ” جام زهر را می نوشیم ” را درست بکار بردند. یعنی انتخاب کردیم که بنوشیم . یعنی بر ایشان تحمیل نشد که بنوشند . حالتی بود که بخاطر مصلحت انتخاب کردند . ایشان با تفکر و پیش بینی شرایط آن جمله را بکار بردند.هم مصلحت را رعایت کردند وهم ناراحتی خودشان را به مردم نشان دادند که دلشان نمی خواست اینگونه شود وهم آینده را در آن جمله نهادند که مردم در آینده خواهید دید که چه فتحی کردیم؟.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه “فتح واقعی جنگ در کشف و عمل به مصلحت بود”، بر روشن شدن حقانیت مواضع مبتنی بر مصلحت نظام با گذشت زمان اشاره کرده و تاکید کردند: آنهایی که تحلیل های غلط از عمل به مصلحت ارائه می کنند همیشه در طول تاریخ بوده و هستند و با عدم درک خود و طرح نظرات بی پایه فتنه می کنند، نمونه های تاریخی بسیاری هم در این زمینه داریم . همین تفکر عاری از مصلحت بود که در صلح حدیبیه بر کشف و عمل به مصلحت از سوی پیامبر خدا(ص) متعرض شدند و گفتند که ما را خوار و ذلیل کردی!. ولی خدای متعال پاسخ آنان را با نزول سوره فتح دادند. درباره امام حسن(ع) هم اینها تا جایی پیش رفتند که به ایشان لقب مذّل المومنین دادند!.درباره پایان جنگ تحمیلی هم همه دیدند که کشف مصلحت و عمل به آن از سوی امام راحل(ره) چگونه بر عزت و اقتدار جمهوری اسلامی افزود و راه سقوط دشمنان ما را هموار کرد. این درسهایی بزرگ از تاریخ است که اگر آن را فراموش کنیم و یا در عمل به مصلحت نظام کوتاهی کنیم ، ضررهای جبران ناپذیری خواهیم دید.

با این وجود هاشمی رفسنجانی هنوز به صورت رسمی در مورد اظهارات منتسب به خود سخنی بیان نکرده است. علی مطهری نماینده مجلس و از نزدیکان وی پیش از این تاکید کرده بود شاید هاشمی برای سخنانش اسنادی داشته باشد.


حوزه :
 1. ali manly

  فرق اسلام رساله ای واسلام فلسفی و علمی نیز در همین است. سرعت و موضوعات مدیریت مردم و حکومت ایجاب میکند که بینش کلان از کشورداری مدرن بر اساس امنیت و خواست عمومی مردم باید داشت٬ نه اینکه در لاک افکار جزیی و نامربوط رساله و فقه سنتی به دنبال حکم موضوعات مصادیق نو و مناسبات قدرت در منطقه و جهان بود!
  تطابیق تاریخی گذشته نیز واقعیتهای موجود جهان را نمیتواند پاسخگو باشد چرا که هیچ دو واقعه تاریخی چه در ماهییت و چه در شرایط زمانی و مکانیش و چه محیط در بر گیرنده آن تکرار نشده و نخواهد شد فقط مطالعه و غور در آنها(مثل صلح حدیبیه و دهها واقعه دیگر) موجب آمادگی ذهنی در خصوص واقعیات کشوری و منطقه ای است تا اولا آنرا بدور از بافته های ذهن ببیند ثانیا راه حل/هایی بدیل برای آن طراحی کند.
  درس هاشمی این است که اسلام رساله ای برای کشور داری مدرن مناسب و میسر نیست. از فرصتها برای راستگویی به مردم باید بهره جست و افواه مردم و وحدت عمومی آنها در حفاظت منافعشان لازم است٬ نه تند روی عده ای به منظور صرف نان حتی اگر در دربار رهبری دست پر قدرتی باشند.

 2. ای کاش همه از امام پیروی می کردند.

 3. دکتر صادقزاده

  صحبت در اینست که هاشمی درمصاحبه ئی گفته است :بمب شیمیائی را نیروهای وابسته باسد شلیک کرده اند. تا این ساعت هیچ اورگانی در سراسر جهان نتوانسته دلیل متقنی ارائه کند که مجرم اسد بوده یا مخالفین اسد در این صورت رفسنجانی با چه حجتی دست بچنین افشاگری بزند؟اما با شواهد و علائم گذشته و حال میشود حدث زد که این جتایت بدامن تروریستهای رنگارنگ مخالفین اسد کاملا برازنده است .بامید روزیکه جنگ افروزان و غارتگران متجاوز جهان بعقل بیایند و بنابودی جهان نکوشند.

 4. دکتر لایق زاده

  نازی اسد ! ابشان مدارس که بمباران نکرده هیچ فقط اسباب بازی برای بچه ها ریخته ! نانوایی هم بمباران نکرده ویک میلیون و نیم خانه هم در سوریه بر اثر زلزله خراب شده !

  اصلا بنده یک هوادار هیتلر معتقدم میلون ها ساکنان کمپ های نازی در بمباران مخالفان و نیروهای امریکایی کشته شده اند !

 5. delssoz

  chera in zahr ra zodtar nazachtie miel konand ke 1000000 javan koshteh nashan, aya manafeyeh shoma va keshvarhaye sader konandeh aslahe nabod

 6. ناشناس

  درتاریخ ایرانزمین وسپهرسیاست ایران کسان زیادی بودندکه ازتجربه، تجربه هادرس نیاموخته و متاسفانه باتعصب خشکی که درفرهنگ هرایرانی برای اثبات حقانیت حرف خویش بصورت حتی مستبدانه وجودداردفرصتها نه تنهاتبدیل به تهدیدشده بلکه بالاترازتهدیدنیزگردیده که نمونه هایش رادرهمین ۳۴سالگذشته مکرراشاهدبودیم .درعرصه دیپلماسی برنده کسی است که نخواهدحتماحتمابرحرف صریح وخواسته خودپافشاری کندبلکه بایدراه دیپلماسی وتجربه هایش رادرتاریخ کشورش ومنافع ملی میهنش رادرنظرگرفته وباصداقت درجهت خواسته های ملی کشورخودش گام برداردکه نمونه هایش مذاکرات ایران باروسیه درقضیه اشغال اذربایجان عزیزوقضیه ملی کردن نفت وحضوربزرگمردتاریخ ایرانزمین مصدق دردادگاه لاهه وقانع کردن دادگاه بین المللی بنفع ایران می باشداکنون جناب ظریف باظرافت خاص دیپلماتیک قدم درراه تامین منافع ملی کشوربرداشته واین دیگران هستندکه قدرنعمت دانسته وکسا.ونمونه اخردیپلماسی برای پایان جنگ تحمیلی میباش نمونه اخردیپلماسی برای حفظمیهن ازعواقب خطرناک میباشددیپلماسی نامه نگارانه مدبرانه اقای هاشمی باقصی القلب ترین دیکتاتورتاریخ قرن بیستم یعنی صدام وتامین منافع ملی بعداز۸سال جنگی ویراگربرای دوکشوربوده که درنهایت بااین دیپلماسی وحرکات مدبرانه نه تنهادیکتاتورمنطه درنهایت ازصحنه روزگارمحوشدبلکه خیلی ازحامیان ایشان نیزخودعاملی شدندکه اوراازصحنه روزگارمحونموده تامنطقه ای ارامش داشته باشدواگردراین قضیه جنگ تحمیلی همچنان بدون توجه به شرایط ومنافع ملی شعارهای تندروانه ادامه پیدامیکردنتایج ان برای ملت ایران چه میشد؟نی راکه بازهم باعنوان گروههای خودجوش وخودسردوبارقصدخودی نشان دادن هستندد راازسرملت ایران محونمایندواگربگوینداین عده خودجوش وخودسرهستندملت ایران هیچگاه باورندارندزیرااین عده عقبه های قدرتمندی دارندکه منافع مادی ومعنوی شان بخطرافتاده چه درداخل کشوروچه درحوزه اربابانشان ازقبیل روسیه وچین واسرائیل وملت به این عده وسردمدانشان هشدارمیدهدکه دولتی راکه انتخاب کرده حتما پشتیبانش نیزخواهندبود.ونوکران اجنبی خودسرراسرجای خودخواهندنشاند اقای روحانی واقای ظریف خداقوت وخدایارتان ودعای ملت پشت سرتان هیچ ازلنگه کفش وبحرانهای ۹روزه نهراسیدکه ملت باشماست اکنون وقت آن رسیده که روسیه ،چین کاسه کوسه خودراجمع کرده وازدوشیدن وتاراج منابع ملی ایران دست برداشته وبادرنظرگرفتن منافع متقابل وباحسن نیت نه باهدف سوئ استفاده درمقابل این ملت بزرگ ونمایندگان متبحرومجربش بنشینندودیگربه انزوای ایران درجهان وتاراج منابع ملی ایرانن یندیشندودیگراینکه اسراییل واعرابنیزدست ازشیطنت برداشته وبرای به انزواکشاندن ملتی بزرگ همچون ایران بیشترازاین شیطنت نکنند . اگردرجنگ تحمیلی هم تدبیرودرایت اقای هاشمی نبودمعلوم نبودکه الان چه وضعی داشتیم زیراکفگیربه ته دیگ خورده وهزینه های تامین غذایی رزمندگان برای دولت مشکل شده وموسوی عزیزباتولیدنفتبشکه ای ۶دلارکه ۵ دلاران هزینه تولیدوحمل ونقل بودکشوررابه سروسامان رساندوهاشمی هم بادرایت بادیپلماسی نامه نگاری باقسی القلب ترین دیکتاتورهای قرن کاری کردکه ایران سربلندوان دیکتاتورهم به زباله دان تاریخ توسط حامیانش انداخته شد

 7. `پارساماني

  درتاریخ ایرانزمین وسپهرسیاست ایران کسان زیادی بودندکه ازتجربه، تجربه هادرس نیاموخته و متاسفانه باتعصب خشکی که درفرهنگ هرایرانی برای اثبات حقانیت حرف خویش بصورت حتی مستبدانه وجودداردفرصتها نه تنهاتبدیل به تهدیدشده بلکه بالاترازتهدیدنیزگردیده که نمونه هایش رادرهمین ۳۴سالگذشته مکرراشاهدبودیم .درعرصه دیپلماسی برنده کسی است که نخواهدحتماحتمابرحرف صریح وخواسته خودپافشاری کندبلکه بایدراه دیپلماسی وتجربه هایش رادرتاریخ کشورش ومنافع ملی میهنش رادرنظرگرفته وباصداقت درجهت خواسته های ملی کشورخودش گام برداردکه نمونه هایش مذاکرات ایران باروسیه درقضیه اشغال اذربایجان عزیزوقضیه ملی کردن نفت وحضوربزرگمردتاریخ ایرانزمین مصدق دردادگاه لاهه وقانع کردن دادگاه بین المللی بنفع ایران می باشداکنون جناب ظریف باظرافت خاص دیپلماتیک قدم درراه تامین منافع ملی کشوربرداشته واین دیگران هستندکه قدرنعمت دانسته وکسا.ونمونه اخردیپلماسی برای پایان جنگ تحمیلی میباش نمونه اخردیپلماسی برای حفظمیهن ازعواقب خطرناک میباشددیپلماسی نامه نگارانه مدبرانه اقای هاشمی باقصی القلب ترین دیکتاتورتاریخ قرن بیستم یعنی صدام وتامین منافع ملی بعداز۸سال جنگی ویراگربرای دوکشوربوده که درنهایت بااین دیپلماسی وحرکات مدبرانه نه تنهادیکتاتورمنطه درنهایت ازصحنه روزگارمحوشدبلکه خیلی ازحامیان ایشان نیزخودعاملی شدندکه اوراازصحنه روزگارمحونموده تامنطقه ای ارامش داشته باشدواگردراین قضیه جنگ تحمیلی همچنان بدون توجه به شرایط ومنافع ملی شعارهای تندروانه ادامه پیدامیکردنتایج ان برای ملت ایران چه میشد؟نی راکه بازهم باعنوان گروههای خودجوش وخودسردوبارقصدخودی نشان دادن هستندد راازسرملت ایران محونمایندواگربگوینداین عده خودجوش وخودسرهستندملت ایران هیچگاه باورندارندزیرااین عده عقبه های قدرتمندی دارندکه منافع مادی ومعنوی شان بخطرافتاده چه درداخل کشوروچه درحوزه اربابانشان ازقبیل روسیه وچین واسرائیل وملت به این عده وسردمدانشان هشدارمیدهدکه دولتی راکه انتخاب کرده حتما پشتیبانش نیزخواهندبود.ونوکران اجنبی خودسرراسرجای خودخواهندنشاند اقای روحانی واقای ظریف خداقوت وخدایارتان ودعای ملت پشت سرتان هیچ ازلنگه کفش وبحرانهای ۹روزه نهراسیدکه ملت باشماست اکنون وقت آن رسیده که روسیه ،چین کاسه کوسه خودراجمع کرده وازدوشیدن وتاراج منابع ملی ایران دست برداشته وبادرنظرگرفتن منافع متقابل وباحسن نیت نه باهدف سوئ استفاده درمقابل این ملت بزرگ ونمایندگان متبحرومجربش بنشینندودیگربه انزوای ایران درجهان وتاراج منابع ملی ایرانن یندیشندودیگراینکه اسراییل واعرابنیزدست ازشیطنت برداشته وبرای به انزواکشاندن ملتی بزرگ همچون ایران بیشترازاین شیطنت نکنند. اگردرجنگ تحمیلی هم تدبیرودرایت اقای هاشمی نبودمعلوم نبودکه الان چه وضعی داشتیم زیراکفگیربه ته دیگ خورده وهزینه های تامین غذایی رزمندگان برای دولت مشکل شده وموسوی عزیزباتولیدنفتبشکه ای ۶دلارکه ۵ دلاران هزینه تولیدوحمل ونقل بودکشوررابه سروسامان رساندوهاشمی هم بادرایت بادیپلماسی نامه نگاری باقسی القلب ترین دیکتاتورهای قرن کاری کردکه ایران سربلندوان دیکتاتورهم به زباله دان تاریخ توسط حامیانش انداخته شد

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.