سه‌شنبه 26th ژوئن 2012 , ساعت: 05:06کد مطلب : 14139 نسخه قابل چاپ
مخالفان برای نخستین بار از توپخانه استفاد کردند

درگیری شدید میان گارد ریاست جمهوری سوریه و مخالفان در اطراف دمشق

از سوریه خبر می رسد مناطق حومه دمشق شاهد درگیری های شدید مسلحانه میان گارد ریاست جمهوری سوریه و مخالفان است.

به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز، فعالان مخالف حکومت سوریه گفته اند این درگیری ها شدیدترین نزاع مسلحانه در ۱۵ ماه گذشته یعنی از زمان آغاز اعتراضات در سوریه تاکنون است.

سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه هم اعلام کرد نیروهای امنیتی این کشور امروز سه شنبه با حمایت و پشتیبانی خودروهای زرهی وارد منطقه برزه در شهر دمشق شدند و صدای شلیک گسترده گلوله از این منطقه شنیده می شود. منطقه برزه یکی از مناطق ناآرام پایتخت سوریه است.

سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه که دفتر مرکزی آن در لندن است و شبکه ای از فعالان و رابطان را در سراسر سوریه در اختیار دارد اضافه کرد: روز سه شنبه انفجارهای و درگیری های مسلحانه ای در مناطق دمر و قدسیا در حومه دمشق به وقوع پیوستند.

همچنین درگیری های مسلحانه در اطراف مراکز گارد ریاست جمهوری در مناطق قدسیا، الهامه و دمر در حومه دمشق  میان ارتش آزادیبخش سوریه و ارتش وفادار به اسد در جریان است.

همزمان، حضور نیروهای امنیتی در خیابان های دمشق به ویژه خیابان هایی که در آنها مراکز امنیتی و ساختمان های دولتی وجود دارد و مناطق اطراف کاخ ریاست جمهوری، افزایش یافته است. گفته می شود برای نخستین بار، مخالفان مسلح در این زد و خوردها از توپخانه استفاده می کنند.

براساس اعلام منابع رسانه ای مخالفان در سوریه، شمار کشته شدگان از نیمه شب گذشته تاکنون در دمشق و حومه آن به ۳۰ نفر رسیده است.

ناتو: اقدام سوریه علیه ترکیه غیر قابل قبول است

همچنین اعضای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز در نشستی در بروکسل با محکومیت سرنگونی یک فروند هواپیمای نظامی ترکیه توسط ارتش سوریه، این اقدام را غیرقابل قبول توصیف کردند.

اعضای ناتو این حادثه را غیرقابل پذیرش توصیف کرده و از دمشق خواستند دست به اقداماتی بزند تا مانع از تکرار حوادث مشابه شود.

“اندرس فوگ راسموسن” دبیر کل ناتو هم پس از این نشست گفت: اعضای ناتو ، محکومیت جدی این حادثه را اعلام کردند. امنیت ناتو بخش جدایی ناپذیر از منشور این پیمان است که حمله به یکی از اعضا را حمله به همه اعضا می داند. ما در این مسئله با ترکیه اعلام همبستگی می کنیم.

ساعاتی قبل نیز رجب طیب اردوغان ، نخست وزیر ترکیه تصریح کرد که کشورش از مردم سوریه برای رهایی از حکومت بشار اسد کمک خواهد کرد.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.