پنج‌شنبه 20th آگوست 2020 , ساعت: 09:08کد مطلب : 118197 نسخه قابل چاپ

درخواست آمریکا از شورای امنیت برای فعال کردن مکانیزم ماشه

در حالی آمریکا خواستار فعال شدن مکانیزم ماشه علیه ایران است که مشخص نیست بدون حمایت اروپایی ها، این کشور چگونه قادر به فعال سازی مکانیزم ماشه و اعمال محدودیت های تحریمی علیه ایران خواهد شد. مجازات های که آمریکا معتقد است ایران به دلیل نقض برجام باید متحمل شود.

دولت ترامپ روز پنجشنبه رسماً خواستار آن خواهد شد که سازمان ملل متحد ایران را به دلیل عدم پایبندی به تعهداتش در برجام، براساس مکانیزم ماشه مجازات کند. این فشار آمریکا باعث ایجاد رویارویی جدید در شورای امنیت شده است. جایی که متحدین اروپایی در تلاش برای حفظ توافق هسته ای برجام و تحریم های به اصطلاح فوری ایران در مقابل آمریکا مقاومت می کنند.

. ‘رئیس جمهور ترامپ شامگاه چهارشنبه در واشنگتن به خبرنگاران گفت که بازگشت به عقب است غیر معمول نیست. وی گفت که وی به وزیر امور خارجه مایک پومپئو دستور داده است تا به شورای امنیت اطلاع دهد که تقریباً تمام تحریم های سازمان ملل علیه ایران که به عنوان بخشی از توافق هسته ای برداشته شده است،باید احیا می شوند. اما دیپلمات های اروپا ، چین و روسیه – دیگر قدرتهایی که در زمان دولت اوباما با این توافق نامه همکاری کردند – قانونی بودن این تقاضا را زیر سوال برده اند زیرا ایالات متحده دیگر بخشی از توافق هسته ای نیست.

پومپئو، که قرار است روز پنجشنبه و جمعه درخواست دولت آمریکا را در دفتر مرکزی سازمان ملل در نیویورک به شورای امنیت رسما تحویل دهد، اوایل چهارشنبه خاطرنشان کرد که منشا توافق هسته ای در قطعنامه شورای امنیت است. وی گفت ، به همین دلیل ، ایران باید به دلیل تخلفاتش از قطعنامه مجازات شود همانطور که تحت هر تعهد بین المللی دیگری که مورد حمایت این نهاد جهانی است ، در صورت تخلف مجازات می شود. آقای پومپئو وقتی در مورد این تردید پرسید که سایر قدرتهای جهانی در شورای امنیت موافقت خواهند کرد که مجدداً تحریم های مؤسسات مالی و صنایع ایران را اعمال کنند ، گفت: ‘ما انتظار داریم که هر کشور دنیا به تعهدات خود عمل کند.’

پومپئو در یک کنفرانس خبری وزارت امور خارجه گفت: ‘سازوکارهای اجرایی برای این قطعنامه هم فقط همان مکانیزم های اجرایی هستند که برای همه ی قطعنامه های دیگر شورای امنیت استفاده میشوند. دولت ترامپ ماهها هشدار داده بود که اگر تحریم تسلیحاتی علیه ایران که طبق برنامه توافق هسته ای برجام، در ماه اکتبر منقضی میشود تصویب نشود مکانیزم ماشه را فعال خواهد کرد. برنامه ایالات متحده برای تمدید تحریم به طور قاطع با رأی شورای امنیت در هفته گذشته شکست خورد و مایه ی شرمساری دیپلماتیک به واشنگتن شد.

برجام به دنبال محدود کردن برنامه هسته ای ایران و شروعی برای خارج کردن این کشور از انزوا اقتصادی و دیپلماتیک بود. تهران پس از انصراف دولت ترامپ از آن ، بیش از یک سال به توافق کاملا عمل کرده بود. اما تابستان گذشته ، ایران شروع به غنی سازی سوخت هسته ای فراتر از حد توافق کرد و باعث شد مقامات اروپایی امسال به طور رسمی تهران را به نقض برجام متهم کنند. در عین حال ، سایر کشورهایی که توافق نامه را به عهده گرفتند – انگلیس ، چین ، فرانسه ، آلمان و روسیه ، همراه با اتحادیه اروپا – تأکید می کنند که ایالات متحده نمی تواند تحریم های بین المللی را با توافقی که دیگر به رسمیت نمی شناسد اعمال کند.

کمیسیون اروپا در بیانیه ای با اشاره به برنامه جامع اقدام مشترک در یک نام رسمی برای توافق هسته ای ایران گفت: ‘ایالات متحده دیگر نمی تواند به عنوان J.C.P.O.A در نظر گرفته شود. ‘بنابراین ایالات متحده آمریکا نمی تواند به مکانیسم هایی که برای J.C.P.O.A. اختصاص داده شده است متوسل شود.

درخواست آمریکا به دنبال تحقق وعده انتخاباتی آقای ترامپ چهار سال پیش برای خنثی کردن توافق هسته ای است که یکی از دستاوردهای دیپلماتیک رئیس جمهور باراک اوباما بود. درعوض ، دولت ترامپ سعی کرده است ایران را وادار به مذاکره در مورد توافق نامه جدید و گسترده تر کند، همچنین فعالیت های نظامی تهران و حمایت از شبه نظامیان شیعه در خاورمیانه را محدودتر کند.

مشخص نیست بدون حمایت اروپا، ایالات متحده چگونه میخواهد از مکانیزم ماشه علیه ایران استفاده کند، اگرچه بیشتر تجارت جهانی از طریق موسسات مالی آمریکایی انجام می شود. تحریم های جدید همچنین تحریم تسلیحاتی علیه ایران را گسترش می دهد ، که در هفته ی گذشته در شورای امنیت رد شد.

همچنین معلوم نیست حتی اگر ایران اعلام کند که دیگر به توافقنامه ی برجام پایبند نیست شورای امنیت از عدم استفاده مجدد از تحریم ها خودداری کند. اکثر تحلیلگران بر این باورند که قدرت های جهانی و ایران به طور یکسان سعی میکنند تا این مناقشه را تا پس از انتخابات آمریکا در ماه نوامبر به تأخیر بیندازند تا ببینند آقای ترامپ در سمت خود باقی می ماند یا اینکه دوره جدیدی توسط بایدن ترسیم خواهد شد.

ناتور کریس ون هلن ، دموکرات مریلند ، صبح چهارشنبه در جریان تالار گفتگو به میزبانی هیئت های دیپلماتیک اتحادیه اروپا در واشنگتن، به این استراتژی اشاره کرد. و گفت تلاش موفقی که ایران را در طول مذاکرات اوباما به میز مذاکره آورد، استفاده همزمان از همه ی روش ها و هماهنگی میان شرکا ایالات متحده بود. مطمینا اگر این ابزارها و همکاری مورد استفاده همزمان قرار بگیرد تلاش ها موفقیت آمیز خواهد بود.

منبع:

♦️همچنین معلوم نیست حتی اگر ایران اعلام کند که دیگر به توافقنامه ی برجام پایبند نیست شورای امنیت از عدم استفاده مجدد از تحریم ها خودداری کند. اکثر تحلیلگران بر این باورند که قدرت های جهانی و ایران به طور یکسان سعی میکنند تا این مناقشه را تا پس از انتخابات آمریکا در ماه نوامبر به تأخیر بیندازند تا ببینند آقای ترامپ در سمت خود باقی می ماند یا اینکه دوره جدیدی توسط بایدن ترسیم خواهد شد.

📎متن کامل ترجمه (https://telegra.ph/%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D8%A7%D8%B2-%D8%B4%D9%88%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%85%D9%86%DB%8C%D8%AA-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D9%85%DA%A9%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%B2%D9%85-%D9%85%D8%A7%D8%B4%D9%87-08-20)

@Mellimazzhabi


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.