دوشنبه 21st سپتامبر 2020 , ساعت: 10:09کد مطلب : 118404 نسخه قابل چاپ
دکتر رضا امیدی پژوهشگر سیاست گذاری اجتماعی

دختران ایرانی؛ پیشتاز در ریاضیات و علوم پایه

برخلاف تصور رایج مبنی بر ضعیف‌تربودن دختران در علوم شناختی نظیر ریاضی و علوم، براساس گزارش روند سالۀ آزمون‌های بین‌المللی تیمز (ریاضی و علوم) که در پایه‌های چهارم و هشتم انجام می‌شود، ایران جزو کشورهایی است که در اکثر دوره‌ها، دختران نمرۀ بالاتری نسبت به پسران داشته‌اند.

علاوه بر ایران، برخی دیگر از کشورهای منطقه نظیر عریستان، عمان، کویت، قطر، و امارات نیز همین روند را داشته‌اند. در میانگین جهانی نیز، دختران نمره‌های بالاتری نسبت به پسران دارند.

بالاتربودن نمرۀ پسران نسبت به دختران در علوم شناختی هرچند به‌لحاظ منطقه‌ای یا سطح توسعه‌یافتگی از قاعدۀ مشخصی تبعیت نمی‌کند، اما این نسبت در کشورهای توسعه‌یافته تکرار بیشتری دارد و شاید همین موضوع موجب شده تا تصور ضعیف‌تربودن دختران تعمیم پیدا کند.

دربارۀ کشورهایی نظیر ایران به نظر چند عامل در زمینۀ برتری دختران در حوزۀ آموزش تأثیرگذارند: دختران همچنان در محیط خانواده تحت کنترل بیشتری قرار دارند ازجمله در زمینۀ تحصیل، مدرسه همچنان اصلی‌ترین میدان جمعی و حضور اجتماعی برای دختران است، و آموزش رسمی همچنان اصلی‌ترین عامل تحرک اجتماعی.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.