پنج‌شنبه 15th آگوست 2013 , ساعت: 05:08کد مطلب : 49438 نسخه قابل چاپ
میلی منفرد در جلسه دفاع از خود:

دانشگاه محل اعمال سلیقه و محدودیت سیاسی نیست

وزیر پیشنهادی برای وزارت علوم از عملکرد سالهای گذشته خود در دانشگاه دفاع کرد. این دفاع در حالی صورت گرفته که میلی منفرد یکی از وزرایی است که احتمال عدم رای اعتماد  وی بالاست.

به گزارش انتخاب  میلی منفرد گزینه پیشنهادی رئیس‌جمهور برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دولت یازدهم در ابتدای اظهارات خود در مورد برنامه‌هایی که برای وزارت دارد، گفت: هدف اصلی در برنامه‌های من حرکت پرشتاب و همه‌جانبه برای تولید علم در محیطی بانشاط، باثبات، آرام، بدون تنش و حاشیه‌های غیرعلمی است.

میلی منفرد ادامه داد: ضرورت در خدمت به توسعه و گفتمان اعتدال است. تسریع روند توسعه علمی که ضرورت توسعه همه‌جانبه و پایدار کشور است تلاش وزارت در برطرف کردن چالش‌های دستیابی دانشگاه به پیشرفت پیش از پیش علم و فناوری و ایفای سهم خود برای موفقیت دولت در انجام مسئولیت‌هایش است.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش در مورد برنامه خود برای وزارت علوم ادامه داد: برنامه من با تکیه به رهنمون‌های رهبری در پایه هشت سند بالادستی از جمله قانون اساسی، سند چشم‌انداز ۱۴۰۴،سیاست‌های کلی رشد و توسعه علمی و تحقیقاتی، سیاست‌های کلی رشد و توسعه فناوری، قانون برنامه پنجم توسعه، قانون وزارت، نقشه جامع علمی کشور و سند دانشگاه اسلامی است که امیدوارم با قدرت آنها را پیش ببریم.

میلی منفرد با بیان اینکه هم‌اکنون در عصر اطلاعات زندگی می‌کنیم، ادامه داد: تولیدات دانش‌محور شده، صنعت و کشاورزی در پرتو دانش بازسازی شده ، بازرگانی و تجارت جهانی شده و پژوهش مبنای مدیریت علم و دانش قرار می‌گیرد. ما در چنین شرایطی با شمار دانشجویان چهارمیلیون و ۴۰۰ هزار نفر دانشجویان تحصیلات تکمیلی ۴۰۰هزارنفر و ۴۵ هزار نفر دانشجوی دکترای تخصصی به دنبال ارتقای کیفیت و بهبود وضعیت در دانشگاه‌ها هستیم.

وی با اشاره به سابقه خودش در توجه به مناطق محروم گفت: در زمان مسئولین من ۲۰دانشگاه در شهرستان‌ها ساخته شد. زیرساخت‌های بسیار زیادی شکل گرفت که تا همین الان هم مورد استفاده است.

میلی منفرد در ادامه اظهار کرد: در حال حاضر ۳۱ پارک علم و فناوری و ۱۱۵ مرکز رشد در ۲۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور فعال هستند که باید این تعداد به حدود ۲۰ هزار واحد برسد تا راه حلی برای اشتغال دانشگاهیان فراهم شود.

گزینه پیشنهادی برای وزارت علوم با اشاره به رشد تعداد مقالات در سالهای اخیر گفت: همان‌طور که رهبری هم اشاره کردند زیرساخت‌های این رشد علمی از ۱۲ سال قبل آغاز شده و تا جایی رسید که در هفتمین ماه سال ۲۰۱۲ ایران به رتبه شانزدهم جهان دست پیدا کرد. برنامه ما در جهت افزایش کیفی مقالات و جهت‌دهی آنها برای حل مشکلات داخلی است.

وی با اشاره به آمار تعداد دانشگاه‌ها گفت که همکاری بین دانشگاه‌ها و هدایت آنها از برنامه‌های جدی‌اش در وزارت علوم است و ادامه داد: لازم است اتحاد دانشگاه و صنعت را پیش ببریم.علم در خدمت فناوری می‌تواند به قدرت منجر شود به همین دلیل توسعه علمی فناوری و سرزمینی باید مورد توجه قرار گیرد.

میلی منفرد با بیان اینکه اعتدال امروز ترجمه رای مردم است، گفت: گزینش اعتدال و عقلانیت با بالا بردن مشارکت دانشگاهیان از اهداف اساسی من است، من به دنبال اعتدال و توازن بین علم و عمل، بین همکاری و ثبات،بین ثبات و تغییر واستقلال و وابستگی هستم. بر اساس این شرایط و اهداف است که در این وضعیت قبول مسئولیت کردم چرا که می‌بینم لازم است همکاری کرد، دغدغه‌های مردم و اساتید را در خودم می‌بینم و معتقدم که توسعه علمی در خدمت اقتدار ملی از طریق دانشگاه آرام و بانشاط میسر می‌شود. مسیر جهاد علمی را هموار می‌کنیم.

گزینه پیشنهادی برای وزارت علوم با اشاره به برخی مسائلی که مخالفانش در صحن علنی مجلس مطرح کردند، گفت: مخالفان به این مساله اشاره می‌کنند که من از کدام فضا در دانشگاه حمایت می‌کنم، از فضای علم‌پرور و دارای نظم علمی با منطق عقلانی، استقلال علمی با ثبات قانونمند و آرام، اختلاف سلیقه را در فضای گفت‌وگو کم می‌کند و وفاق را افزایش می‌دهد. دانشگاه محل اعمال سلیقه و محدودیت سیاسی نیست. دانشگاه جامعه دانشمندان است و نمی‌توان آن را به زور سیاسی یا غیرسیاسی کرد. دانشگاه دارالتأدیب نیست. باید بگذاریم که با زبان علمی خودش پیش برود و با منطق خودش کار کند.

میلی منفرد با تاکید بر اینکه دانشگاه خطی جناحی و ناآرام نیست، گفت: مولفه‌های علمی در اندیشه های امام(ره) و رهبری مشخص است و به باور من باید این مولفه‌ها معیار باشد. تحقیر دانشگاهیان، تحقیر مقام علم است و نگرانی از هر نوعی که باشد سبب ناتوانی علمی و ناکارآمدی آن خواهد شد. دانشگاه محل اجتماعی شدن و رشد سیاسی دانشجویان خواهد بود.

وی درباره اشاراتی که به تفکر و سابقه سیاسی او توسط منتقدانش مطرح شد، گفت: من فرزند این انقلاب هستم از سال ۶۳تا ۶۸ که معاون جنگ دانشگاه بودم به عنوان برترین معاون جنگ در کل کشور انتخاب شدم. بالاترین خدمات را به خانواده‌های شهدا و ایثارگران عرضه کرده‌ام و بدون شعار به دنبال تحقق اندیشه‌های رهبری در دانشگاه بوده‌ام، با این حال هیچ‌وقت عین اسلام و انقلاب ندانستم، هیچ‌وقت در هیچ حزبی عضو نبوده‌ام و هرچند که معتقدم عضویت در حزب عیب نیست اما به شما می‌گویم ظرفیت آن انقلابی که ما کردیم و آن نظامی که از آن انقلاب درآمد اینقدر کوچک و تنگ نبود که برخی امروز می‌خواهند.

میلی منفرد در ادامه با نام بردن برخی از اساتید شهید حوزه‌های دانشگاه گفت: وقتی به این شهیدان نگاه می‌کنم از محدود کردن اسلام و انقلاب به سلیقه‌های خاص تعجب می‌کنم. آیا اینکه شابلون بگذارید و هر کسی که با ما متفاوت بود را غیر مسلمان بدانیم سازگاری با آن اندیشه‌ها است؟

گزینه پیشنهادی وزارت علوم در ادامه با تاکید بر اینکه ۲۸ سال سابقه خدمت در دانشگاه و ۱۶سال کار در وزارت علوم بدون یک برگ اخطار یا تذکر از مراجع قضایی و امنیتی را پشت سر گذاشته است، گفت: من هر کجا که بودم با همه کار کردم هم مدیران چپ و هم مدیران راست داشته‌ام با قدیمی‌ها فراوان کار کرده‌ام و به جوان‌ترها هم بر اساس معیار تخصص و جامع‌نگری مسئولیت داده‌ام.

وی با اشاره به اینکه دکتر مجید شهریاری از شهدای هسته‌یی کشور در دوران مسئولیت او مسئول کمیته انضباطی دانشگاه بوده است، گفت: بیش از آنکه من سیاسی عمل کرده باشم مخالفان من به مسائل سیاسی اشاره می‌کنند و کار سیاسی می‌کنند. فضایی را قبل از انتخاب من و معرفی‌ام به عنوان وزیر پیشنهادی ایجاد کردند که انگار می‌خواهند کسی که همسو با رای مردم و دانشگاهی‌هاست، در این سمت قرار نگیرد. با این حال من امیدوارم که با رای قاطع شما که همان رای ملت در ۲۴ خرداد است همراهی صادق، پیگیر، آرام و باحوصله برای رئیس دولت باشم.

میلی منفرد با اشاره به فیلمی که یکی از مخالفان او علیه وی در صحن علنی مجلس پخش کرد، گفت: این فیلم متعلق به سه روز بعد از انتخابات است که ما نگران این بودیم که حوادث ۱۸ تیر و حمله به دانشگاه تکرار شود به همین دلیل به دانشگاه رفتیم و جلسه‌ای در این مورد تشکیل دادیم اما من نه سخنرانی کردم، نه حرفی زده‌ام، نه موضعی گرفته‌ام. جرم من نشستن در آن جمع بود که باید بگویم در جلسه مسجد دانشگاه بالاتر از همه رئیس دانشگاه تهران نشسته بود. آیا این جرم است که کسی به مسجد برود، مگر من حرفی زده‌ام. اگر باقی مسائل هم مثل این فیلم باشد که اوضاع مشخص است.

وی در بخش دیگری از توضیحات خود تاکید کرد که در طول دوران فعالیتش هیچ کلاس و امتحانی را بعد از انقلاب تعطیل نکرده است، گفت: زمانی که تهران زیر موشک‌باران بود ما فعالیت دانشگاه را در زیرزمین دانشگاه ادامه دادیم و من هیچ کلاس و امتحانی را تعطیل نکردم. در دانشگاه گفتند که دانشجویان دچار التهاب هستند شما می‌توانید امتحانات را در تیر یا شهریور برگزار کنید. اما من اصرار کردم که همه امتحانات در تیر برگزار شود و همین هم شد. من منظم‌ترین فرد در دانشگاه هستم و با همین نظم در برگزاری امتحان حساس هستم. در طول فعالیتم حتی یک کلاس را هم تعطیل نکرده‌ام.

وی با اشاره به جلسات بسیاری که در حاشیه حوادث ۱۸ تیر ۸۷ تشکیل شد، گفت: ما تلاشهای بسیاری برای خاموش کردن آن غائله انجام دادیم که این اتفاقا نقطه قوت من است. شما می‌توانید بروید پیگیری کنید و یک مدرک پیدا کنید که من در آن گفته باشم که حرفی زدم، چنین مدرکی وجود ندارد. من عضو هیچ حزبی نیستم البته عضویت در احزاب را جرم نمی‌دانم در هیچ ستادی هم نبوده‌ام و درگیر هیچ مساله‌ای نشدم.

میلی منفرد با اشاره به مقاومت دانشجویی‌اش در وزارت علوم گفت: تمام فعالیت‌های من بر مبنای قانون بوده است، هیچ‌وقت بازرسی هیچ پرونده‌ای را که مربوط به کار من باشد مورد سوال قرار نداده است. همه سابقه من در پرتال دانشگاه قابل دسترسی و مشاهده است . من معتقد هستم که پرتوان‌ترین رهنمودهای توسعه در بیان رهبری است و آمده‌ام که همین را محقق کنم. در این شرایط دانشگاه‌های آرام را در خدمت دولت و نظام قرار دهم و ذهن آقای روحانی را در مورد دانشگاه آرام کنم و تمام ظرفیت‌های دانشگاه را با کمک دانشگاهیان در خدمت دولت و نظام قرار دهم.

گزینه پیشنهادی برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پایان با تاکید بر اینکه شرایط کشور بسیار حساس است، گفت: باید با تمام توان به روند توسعه علمی کشور جانی دوباره ببخشیم و از ظرفیت‌ها در مسیر جهاد علمی استفاده کنیم.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.