سه‌شنبه 17th جولای 2012 , ساعت: 10:07کد مطلب : 16698 نسخه قابل چاپ
«تهران امروز» بررسی کرد:

داروها و تجهیزات ارزان چینی بلای جان بیماران

داروهای ارزان چینی بلای جان بیمارانو تجهیزات پزشکی و جان بیماران!” عناوین یک گزارش و یک یادداشت هستند که در روزنامه تهران امروز سه‌شنبه در حوزه بهداشت و درمان منتشر شده‌اند.

در این گزارش آمده است: « دبیر شورای عالی نظام پزشکی می‌گوید: برخی آزمایشگاه‌ها و بیمارستان‌ها از جنس «بنجل چینی» پر شده است و هزینه تجهیزات آزمایشگاهی تا ۶۵ درصد نیز بالا رفته و تامین قطعات آزمایشگاهی که بیشتر وارداتی است، ۵۰‌درصد افزایش یافته است.

ایرج فاضل، رئیس جامعه جراحان کشور هم تاثیر منفی تجهیزات پزشکی نامرغوب چینی را تایید می‌کند.

نماینده مردم ارومیه از ورود داروها و آدامس‌هایی به کشور خبر می‌دهد که به اعتیاد مصرف‌کنندگان آن‌ها منجر می‌شود. از سویی «سیدجمال سعیدواقفی» دبیرانجمن داروسازان در گفت‌وگوی دیگری از داروها و وسایل قاچاق چینی سخن به میان می‌آورد که سلامت بخش بزرگی از کشور را با خطر روبه‌رو کرده است! البته همه نگرانی او به داروهای قاچاق محدود نمی‌شود. او اعتقاد دارد که گاهی اوقات چینی‌ها در فروش مواد اولیه دارویی به کشورمان دغل می‌کنند که اگر تشخیص داده نشود وارد چرخه تولید دارو می‌شود، اما مسئولان وزارت بهداشت با مبراکردن داروهای تاییدشده از سوی این وزارتخانه، اعتقاد دارند تمام تجهیزات پزشکی و داروهای بی‌کیفیت بازار ایران ، از راه قاچاق وارد کشور شده است!

قاچاق، راه گریزی برای مسئولان!

مدت‌هاست هشدارهای زیادی درباره اشباع بازارهای داخلی از تجهیزات و داروهای چینی شنیده می‌شود. اما مسئولان اعتقاد دارند که این کالاها از طریق قاچاق وارد کشور می‌شوند! همین پاسخ، راه‌ گریزی برای مسئولان شده است.

«شاه‌مرادی» مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی درباره نخ‌های بخیه چینی که سلامت بسیاری را تهدید می‌کند می‌گویدنخ‌های بخیه چینی که مجوز وزارت بهداشت را دریافت نکرده‌اند و به صورت قاچاق در بازار وجود دارند از کیفیت لازم برخوردار نیستند

حرف‌های او یک سوال را در اذهان عمومی می‌کارد! آیا بیماری که برای مثال دچار تصادف شده، خود اقدام به تامین نخ بخیه از بازار قاچاق می‌کند یا این لوازم در اتاق‌های پزشکی قرار دارند و در زمان بیهوشی بیمار در بدن بیمار به کار برده می‌شوند؟

دبیر شورای عالی نظام پزشکی هم می‌گوید: « برخی آزمایشگاه‌ها و بیمارستان‌ها از جنس «بنجل چینی» پر شده است و هزینه تجهیزات آزمایشگاهی تا ۶۵ درصد نیز بالا رفته و تامین قطعات آزمایشگاهی که بیشتر وارداتی است، ۵۰ درصد افزایش یافته است

حال با توجه به این‌که وزارتخانه مدعی است همه این تجهیزات از راه قاچاق وارد می‌شود، یک سوال دیگر هم بی‌پاسخ می‌ماند. آیا مسئولان آزمایشگاه‌ها و بیمارستان‌ها هم تجهیزات پزشکی خود را از بازار قاچاق و سیاه تهیه می‌کنند؟ اگر پاسخ سوال مثبت است آیا وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی هیچ کنترل و نظارتی روی آزمایشگاه و بیمارستان‌ها ندارد؟

واقفی می‌گویدکنترل بازار قاچاق به عهده سازمان‌های مرتبط با مبارزه با قاچاق کالاست

آیا این پاسخ دلیلی برای وجود تجهیزات قاچاق در بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌هاست؟ پاسخ این سوال‌ها را می‌توان در میان حرف‌های ایرج فاضل، رییس جامعه جراحان کشور یافت.

او به کمبود برخی داروها و تجهیزات پزشکی می‌گوید: «اکنون برخی جراحان برای عمل جراحی از نخ‌های جراحی نامرغوب چینی استفاده می‌کنند که فاقد هرگونه کیفیتی است و در بیشتر مواقع پس از جراحی و دوختن شکم بیمار، پاره می‌شود و بیمار باید بار دیگر تحت عمل جراحی قرار گیرد

حسینعلی شهریاری، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم که خود درباره وضعیت داروها وتجهیزات پزشکی نگران است، می‌گویدواردات تجهیزات پزشکی بی‌کیفیت چینی از طریق مسافر به کشور صورت می‌گیرد و قطعا وزارت بهداشت مجوزی برای ورود چنین کالای بی‌کیفیتی صادر نمی‌کند

او از دست‌های پنهانی سخن به میان می‌آورد که اجازه تولید تجهیزات و دارو را در کشور نمی‌دهند چون به نفع آنهاست که این اقلام از خارج از کشور وارد شوند، اما شاه‌مرادی درباره گرانی تجهیزات می‌گویدخیلی از تجهیزات پزشکی تکنولوژی بالایی دارند و قطعا به دلیل این تکنولوژی گران‌قیمت هستند؛ اما این قیمت‌ها کنترل می‌شوند و با گران‌فروشانی که بی‌دلیل کالاهای خود را با قیمت بالا عرضه می‌کنند، برخورد قانونی می‌شود

او سخنی از رانت‌خواران به میان نمی‌آورد؛ رانت‌خوارانی که به نظر می‌رسد برای واردکردن تجهیزات پزشکی مشکلی هم ندارند. همه این‌ها در حالیست که چندی قبل «مرضیه وحیددستجردی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد که ظرفیت‌ها و بازارهای بسیار خوبی در زمینه تولیدات داخلی تجهیزات پزشکی به وجود آمده و ما قادریم برای ورود به بازارهای سایر کشورها گام‌های مهمی برداریم تا این سوال پیش بیاید که آن‌چه شهریاری می‌گوید از کجا نشأت می‌گیرد! چرا باید چنین تناقضاتی در بیان ناظران و مسئولان یک حوزه وجود داشته باشد!

کارگران ارزان چینی!

سعید واقفی سخنگوی انجمن داروسازان ایران هم در گفت‌وگو با ما ابتدا ورود هرگونه داروی بی کیفیت از چین را تکذیب می‌کند اما در ادامه می‌گویدچینی‌ها دغل‌های خاص خودشان را دارندبه گفته او هیچ دارویی از چین وارد کشور نمی‌شود بلکه این مواد سازنده داروهاست که وارد کشور می‌شوند. اما چینی‌ها به گفته واقفی «دغلی خودشان را زمانی نشان می‌دهند که به جای مواد اولیه که آزمایش شده، مواد دیگری را جایگزین می‌کنند. » او می‌گویدمثلا مواد اولیه که فرستاده می‌شود برای آزمایش ۹۹ درصد خلوص دارد اما زمانی که پای معامله می‌رسد و باید حجم زیادی از مواد اولیه دارویی فرستاده شود، موادی که وارد کشور می‌شود ۹۰ درصد خلوص دارد

به گفته او بایدنظارت بیشتری روی مواد اولیه انجام شود. همچنین واقفی ارزان بودن کارگران چینی را یکی از دلایل روی‌آوری خریداران به بازار چین می‌داند! به گفته او این روزها در بازار ایران دستگاه‌های آندوسکوپی وجود دارد که بسیار بی‌کیفیت است؛ دستگاهی که باید از آلیاژ استیل ممتاز ساخته شود از فلزات بی‌کیفیت ساخته می‌شود! یا در مورد میله‌هایی که برای شکستگی به کار می‌رود به جای اینکه جنس آنها از پلاتین باشد از فلزات ارزان قیمت ساخته و روی آنها یک لعاب پلاتین زده می‌شود، و زمانی که بیمار آن را در پای خود استفاده می‌کنند، زنگ می‌زند و می‌شکند. او بازدید از کمپانی‌های فروش این تجهیزات را یکی از روش‌های جلوگیری ورود تجهیزات بی‌کیفیت به ایران می‌داند؛ تجهیزاتی که بخش بسیار بزرگی از بازار ایران را اشباع کرده‌اند.

ورود این کالاها و اجناس به کشور آنقدر زیاد شده که صدای آژیر قرمز آن در کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی هم شنیده می شود؟ به گفته فتاحی گزارش‌هایی به کمیسیون رسیده که سودجویان به دنبال بازارهای تازه‌ای در میان جوانان ایرانی هستند؛ سودجویانی که آدامس‌ها و بسته‌های کوچک خوراکی حاوی مواد اعتیادزا را از مرزها وارد کشور می‌کنند تا با ایجاد وابستگی، بازار جدیدی را در ایران ایجاد کنند. او از مردم می‌خواهد از داروهای قاچاقی که از عراق، پاکستان، افغانستان یا حتی از دوبی وارد کشور می‌شود استفاده نکنند.

به گفته او اجناس قاچاق در بسته‌بندی بسیار زیبا قرار می‌گیرند که تشخیص قلابی و واقعی‌بودن آنها را بسیار سخت می‌کند.

جواب آزمایش‌ها!

از سوی دیگر بیش از هر چیزی آزمایش‌های تشخیص طبی در معرض تجهیزات پزشکی نامرغوب چینی هستند. یکی از کارشناسان آزمایشگاهی تشخیص طبی هم که خواست نامش فاش نشود، می‌گوید: « متاسفانه شرکت‌های واردکننده لوازم آزمایشگاهی به خرید اجناس چینی یا کالا و لوازمی که اروپا تحت لیسانس چین تولید می‌کند، رو آورده‌اند ولی عمده محصولات و مواد ما از چین نیست. بعضی کیت‌های هورمونی از کشورهای پیشرفته وارد می‌شود و معمولا آزمایشگاه‌های رفرانس (مرجع) با تمام کمبودها و سختی‌ها هنوز هم از جنس و مواد استاندارد و با کیفیت بالا استفاده می‌کنند.

دکتر «ناهید خداکرمی» عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران هم وجود برخی داروها را خطری جدی برای خانواده‌های ایرانی می‌داند. حالا سوال اینجاست که در چه تعداد از آزمایشگاهها به دلیل استفاده از تجهیزات غیرمرغوب، جواب‌های اشتباه به دست بیماران داده می‌شود؟ و چه مقدار داروی بی‌کیفیت برای درمان یک تشخیص اشتباه به بیماران فروخته می‌شود؟

«تجهیزات پزشکی و جان بیماران

دکترانوشیروان محسنی بندپی؛ نماینده سابق مجلس

« هشدارهایی که این روزها در رسانه‌های مختلف درباره کیفیت تجهیزات پزشکی و برخی داروها شنیده می‌شود، بحق است. البته وضعیت داروها و تجهیزات پزشکی یکی نیست! ما در زمینه تولید دارو ۹۸ درصد به خودکفایی رسیده‌ایم. مسئله قاچاق و وضعیت کیفیت تنها در زمینه تهیه داروهای بیماران صعب‌العلاج مشکل‌زاست! مثلا داروهای بیمارانی که شیمی‌‌درمان می‌شوند، هم قیمت بالایی دارند و هم ارزبر هستند.

بنابراین مساله‌ای که امروز باعث نگرانی شده‌ درباره همه داروها عمومیت ندارند. برنامه‌های خوبی در چند سال اخیر انجام شده که باعث شده تا تکنولوژی‌های نوین به بازار عرضه شود و به حجم بالایی از تولید برسیم! اما مسئله اینجاست که بیماران خاص معمولا افراد محتاجی هستند که مجبورند به هر قیمتی داروی خود را تامین کنند و همین باعث می‌شود تا بازارهای سیاه و آزاد نبض این داورها را در دست بگیرند؛ بنابراین باید نظارت بیشتری انجام داد تا این داروها راحت‌تر در اختیار آنها قرار بگیرد. اما در زمینه تجهیزات پزشکی هنوز در ابتدای تکنولوژی هستیم.

تولیت تجهیزات پزشکی در ساختار جدید سازمان دارو و غذا، به این سازمان واگذار شده‌ است؛ بنابراین باید مسیری را که برای تولیدات داخلی دارو طی شده در زمینه تجهیزات پزشکی به‌کار ببریم تا مساله تجهیزات پزشکی هم حل شود! اما متاسفانه الان تجهیزات پزشکی نامرغوب زیادی از کشورهای چین و هند وارد می‌شود؛ مثل همین وسایل دندان‌پزشکی یا وسایلی که در اتاق عمل استفاده می‌شوند؛ بنابراین نظارت شدید مسئولان را می‌طلبد. متاسفانه بحث استاندارد‌سازی در تجهیزات پزشکی خیلی ضعیف است و همین مسئله هم باعث ورود تجهیزاتی می‌شود که نگرانی‌های بسیاری را در میان جامعه پزشکان و بیماران به‌وجود آورده است!

البته بحث قاچاق این تجهیزات هم وجود دارد و برای پایان دادن به این پدیده خطرناک، به یک همکاری بین بخشی احتیاج است. قاچاق تجهیزات پزشکی هم مثل قاچاق سایر کالاست. یعنی همان وضعیت دارد اما چون تجهیزات پزشکی با سلامت افراد جامعه سروکار دارد ، بنابراین قاچاق آنها محسوس‌تر و حساس‌تر است.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.