پنج شنبه ۲۲ام تیر ۱۳۹۱ , ساعت: ۰۴:۰۴کد مطلب : 16161 نسخه قابل چاپ
از صدر 95 ساله تا مهراوه 12 ساله

خروج ممنوع!

بعد از ممنوع الخروج شدن احمد صدر حاج سید جوادی به عنوان کهن سال ترین فعال سیاسی ایران مهراوه خندان دختر ۱۲ ساله نسرین ستوده نیز ممنوع الخروج شد.

به گزارش کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران ،  شعبه دوم دادیاری دادسرای شهیدمقدس تهران (جنب زندان اوین) با ارسال نامه های جداگانه به رضا خندان همسر ومهراوه دختر نسرین ستوده وکیل دادگستری، آنها را ممنوع الخروج کرد.

این در حالی است که مهراوه خندان فرزند آقای خندان تنها ۱۲ سال ونیم دارد و مشخص نیست که به چه دلیل فرزند نسرین ستوده با چنین محرومیتی مواجه شده است. این اولین بار است برای فرزند نوجوان یک زندانی سیاسی قرار ممنوع الخروجی صادر می شود.

بر اساس این گزارش، تاریخ «برگ احضار متهم» ۳۱ خرداد ماه است ودر آن گفته شده که چنانچه اعتراضی به قرارممنوع الخروجی وجود دارد ضرف مدت بیست رو از تاریخ ابلاغ کتبا به شعبه دادیاری اعلام شود.

رضا خندان به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که دریافت چنین قراری کاملا بی مقدمه بود: “نه فکرش را می کردیم نه سفری در پیش داشتیم و به نظرم هدف از این کار بیشتر از بین بردن تعادل روحی و ذهنی خانواده و وارد کردن یک شوک روحی به کل اعضای خانواده است.”

او افزود: “مهراوه زیر ۱۳ سال دارد واگر جرمی مرتکب شده باشد در صلاحیت دادسرای سیاسی وامنیتی نیست که رسیدگی کند چون همین جوری که کسی را ممنوع الخروج نمی کنند. ابتدا باید اتهامی در آنجا مطرح شود وسپس با استناد به آن اتهام فرد تحت پیگرد حقوقی وقضایی قراربگیرد و سپس قرار ممنوع الخروجی برایش صادر شود تا به اتهام مطرح شده که ما هم از آن بی خبریم رسیدگی شود.» رضا خندان همچنین افزود: « صدور قرار ممنوع الخروجی وارسال برگه احضار متهم برای دختر ۱۲ ونیم ساله ام در حالی صورت گرفته است که به اتهامات کودکان و نوجوانان در دادگاه های ویژه اطفال رسیدگی می شود.”

به نظر می رسد رکورد پایین ترین و بالاترین سن ممنوع الخروجی از سوی مهراوه خندان و احمد صدر حاج سید جوادی ثبت شده است.


 1. کل ایران رو تبدیل به یه زندان بزرگ کردن برای همه

  با درود و سپاس فراوان : شهرام

 2. ناظر

  هدف خدمت به اسلام است ، خداوند در قران به مسلمانان میگوید که برای حفظ دین خود و عدم پذیرش ظلم مهاجرت کنند و حتی در روز حساب نیز از آنان در این مورد سئوال میشود و مورد مواخذه قرار میگیرند . هدف ولی امرمسلمانان جهان این است که بفهماند ، دست خدا خیلی هم فوق دستها نیست و یدی که مبسوط مبسوط است ید ولی امر است ، که اسلحه دارد و خیلی چیزها هم ندارد . مهاجرت بی مهاجرت و خلاص ، از محد الی لحد . افتاد .

 3. shirazi

  حکومتی که از پیرمرد ۹۵ ساله و بچه ۱۳ ساله میترسد
  چطور ادعا دارد میخواهد در برابر قدرتهای بزرگ بایستد ؟
  تمام ایران زندان اهل ایمان و مردم راستین شده است
  لعنت بر بزرگ و کوچک شما بی دینان

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.