دوشنبه 18th ژوئن 2012 , ساعت: 09:06کد مطلب : 13152 نسخه قابل چاپ
استاد عبدالله سرور احمدی درگذشت:

خراسان بی‌قلندر…

عبدالله سرور احمدی، دو تار نواز نامدار منطقه تربت جام و یکی از ستون‌های موسیقی این منطقه که ساز قلندرش نمادی از موسیقی نواحی ایران بود، صبح دوشنبه ۲۹ خرداد در تربت جام درگذشت.

به گزارش همشهری‌آنلاین، هوشنگ جاوید، پژوهشگر موسیقی نواحی ضمن اعلام این خبر گفت: استاد سرور احمدی به دلیل توموری در بدنش مورد عمل جراحی قرار گرفت ،اما جسمش توان این عمل را نداشت و دل به دیار باقی داد.

سرور احمدی از جمله چهره‌های برجسته موسیقی منطقه تربت ‌جام بود و نقشی تعیین ‌کننده در معرفی موسیقی این منطقه به جامعه موسیقی ایفا کرد. شاید بتوان گفت که او استاندارد موسیقی‌ دوتار نوازی و خنیاگری در این منطقه به شمار می‌رفت که همه‌گاه شان فرهنگی کارش رانگه می‌‌داشت و اصیل‌ترین نغمه‌ها را می‌نواخت.

او در جشنواره‌های متعدد داخلی و خارجی برنده جوایز متعددی شد و برخی از آثارش هم عرضه عمومی شد. از جمله یکی از تکنوازی‌هایش که سالیان قبل از سوی انتشارات ماهور به بازار موسیقی عرضه شد و دیگری از سوی انجمن موسیقی ایران در دوره مدیریت بابک رضایی.

آخرین اجرای صحنه‌ای سرور احمدی د رتهران تیرماه سال قبل در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد که در آن به اجرای مقام‌هایی در نعت پیامبر اسلام و برخی مقامات محلی تربت جام پرداخت.

سایت ملیمذهبی در گذشت استاد احمدی را به تمامی هنردوستان کشور تسلیت عرض می‌کند.


حوزه :
برچسب ها :
  1. حامد

    چند نفر باقی مانده اند در عرصه موسیقی این دیار ؟ دیروز استاد کسائی و امروز استاد سرور احمدی . افسوس .

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.