جمعه ۵ام اسفند ۱۳۹۰ , ساعت: ۰۱:۱۲کد مطلب : 1189 نسخه قابل چاپ

حمله ارتش سایبری ایران به وب‌سایت تلویزیون آذربایجان

حمله ارتش سایبری ایرانبه وب‌سایت تلویزیون آذربایجان

با افزایش تنش میان ایران و آذربایجان و طرح اتهامات این دو همسایه مسلمانعلیه یکدیگر، هکرهای ارتش سایبری ایرانبا حملات سایبری وب‌سایت رسمی تلویزیون دولتی آذربایجان (آذ‌تی‌وی) را از دسترس خارج کرده‌اند.

هکرهای ارتش سایبری ایران، گروهی که گفته می‌شود وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و مجری فرمان‌های آن است، در آخرین اقدام تهاجمی خود، با حمله سایبری به وب‌سایت رسمی تلویزیون دولتی آذربایجان (Az‌TV) و خطوط هوایی آذربایجان (AZAL)، آن را موقتا از دسترس کاربران خارج کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزیر ارتباطات آذربایجان روز پنج‌شنبه ۴ اسفند اعلام کرد این حملات سایبری شب گذشته انجام شده و هکرها پیام خود را در صفحه اصلی وب‌سایت آذ تی‌ویمنتشر کرده‌اند: «زندگی چیزی نیست جز بازی؛ شما بازی را باخته‌اید

کسانی که به وب‌سایت هواپیمایی ملی آذربایجان حمله کرده‌اند، خود را جنگجویان کوکایین از ایرانمعرفی کرده‌اند. این عملیات سایبری نزدیک به یک ماه پس از حملات گروهی دیگر از هکرهای ضد اسرائیلی به چندین وب‌سایت و سرویس آنلاین متعلق به دولت آذربایجان انجام شده است.

ایران تیره شدن روابط با آذربایجان را توطئه اسرائیل می‌داند

در حملات ماه گذشته، هکرها مقامات دولتی آذربایجان را خدمت‌گذاران یهودی‌هاخوانده بودند. رسانه‌های آذربایجان در همان زمان گزارش دادند که منشاء حملات از ایران است و هکرهای آذری نیز در واکنش به این اقدام، چندین وب‌سایت ایرانی را هدف حملات سایبری خود قرار دادند.

تنش‌های سیاسی میان ایران و آذربایجان در ماه‌های اخیر به‌طور چشمگیری تشدید شده و افزایش یافته است. آذربایجان، تنها کشور شیعه مذهب همسایه ایران، و از جمله متحدان اسرائیل است که با ایران مرز مشترک دارد. مقامات این کشور در هفته‌های اخیر از دستگیری چندین فرد مرتبط با ایران خبر دادند که قصد حمله تروریستی به دیپلمات‌ها و شهروندان اسرائیلی در خاک آذربایجان را داشته‌اند.

آخرین گزارش‌ها پیرامون تلاش ایران برای اجرای طرح‌های تروریستی علیه اسرائیل در آذربایجان، سه‌شنبه هفته جاری در تلویزیون رسمی آذربایجان منتشر شد که خبر از بازداشت طراحان این عملیات تروریستی می‌داد؛ افرادی که گفته می‌شد از وابستگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و حزب‌الله لبنان بوده‌‌اند. همچنین گفته شد که این افراد وابسته به سرویس اطلاعاتی ایران، به تحمل ۱۲ تا ۱۵ سال حبس محکوم شده‌اند.

جمهوری اسلامی معتقد است باکو تبدیل به «هاب عملیاتی موساد» برای اقدام تروریستی علیه ایران شده است

جمهوری اسلامی معتقد است آذربایجان تبدیل به هاب عملیات‌های اسراییل شده است

به نظر می‌رسد حملات سایبری اخیر، واکنشی به انتشار این گزارش‌ها در تلویزیون آذربایجان باشد. گزارش‌هایی که تناقض‌های زیادی در خود دارند. خبرگزاری آذری توران، روز چهارشنبه (۲۲ فوریه/ ۳ اسفند) به نقل از رئیس روابط عمومی وزارت کشور آذربایجان گزارش داد که تصاویر پخش‌شده در آذ تی‌ویمتعلق به سال ۲۰۰۸ بوده و دستگیرشدگان، پنج شهروند جمهوری آذربایجان و دو تبعه لبنان بوده‌اند.

ایران اما از سوی دیگر این طرح‌ها را «دام موساد برای مخدوش کردن روابط ایران و آذربایجان» دانسته و آذربایجان را به همکاری با اسرائیل برای ترور «دانشمندان هسته‌ای» خود متهم کرده است.

جمهوری اسلامی، آذربایجان را «هاب عملیاتی موساد» برای اجرای نقشه‌های تروریستی علیه ایران خوانده و وزارت خارجه ایران با احضار سفیر آذربایجان، به‌شدت نسبت به «اقدامات غیردوستانه» این همسایه شمالی اعتراض کرده است.

با افزایش تنش میان ایران و جامعه جهانی بر سر برنامه بحث‌برانگیز هسته‌ای و رساتر شدن صدای طبل جنگ بر ضد کشور، مقامات جمهوری اسلامی همچنین نگران‌اند که آمریکا و اسرائیل از امکانات موجود در آذربایجان برای تدارک حملات نظامی به ایران بهره بگیرند.

آذری‌ها از بزرگ‌ترین اقلیت‌های قومی در ایران‌اند و جمعیت آنها از جمعیت ۲/ ۹ میلیون نفری جمهوری آذربایجان نیز فراتر می‌رود. برخی از مقامات جمهوری آذربایجان در پی این تنش‌های فزاینده، پیشنهاد کرده‌اند پسوند شمالیبه نام این کشور اضافه شود؛ اقدامی که نشانگر خشم مقامات آذری و تلاش آنها برای تاکید بر تفاوت‌ها با ایران و تحریک و تقویت گروه‌های جدایی‌طلب در این کشور است.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.