پنج‌شنبه 2nd آگوست 2012 , ساعت: 04:08کد مطلب : 18504 نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار از نبرد حلب

حمله ارتش آزاد با استفاده از تانک به پایگاه هوایی دولت/مخالفان اسد در آستانه فتح قلعه تاریخی

نیروهای مخالف حکومت سوریه با استفاده از یک دستگاه تانک ارتشی، به پایگاه هوایی دولت در نزدیکی حلب حمله کرده اند.

روز پنجشنبه، ١٢ مرداد (٢ اوت)، گزارش شد که نیروهای مخالف بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، با استفاده از یک دستگاه تانک که پیشتر در جریان نبرد با ارتش به غنیمت گرفته بودند، پایگاه هوایی مورد استفاده نیروهای دولتی واقع در سی کیلومتری شمال غرب حلب را زیر آتش گرفته اند.

به گزارش بی بی سی این گزارش توسط گروه موسوم به ناظران حقوق بشر سوریه، که مواضع مخالفان حکومت سوریه را منعکس می کند، انتشار یافته اما خبرگزاری فرانسه به نقل از خبرنگار خود در حلب نیز این گزارش را تایید کرده است.

خبرنگار این خبرگزاری به نقل از نیروهای مخالف دولت گفته است که هلی کوپترها و هواپیماهای نظامی از این پایگاه برای بمباران مناطق تجمع مخالفان و هواداران آنان در شهر حلب استفاده می کردند. این گزارش ها میزان خسارت به این پایگاه در نتیجه آتشباری مخالفان را مشخص نکرده است.

در حالیکه نیروهای مخالف تا کنون به اسلحه سبک مجهز بوده اند، روز گذشته منابع سازمان ملل تایید کردند که این نیروها توانسته اند اخیرا به تعدادی تانک، خودرو زرهی و حتی تسلیحات ضدهوایی دست یابند.

گفته می شود این تجهیزات، که امکان مقاومت در برابر حملات ارتش را به مخالفان حکومت داده، در جریان حمله به نیروهای دولتی به دست آنان افتاده یا نظامیان مخالف، هنگام فرار از خدمت آنها را با خود آورده اند. دولت سوریه همواره برخی کشورهای منطقه را متهم کرده که اسلحه در اختیار مخالفان قرار می دهند یا با اعطای کمک مالی، این امکان را به آنها می دهند تا اسلحه قاچاق خریداری کنند و آن را در برابر ارتش به کار گیرند.

ناظران سازمان ملل همچنین گفته اند که ارتش سوریه دست کم در یک مورد، مواضع مخالفان در شهر حلب را با استفاده از جنگنده های نیروی هوایی زیر آتش گرفته است.

همزمان، گزارش های رسیده از نقاط مختلف سوریه، از جمله حلب، بزرگترین شهر این کشور و دمشق، پایتخت، از ادامه درگیری مسلحانه بین دو طرف حکایت دارد.

اعتراضات ضد دولتی در سوریه حدود هفده ماه پیش با تظاهراتی برای طرح تقاضای اصلاحات سیاسی و مبارزه با فساد اداری آغاز شد اما با اعزام واحدهای ارتش برای مقابله با تظاهرکنندگان، به خشونت گرایید.

در ماه های بعد، گروهی از نظامیانی که ترک خدمت کرده بودند تشکیل “ارتش آزاد سوریه” را با هدف حمایت از تظاهرات در برابر حمله نیروهای ارتش اعلام کردند اما در ماه های اخیر، برخورد دو طرف به بروز وضعیت جنگ داخلی منجر شده است.

طی حدود دو هفته اخیر، درگیری های سنگینی بین ارتش و مخالفان مسلح در حلب در جریان بوده در حالیکه هر دو طرف، پیروزی در این نبرد را با اهمیت دانسته اند.

ارتش آزاد در آستانه فتح قلعه تاریخی حلب

از سوی دیگر العربیه مدعی شده  نیروهای ارتش آزاد در آستانه فتح قلعه تاریخی حلب هستند که در مرکز این شهر قرار دارد.

منابع مخالفان روز پنجشنبه از نبرد شدید بین نیروهای دولتی سوریه و ارتش آزاد در نزدیکی قلعه قدیم این شهر خبر دادند.

مخالفان می گویند آنها در ۲۰۰ متری قلعه معروف حلب که یکی از آثار تاریخی این شهر است مستقر شدند. این قلعه که ۸۰۰ سال پیش ساخته شده بود، در مرکز شهر حلب واقع شده است.

بر اساس این گزارش نبرد سنگین بین نیروهای دولتی و مخالفان حکومت سوریه برای سیزدهمین روز پیاپی در حلب، مهمترین شهر سوریه بعد از دمشق و مرکز اقتصادی این کشور، هنوز ادامه دارد.

0

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.