یکشنبه 22nd آوریل 2012 , ساعت: 11:04کد مطلب : 6596 نسخه قابل چاپ
انگلیسی‌ها گستاخانه دخالت کردند

حل موضوع جزایر سه گانه از طریق گفت و گو یا دادگاه لاهه

وزارت خارجه انگلیس با صدور بیانیه ای مداخله جویانه ، ضمن انتقاد از سفر احمدی نژاد به جزیره ابوموسی، شیوه رفتاری امارات با این موضوع را قابل تقدیر دانست.

به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری رسمی کویت، سخنگوی وزارت امور خارجه انگلیس سفر محمود احمدی نژاد به جزیره ابوموسی را “بسیار تاسف برانگیز” توصیف کرد.

این سخنگو گفت: «بریتانیا دست یابی به حل مسالمت آمیز و مورد پذیرش دو طرف این منازعه یعنی امارات و ایران بر سر جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک براساس قوانین بین المللی را تایید می کند.»

سخنگوی وزارت خارجه انگلیس همچنین بر ضرورت دست یابی به راه حلی برای این مسئله از طریق مذاکرات مستقیم یا ارجاع آن به دادگاه بین المللی لاهه تاکید کرد.

در این بیانیه آمده است: «بریتانیا از “رفتارهای از پیش بررسی شده” امارات درباره این مسئله، تقدیر می کند.»

قبل از این هم فرانسه، ایتالیا و آمریکا مواضع مشابهی اتخاذ کرده بودند.

این مواضع در حالی بیان می شوند که از لحاظ حقوقی در حاکمیت ایران بر جزایر سه گانه هبچ تردیدی وجود ندارد. اتخاذ این مواضع از سوی کشورهای غربی سیاسی بوده و در راستای فشار به جمهوری اسلامی در پرونده هسته ای محسوب می شود. به اعتقاد کارشناسان دیپلماسی ضعیف دولت احمدی نژاد باعث افزایش گستاخی ها نسبت مالکیت ایران بر جزایر سه گانه شده است.


  1. احمد

    کاسبی میکنند . باید دید که این بیانیه چقدر خرج برداشته است برای عربها . ایدی امین رهبر اوگاندا ( چه حیثیتی به دست آورده است این کلمه “رهبر” در این سالها ” در ورود به مراسمی ، بر تخت روانی شوار شد که چهار تاجر فعال در کشورش ، آن را بر شانه های خود حمل میکردند . ساله بعد یکی از ان چهار حمال تخت روان گفت که ، این سواری برای رهبر اوکاندا دویست هزار پوند خرج برداشت که ۵۰ هزار پوند آن سهم من بود .

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.