دوشنبه 11th مارس 2013 , ساعت: 08:03کد مطلب : 39126 نسخه قابل چاپ
اردشیر امیر ارجمند خطاب به احمد شهید

حقوق بشر نسبت به پرونده هسته ای در اولویت باشد

 پیش از ارائه چهارمین گزارش احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، اردشیر امیر ارجمند سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز امید طی دیداری با این مقام بین المللی به تشریح آخرین وضعیت نقض حقوق بشر در ایران بویژه در خصوص رهبران جنبش سبز و زندانیان سیاسی ایران و انتخابات آتی ریاست جمهوری پرداخت.

به گزارش جرس، دکتر امیر ارجمند در این دیدار که روز دوشنبه ۱۱ مارس ۲۰۱۳ برابر با ۲۱ اسفند ۱۳۹۱ در محل مقر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو سوئیس انجام شد به تشریح وضعیت رهبران جنبش سبز، تداوم حبس خانگی رهبران جنبش سبز و قطع کلیه ارتباطات موسوی و کروبی و رهنورد با خانواده و وضعیت درمانی نامناسب رهبران جنبش سبز پرداخت.

امیر ارجمند در این دیدار با گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل در ایران به فشار و سرکوب نهادهای امنیتی نسبت به د ختران موسوی و رهنورد و نیز احضار و بازداشت فرزند ارشد مهدی کروبی اشاره کرد.

مشاور ارشد میر حسین موسوی در ادامه به مسئله احضار و تهدید و ارعاب فعالان سیاسی و مدنی و روزنامه نگاران ایران طی ماهها و هفته های اخیر در تهران و مهاباد و سایر شهرها پرداخت.

امیر ارجمند همچنین به تبیین فشار و تهدید نسبت به چهره های سیاسی منتقد حاکمیت در ایران پرداخت و افزود که در برخی شهرستانها فعالان سیاسی منتقد احضار و از ایشان خواسته شده است که پیش از انتخابات شهرستان را ترک کنند و در هنگام انتخابات ریاست جمهوری آتی در شهر حضور نداشته باشند.

رییس سابق کرسی حقوق بشر یونسکو در ایران همچنین به انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم پرداخت و گفت : آزادی رهبران جنبش سبز و زندانیان سیاسی می تواند پیامی برای تغییر در جامعه برای گذار به انتخابات آزاد بر اساس استانداردهای جهانی باشد اما بدون این نشانه ها نمی توان انتظار داشت که انتخابات آزادی در پیش رو باشد.

امیر ارجمند در ادامه به مسئله تحریم های اقتصادی در جریان پرونده هسته ای ایران پرداخت و گفت : ما به صفت جنبش سبز مردم ایران مخالف تحریم هستیم به دو دلیل مشخص اول اینکه فشار به مردم ایران وارد می شود و امنیت انسانی صدمه می خورد محیط زیست ، اقتصاد و سلامت و نیز آمد و شد ایرانیان آسیب جدی خورده است و دوم آنکه حقوق مدنی ایرانیان لطمه خورده و فضای کنش دموکراتیک را از بین می برد و مردم ایران بایدهزینه اقدامات حاکمان را بپردازند و این ظالمانه است.

استاد سابق حقوق بشر صلح و دموکراسی دانشگاه شهید بهشتی در ادامه به تهدیدهای نظامی علیه ایران پرداخت و تاکید کرد : این تهدیدها به سرکوب مردم ایران کمک می کند و فشارها بر علیه منتقدان را تشدید می نماید و به هر مبارزه دموکراتیکی در ایران آسیب جدی می زند.

امیر ارجمند از احمد شهید خواست که به جامعه جهانی اعلام شود که پرونده هسته ای ایران تنها مسئله ایران در سطح بین المللی نیست و معضلات و مشکلات حقوق بشری در ایران موضوع اولویت داری است.

سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز امید در پاسخ به پرسش احمد شهید درباره شرائط و انتظارات جنبش سبز در آستانه انتخابات آتی ریاست جمهوری گفت : باید سیاستهای کلی عوض شود تا انتخابات معنی داشته باشد آزادی رهبران جنبش سبز نشانه اراده حاکمیت برای تغییر شرایط خواهد بود اما باید شرائط دیگری هم تحقق پیدا کند.

امیر ارجمند افزود : همانچه که میرحسین موسوی در بیانیه ۱۷ خود گفته بود و آقای کروبی هم مشابه آنرا تایید کرده بود شرط انتخابات آزاد برای بازگشت به وضعیت عادی آزادی زندانیان سیاسی ، آزادی مطبوعات و رسانه ها ، آزاد احزاب و نظارت بیطرفانه بر کل فرایند انتخابات است . انچه مردم ایران می خواهند توقع و انتظار زیادی نیست و کاملا بر طبق قانون اساسی ایران و مطالبه یک انتخابات قانونی و عادلانه بر اساس موازین جهانی شناخته شده است.

امیر ارجمند همچنین به مکانیزم نظارت بر انتخابات ایران اشاره کرد و گفت : قبلا عالی ترین مقامات از جمله رهبر جمهوری اسلامی ادعا می کردند که امکان تقلب در انتخابات در ایران نیست اما الان هر دو جناح سیاسی درگیر در نزاع قدرت اعلام می کنند که دیگری در صدد تقلب یا مهندسی در انتخابات هستند. دولت سپاه و بسیج را متهم به دخالت در فرایند انتخابات و سپاه و بسیج دولت را متهم به سوء استفاده از امکانات دولتی می نمایند و شورای نگهبان بویژه دبیر آن بیطرف نیستند. دبیر شورای نگهبان از مسببین شرائط موجود در ایران است .

دکتر احمد شهید در انتهای این دیدار ضمن تایید موارد مطرح شده از سوی دکتر امیر ارجمند گفت : من در گزارشهایم به وضعیت ناگوار رهبران جنبش سبز اشاره کرده ام بویژه مسئله سلامت و بازداشت خانگی رهبران جنبش سبز و فشار به خانواده های ایشان همچنین در مورد بازداشت و تهدید و ارعاب مدافعان حقوق بشر و روزنامه نگاران نیز گفته ام و به این گزارشاتم ادامه خواهم داد.

در مورد انتخابات آتی ریاست جمهوری ایران احمد شهید ضمن تایید اظهارات امیر ارجمند در مورد عدم مشروعیت هر انتخابات غیر منطبق بر موازین بین المللی بر لزوم اجرای فرایندهای انتخابات آزاد سالم و منصفانه فعالیت در این زمینه تاکید داشت که باید در این رابطه فعالیتهای جامعه بین المللی ادامه یابد تا دولت ایران نیز ملزم به رعایت آن باشند.


 1. نزهت

  آقای ارجمند لطف کنند با سر وریش پریشان در انظار جهانی به اسم ایران ظاهر نشوند . به اندازه کافی ازین بابت در پیش مردم دنیا بد سابقه و مضحکه شده ایم. آبرو دادن به ایرانیان را با توجه به ظاهرشان آغاز کنند

 2. حکم

  نزهت خانم گرامی، انگار بحث حقوق بشر مطرح است، یعنی انتخاب پیرایش و لباس هم مشمول حقوق بشر نمی شود!
  توجه بفرمایید سرچشمه ی تداوم استبداد دوهزاروپانصدساله ی ما از کجاست. هر کداممان یک کوه ادعای آزادیخواهی و حقوق بشر داریم ولی در ته دلمان یک «حسینغلی خان» غولندر و غولچماق فرمان می راند. بهانه هم همیشه هست، امنیت ملی، آبروی ایران، تشویش اذهان و …. این هممیهنان بالاخره کی می خواهند تکلیفشان را با این «حسینغلی خان» خودشان معلوم کنند. تا این بزرگترین نبرد به فرجام خردمندانه و دانشورزانه ی خود نرسد، مبارزه با هر دیکتاتوری بیهوده و بیحاصل بوده و خواهد بود. خانم محترم یک تعریف دانش پسند از این آبرو و آن آراستگی آبرومندشان بدهید تا همه بدانند. اگر غرض دارید بازهم بدتر، مثل خیلیها که همواره به خود حق می دهند، تا با هر ابزار و غیر ابزار و خاکروبه ای به حریف بتازند…! ببخشید!

 3. نزهت

  جناب حکم.دو خط کامنت مرا با هفت خط پاسخ داده اید و حکم کرده اید که حقوق بشر را نمی شناسم، همیشه به خودم حق میدهم، و غرض هم دارم. به همین سادگی!!! چه قاضیان ناشنوائی!!!
  آقای عزیز، ریش پریشان و جلیقه های پشمی صد سال پیش را در خانه و خیابان میتوان پوشید، ولی وقتی از
  مو ضع سیاستمدار و به نام مردم ایران میروی در مجامع، دیگر حق نداری طوری لباس بپوشی و ریشت را به دست طبیعت بسپاری تا هر طور خواست آنرا از هر جهت، با هر بی نظمی، برویاند. میشوی شبیه سلفیست های الجزایری و کسانی که ملاقت میکنی به تو به این چشم مینگرند. بله قاطعانه میگویم نماینده اپوزیسیون که بلند میشود میرود مجامع بینالملی به نام ایران صحبت میکند، باید ظاهرش نشان دهد،دنباله رو و ادامه دهنده کسانی نیست که با آنها ادعای اختلاف فکر میکند
  از درخواستتان راجع به دانش پسند و لابد علمی بودن، حرفم نیز خیلی خندیدم. ای وای وقتی با آزادی و حقوق بشر و علمی بودن گفته ها، عوامانه برخورد کنیم.

 4. حکم

  خانم گرامی خوب بود به هر حال یک تعریف از این آبرو که می شناسید و آنگاه آبروی ایران برای این عوام می دادید. به سلیقه ی بنده ایشان ظاهری آراسته داشتند، به نظر شما شرماور خوب باید دید. لابد باید یک رفراندم جهانی راجع به این مبنای آبروی میهنمان بگذاریم؟ ولی ببینید بسیاری از رهبران جهان با ظاهر ملی و محلیشان در مجامع جهانی حضور می یابند و بگمان من ابدا بد نیست آنچه اهمیت دارد حفظ منافع مردم و مملکت است. باز هم می بخشید

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.