پنج‌شنبه 5th جولای 2012 , ساعت: 02:07کد مطلب : 15194 نسخه قابل چاپ
تدبیر جمهوری اسلامی برای دور زدن تحریم ها

حرکت نفت‌کش‌ها با پرچم تانزانیا

خبرگزاری «بلومبرگ» با استناد به اطلاعات مربوط به حمل و نقل دریایی که توسط کمیسیون اروپا جمع آوری شده است گزارش داده که در ماه های اخیر یکی از شرکت های حمل و نقل دریایی ایران نام و مشخصات ثبت حداقل ۱۰ نفتکش خود را تغییر داده و این کشتی ها با پرچم تانزانیا تردد می کنند.

به گزارش رادیوفردا  به نقل از  خبرگزاری «بلومبرگ»  یک عضو کنگره آمریکا در نامه ای خطاب به رییس جمهوری تانزانیا نوشته است که این همکاری دولت تانزانیا با ایران باعث می شود که آن کشور تحریم های بین المللی مربوط به صادرات و حمل و نقل نفت را دور بزند.

وی در این نامه که در تاریخ ۲۹ ماه ژوئن نوشته شده از رییس جمهوری تانزانیا خواسته است تا در این تصمیم تجدید نظر کند و در غیر این صورت روابط آمریکا با این کشور آفریقایی به شدت تیره خواهد شد.

طبق تحریم های اتحادیه اروپا شرکت های بیمه حمل و نقل دریایی از ارائه خدمات به نفتکش های ایرانی منع شده اند و این محدودیت باعث شده است که ایران به اشکال گوناگون، از جمله تغییر نام و محل ثبت کشتی های خود، با این محدودیت ها مقابله کند. ولی تمرکز بخش زیادی از شرکت های بیمه حمل و نقل دریایی در شهر لندن این امکان را فراهم کرده که نظارت بر بیمه حمل و نقل دریایی برای ایران آسان تر شود.

ظرفیت ناوگان دریایی ایران حمل و نقل یک میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز است. تاکنون میزان صادرات روزانه ایران حدود دو میلیون ۳۰۰ هزار بشکه بوده است. اما اکثر موسسات و کارشناسان بین المللی انرژی معتقدند که در ماه های آینده و به خصوص تحت تاثیر تحریم نفت ایران توسط کشورهای اروپایی و محدودیت های مربوط به معاملات بانکی و حمل و نقل دریایی، میزان صادرات ایران حدود یک میلیون بشکه در روز تنزل پیدا خواهد کرد.

طبق اطلاعات مرکز نظارت بر حمل و نقل دریایی وابسته به کمیسون اروپا، نفتکش های متعلق به ایران قبلا در کشورهایی نظیر مالت و یا قبرس ثبت شده بودند ولی اخیرا بیش از ۱۰ مورد از این نفتکش ها در تانزانیا ثبت شده و با پرچم این کشور تردد می کنند.

خبرگزاری «بلومبرگ » اولین بار روز ۲۵ ماه ژوئن این خبر را منتشر کرد. در واکنش به آن یکی از وزرای دولت تانزانیا در پارلمان این کشور گزارش یاد شده را تکذیب کرد و گفت این کشتی ها متعلق به ایران نیستند. اما اسامی و جزییات یازده نفت کشی که توسط این مقام تانزانیایی اعلام شد نشان می دهد که حداقل ۱۰ مورد از آنها همان نفتکش هایی هستند که قبلا در مالت و یا قبرس ثبت شده بودند و هنوز هم توسط یکی از شرکت های حمل و نقل دریایی ایران مورد استفاده قرار می گیرند.

این خبرگزاری می افزاید که مقامات دولت تانزانیا ازجمله وزیر حمل و نقل و اطلاعات و سخنگوی دفتر ریاست جمهوری آن کشور طی روزهای اخیر به هیچ یک از تماسهای تلفنی این خبرگزاری بری کسب اطلاعات بیشتر پاسخ نداده اند.

دولت آمریکا حدود ۵۷۰ میلیون دلار کمک نظامی و غیر نظامی به تانزانیا پیشنهاد کرده است که شامل آموزش نظامی و کمک های بهداشتی می شود. به همین خاطر عضو کنگره آمریکا در نامه خود خطاب به رییس جمهوری تانزانیا تاکید کرده است که کمک به ایران برای دور زدن تحریم های وضع شده از سوی دولت آمریکا باعث خواهد شد تا این کشور در فهرست دولت ها و موسساتی قرار گیرد که توسط آمریکا مجازات خواهند شد.

خبرگزاری «بلومبرگ» می افزاید این نفتکش ها قبلا با مالکیت مستقیم یک شرکت حمل و نقل دریایی ایرانی به نام NITC فعالیت می کردند. اطلاعات مربوط به حمل و نقل دریایی بین المللی نشان می دهد که این شرکت در مجموع حدود ۳۶ نفتکش را مدیریت می کند. سخنگوی وزارت خارجه ایران در کنفرانس خبری اخیر خود در تهران در واکنش به خبر تغییر نام و محل ثبت کشتی های شرکت NITC گفت: «تمام ناوگان دریایی ایران بر اساس مقررات و ضوابط بین المللی فعالیت می کنند و شایعاتی که در این مورد پخش شده هیچ تاثیر منفی در این زمینه نخواهند داشت.»

اطلاعات جمع آوری شده از اسناد مربوط به ثبت حمل و نقل دریایی نشان می دهد که از مجموع ۳۹ نفتکش ایرانی که قبلا در کشورهای اروپایی نظیر مالت و قبرس ثبت شده بودند در ماه های اخیر حدود ۲۱ مورد از آنها تغییر نام داده و در کشورهای دیگر ثبت شده اند.

 


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.